Gdy komputer spowalnia… Co wpływa na szybkość internetu?

Twój internet coraz częściej zwalnia? Masz problemy z pobraniem pliku lub załadowaniem wideo? Spowalniający internet to w dzisiejszych czasach prawdziwy dramat. Każdy, kto pracuje przy komputerze, korzystając z internetu, raz na jakiś czas boryka się z problemami z połączeniem internetowym. Zdarza się, że nie zależy to od Twojego połączenia, ale pogorszenia jakości usług Twojego dostawcy lub nieprzewidzianej awarii. Co jednak, jeśli problem nie leży po jego stronie? Jakie mogą być przyczyny spowolnienia Twojego komputera?

Co wpływa na szybkość połączenia?

Jeśli z internetu korzystasz głównie w celu sprawdzenia wiadomości czy poczty, raczej nie odczujesz spowolnienia internetu z powodów technicznych. Prędkość połączenia jest zależna bowiem od tego, w jakim stopniu je obciążasz. Jeśli jesteś streamerem, odtwarzasz muzykę lub filmy online czy grasz w gry sieciowe, potrzebujesz stabilnego i szybkiego internetu. Co zrobić, jeśli Twój internet zwalnia? Jakie są tego przyczyny?

Korzystasz z aplikacji, które pochłaniają zasoby komputera

Czasami, nawet jeśli Twoje połączenie internetowe jest szybkie, aplikacje na komputerze wykorzystują większą część szybkości transferu. Cierpi na tym na przykład prędkość pobierania plików. Często programy te dodatkowo pobierają automatycznie aktualizacje, które zwalniają inne aplikacje korzystające z sieci. Podobnie działa zbyt wiele jednocześnie otwartych zakładek w przeglądarce internetowej. Powodują one obciążenie sieci, które skutkuje spadkiem szybkości łącza.

Problemy z routerem

Może to niewłaściwe ustawienie routera w mieszkaniu lub jego nieodpowiednia konfiguracja? Router nie powinien być ustawiony zbyt blisko podłogi czy ścian, a także w zamkniętej szafce czy biurku. W jego pobliżu nie powinien znajdować się żaden sprzęt elektroniczny. Jeśli chodzi o konfigurację, powodem nieprawidłowego działania może być błędne ustawienie częstotliwości, a także brak regularnych aktualizacji sprzętu.

A może ktoś korzysta z Twojego internetu?

Choć może to wydawać się nieco banalne, spadek prędkości Twojego internetu może być spowodowany tym, że podpiął się do niej ktoś jeszcze, np. sąsiad, który chce, nielegalnie, uzyskać darmowe połączenie. Może to spowalniać internet, dlatego pamiętaj, aby swoją sieć chronić silnym hasłem. Jeśli jesteś pewien, że nikt nieupoważniony nie korzysta z Twojego internetu bezprzewodowego, warto sprawdzić, ile osób w Twoim domu jednocześnie korzysta połączenia– zbyt duża liczba nawiązanych w jednym czasie połączeń może obciążyć lub przeciążyć sieć.

Co zrobić, aby internet działał szybciej?

Przede wszystkim, bez paniki. Zacznij od sprawdzenia, czy router jest prawidłowo podłączony i skonfigurowany. Czasem wystarczy go zrestartować, aby połączenia powróciło do dawnej prędkości. Zdarza się też, że pomaga przestawienie routera w inne miejsce. Czasami sprzęt, który posiadamy już od kilku lat jest nieadekwatny do potrzeb szybkiego łącza. Jeśli jednak z urządzeniem wszystko jest w porządku, rozważ czyszczenie komputera. Sprawdź, czy nie ma w nim złośliwego oprogramowania i zbędnych plików. „Zagracony” sprzęt nie pracuje odpowiednio szybko.

Od czasu do czasu warto przeprowadzić formatowanie dysku. Eksperci radzą również, aby komputer regularnie czyścić również… na zewnątrz. Okazuje się, że zakurzona obudowa mocniej się nagrzewa, skutkiem czego może być zwalniający internet. Jeśli mimo wszystko Twój laptop lub pecet wciąż nie działa tak szybko jak powinien, warto zweryfikować tę kwestię u swojego dostawcy. W przypadku naszej firmy najlepiej w takich kwestiach skontaktować się bezpośrednio poprzez infolinię 12 444 50 00 lub wysłać do nas zgłoszenie w Panelu Klienta. Nasz dział techniczny dokładnie weryfikuje każde zgłoszenie i zasugeruje odpowiednie rozwiązanie.

 

Masz pytania? Napisz do nas