Na czym polegają zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej?

Odbiornik telewizyjny jest na wyposażeniu praktycznie każdego domu w Polsce. Obecnie ciężko sobie wyobrazić życie bez tego urządzenia. Może służyć do oglądania seriali, filmów w internecie czy słuchania muzyki i podcastów. Telewizory coraz bardziej przypominają urządzenia mobilne, mowa tu oczywiście o ich funkcjach. Jednak sporo osób nadal preferuje telewizję tradycyjną. Jedną z opcji nadawania jest naziemna telewizja cyfrowa. Czym jest? Jakie zmiany zaszły w jej nadawaniu i dlaczego trzeba uważać?

Czym jest cyfrowa telewizja naziemna?

Cyfrowa telewizja naziemna jest obecna na rynku polskim od 2010 roku. Wtedy zostały uruchomione pierwsze multipleksy (MUX). Nadawanie telewizji naziemnej odbywa się za pośrednictwem sieci nadajników naziemnych – DVB-T.

Rok 2022 przyniesie zmiany na rynku telewizji naziemnej. Ma to związek z nowymi przepisami, które będą obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. W przyszłym roku zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów w telewizji naziemnej. Będzie to DVB-T2/HEVC. Jego wprowadzenie będzie następować systematycznie w okresie od marca do czerwca 2022 roku. Będzie się to odbywać seriami po kilka województw.

Związek Cyfrowa Polska i Krajowy Instytut Mediów szacuje, że około 2 miliony gospodarstw domowych w naszym kraju, do których dociera sygnał telewizji naziemnej, nie posiada odpowiedniego odbiornika. By móc się nadal cieszyć z telewizji, konieczna będzie wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC. Dostępne będą dwie możliwości: zakup nowego dekodera lub nowego telewizora.

Dlaczego trzeba uważać na oszustów?

Czas wymiany odbiorników na nowe to dobry moment na działalność oszustów. Mogą dzwonić do domów i próbować sprzedać sprzęt, który nie będzie się nadawał do użytku. Zatem, jak się przed tym uchronić? Swoje rady przekazał m.in. Instytut Łączności. Poszukując nowego dekodera lub telewizora, trzeba sprawdzać wymagania. Sporo odbiorników jest w stanie dekodować sygnał DVB-T2, jednak nie obsługuje nowego typu kodowania obrazu, czyli HEVC. Jeśli zakupisz taki produkt, szybko okaże się, że za pół roku będzie bezużyteczny.

Jakie wymagania musi spełniać nowy sprzęt?

Jeśli chcesz już teraz kupić nowy odbiornik, musisz wiedzieć, jakie wymagania powinien spełniać sprzęt, by był w stanie odbierać sygnał nowego standardu. Szczególną ostrożność trzeba zachować zwłaszcza w przypadku zakupów przez internet. Przede wszystkim urządzenia, które są zdolne do odbioru nowego standardu, powinny posiadać:

  • funkcję DVB-T2 do odbioru telewizji naziemnej;
  • obsługę standardu HVEC – w przypadku różnych sprzętów może być inaczej określana np. H.265/MPEG-H;
  • odbiór dźwięku w standardzie przynajmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeśli chcesz odbierać sygnał i oglądać programy telewizyjne w 4K, nowy odbiornik musi obsługiwać obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 i PQ10. Konieczny jest także odbiór dźwięku w Dolby AC-4.

Co przyniesie zmiana standardu?

Zmiana standardu w Unii Europejskiej niesie ze sobą kilka korzyści. Z pewnością będą one odczuwalne dla wszystkich korzystających na co dzień z telewizji naziemnej. Przede wszystkim będzie się ona wiązać z rozszerzeniem oferty programów. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby korzystające z telewizji naziemnej nadal będą mieć ograniczony dostęp do wielu niezwykle ciekawych kanałów tematycznych. Z samego założenia DVB-T ma docierać do odbiorców, którzy nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o różnorodność oferty czy nawet jakość sygnału. Jeśli stawiamy na rozwój własnej wiedzy, jesteśmy ciekawi świata czy po prostu lubimy obejrzeć w weekend najnowsze produkcje filmowe, warto postawić na pakiety usługodawców zewnętrznych, takich jak chociażby Fiberlink, oferujących ponad 180 różnorodnych kanałów telewizyjnych, podzielonych na trzy pakiety podstawowe w ramach TOYA TV. Co ważne, telewizję można połączyć z innymi usługami Fiberlink, takimi jak dostęp do szybkiego internetu czy telefonii stacjonarnej.

Masz pytania? Napisz do nas