Publiczny adres IP – zalety i wady

Adres IP to Twój wyróżnik w internecie. W sieci Twoje łącze nie jest podpisane imieniem i nazwiskiem, a ciągiem cyfr. Z wykorzystaniem tego numeru można bez problemu zidentyfikować urządzenie, które korzysta z sieci. Czym jest publiczny adres IP? Czy warto go posiadać? Jakie są jego wady i zalety?

Czym jest adres IP?

Zanim przejdziemy do publicznego IP, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest adres IP. Jego nazwa wzięła się od angielskiego określenia Internet Protocol Address. Jest to unikalny numer przypisywany urządzeniom, które łączą się z siecią. Dzięki adresowi IP możliwe jest komunikowanie się pomiędzy użytkownikami w internecie oraz przesyłanie między nimi danych. Jak skonstruowany jest adres IP? Ten unikalny numer jest zapisywany w standardzie IPv4. W jego strukturze znajdują się cztery kropki, które oddzielają liczby z przedziału 0–255. W związku z rosnącą liczbą urządzeń podłączonych do sieci liczba możliwych adresów IP wyczerpuje się, dlatego od niedawna pojawił się kolejny standard IPv6.

Podział adresów IP

Adres IP umożliwia komunikację użytkowników w sieci. Numery wyróżniające poszczególne urządzenia mogą być bardzo różne. Wyróżnia się adresy IP stałe lub dynamiczne oraz lokalne bądź publiczne. Numer stały to taki, który nie zmienia się nawet po zresetowaniu danego urządzenia. Dynamiczne IP to jego przeciwieństwo. W tym przypadku numer jest nadawany każdorazowo po podłączeniu się do sieci. Może to nastąpić również po upływie określonego czasu.

Lokalny IP jest również nazywany prywatnym. Jest on przydzielany do użytkowników sieci lokalnych tzw. LAN. Takie adresy są zwykle przypisywane przez serwer DHCP.

Publiczne IP – to takie, które mogą zobaczyć wszyscy użytkownicy Internetu. Adres ten jest unikatowy dla całej sieci, przez co niektórzy operatorzy mogą naliczać za nie opłatę.

Publiczny adres IP – co to takiego?

Dostawca usług internetowych taki, jak Fiberlink, dla każdego użytkownika w ramach swojej sieci używa wewnętrznego (stałego) adresu IP. Istnieje oczywiście możliwość uzyskania publicznego adresu IP (również stały), który jest przede wszystkim wykorzystywany do połączenia z danym komputerem poza domem. Jest on jawny i przypisany na stałe, dzięki temu możesz z dowolnego miejsca na Ziemi podłączyć się do Twojego urządzenia.

Dlaczego warto korzystać z publicznego adresu IP?

O pierwszej zalecie publicznego adresu IP już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Wykorzystując ten numer, masz możliwość podłączenia się do Twojego urządzenia z dowolnego miejsca na Ziemi. Możesz to wykorzystać w pracy, czy będąc na wakacjach. Możliwości jest wiele. Jesteś gamerem? Teraz coś dla Ciebie. Jeśli lubisz rozgrywki online, publiczny adres IP pozwoli Ci konfigurować serwery czy również modyfikować mapy w grze wieloosobowej. Numer umożliwia Ci również przesyłanie danych z konsoli do gier na laptopa.

Publiczny adres IP – jakie są zagrożenia?

Jak już wspomnieliśmy, publiczny adres IP jest jawny. Każdy może z łatwością rozszyfrować urządzenie i jego właściciela. Publiczny adres IP to łatwość w podłączeniu do danego urządzenia, jednak ta zaleta, którą możesz wykorzystać w codziennej pracy, może stać się również wadą. Znajomość unikalnego numeru to zapewne pokusa dla cyberprzestępców. Mogą oni skrzętnie wykorzystać każdą lukę w zabezpieczeniach i uzyskać dostęp do Twoich danych logowania. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, warto upewnić się, że wszystkie zabezpieczenia są aktualne. Od czasu do czasu możesz również zmienić hasło dostępu do sieci. To małe czynności, jednak skutecznie zatrzymają hakerów.

Masz pytania? Napisz do nas