Prędkość wysyłania danych – co zrobić, gdy nie jest wystarczająca?

W czasach, kiedy znaczną część życia spędzamy w sieci, szybki internet jest niezbędny. Dotyczy to zarówno firm, jak i użytkowników indywidualnych. Niezależnie od tego, czy niezawodne połączenie jest Ci potrzebne wyłącznie do rozrywki, nauki czy też pracy, niewystarczająca prędkość pobierania, ale i wysyłania danych może skutecznie pokrzyżować Twoje plany. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

1. Wybierz dobrą ofertę internetu

Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników, jakie osiągasz na obecnym łączu, być może jest to czas na zmianę operatora. Zwracaj uwagę nie tylko na oferty największych graczy na rynku. Nierzadko bardzo korzystne propozycje oferują lokalne firmy, takie jak Fiberlink. Jeśli masz taką możliwość, postaw na internet światłowodowy, który zapewnia najwyższą jakość działania nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, w ofercie Fiberlink, dla posiadaczy łącza światłowodowego, dostępna jest usługa 2x Upload, dedykowana w szczególności dla osób, które nie tylko pobierają masę danych, lecz także wysyłają spore pliki do sieci. Z opcji tej możesz skorzystać za jedyne 29 zł/mies. Zapoznaj się również ze szczegółami pakietów UltraFiber 1 GIGA, SuperFiber 700 oraz Fiber 400 i wybierz najlepsze, światłowodowe rozwiązanie dla siebie.

2. Ustaw router w odpowiednim miejscu

Osoby korzystające z internetu bezprzewodowego, za pośrednictwem Wi-Fi, często skarżą się na niewystarczającą prędkość łącza, nawet pomimo zmiany operatora. Powodem tego może być nieodpowiednia lokalizacja routera. Pamiętajmy, że urządzenie to powinno być umieszczone w takim miejscu, gdzie nic nie będzie blokowało jego działania. Najlepiej ustawić go w centralnej części mieszkania lub blisko pomieszczenia, w którym najczęściej korzystamy z sieci. Najgorszym rozwiązaniem jest zamknięcie routera w szafce lub otoczenie go innymi często elektronicznymi przedmiotami.

3. Zamień Wi-Fi na połączenie za pomocą kabla

Jeśli nawet ustawisz router w odpowiednim miejscu, może zdarzyć się tak, że jakość łącza wciąż nie będzie satysfakcjonująca. W niektórych mieszkaniach wyeliminowanie ogromnej liczby zakłóceń (zwłaszcza tych powodowanych przez materiały budowlane) nie jest całkowicie możliwe. Wówczas warto rozważyć zmianę Wi-Fi na niezwodne połączenie przewodowe. W przypadku takiego rozwiązania transmisja danych będzie odbywała się bezpośrednio pomiędzy komputerem a routerem. Dzięki temu możemy zniwelować problem wielu przeszkód i tym samym zwiększyć szybkość pobierania i wysyłania danych.

4. Odłącz od sieci wszystkie urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz

W naszych domach można znaleźć masę urządzeń, które połączyliśmy z siecią. Telefony, tablety, laptopy, komputery, telewizory oraz inteligentne sprzęty AGD, takie jak lodówki czy roboty – te wszystkie sprzęty nadwyrężają połączenie internetowe. Jeśli danego dnia, każde z urządzeń zacznie się aktualizować lub wykonywać inne zadania z udziałem internetu, na pewno odczujemy spadek prędkości zarówno pobierania, jak i wysyłania danych. Jeśli odłączymy od sieci sprzęty, których aktualnie nie używamy, poprawa łącza będzie od razu zauważalna.

5. Drobne działania, które mogą znacząco zwiększyć prędkość internetu

Pamiętajmy o tym, że często źródłem problemów z łączem są drobnostki, których nie bierzemy pod uwagę. Mowa tutaj np. o otwieraniu wielu kart w przeglądarce. Jeśli nie korzystasz z danej strony, od razu ją wyłącz. Gromadzenie kart spowalnia internet, a także działanie samej przeglądarki oraz komputera. Oprócz kart przeglądarkowych warto również mieć na uwadze aplikacje działające w tle. W tym przypadku również warto je wyłączyć, o ile nie są nam potrzebne.

Masz pytania? Napisz do nas