Publiczny czy prywatny – jaki adres IP wybrać?

Rozpoczynając współpracę  z operatorem internetowym powinniśmy zastanowić się nad tym z jakiego adresu IP chcemy korzystać. Najczęściej w ramach dodatkowo płatnej usługi operatorzy oferują możliwość korzystania z publicznego adresu IP. Dlaczego jednak jest to usługa wyżej ceniona i kto może skorzystać na niej najbardziej? O czym należy pamiętać wybierając to rozwiązanie?

Jaka jest zasada działania adresu IP i dlaczego jest tak ważny?

Za każdym razem gdy chcemy skorzystać z Internetu nasz komputer musi połączyć się z zewnętrznym serwerem. Następnie serwer ten zwraca nam odpowiednią zawartość danej strony. Ta wymiana danych nie byłaby możliwa, gdyby nie informacja o adresach nadawcy i odbiorcy – podobnie jak podczas korzystania z tradycyjnej poczty. Adresy IP ujmowane są w postaci czterech różnych cyfr oddzielonych kropkami. Każda cyfra jest w zakresie od 0 do 255. Daje to ponad 4 miliardy możliwych kombinacji – jest to jednak znacznie mniej niż całkowita liczba wszystkich urządzeń, które na całym świecie łączą się z Internetem.

W celu rozwiązania tego problemu stworzono system Translacji Adresów sieciowych. Dzięki niemu dostawca usług internetowych używa zewnętrznego, publicznego adresu IP,  dla każdego użytkownika w ramach swojej sieci, a każdy z użytkowników ma dodatkowo przypisany swój wewnętrzny adres IP, który jest jego adresem prywatnym.

Jakie są korzyści związane z posiadaniem publicznego adresu IP?

Odwołując się do sytuacji z życia codziennego – np. przebywając poza domem możemy dzięki niemu połączyć się z naszym komputerem i uzyskać dostęp do danych, nawet jeśli nie przechowujemy ich w chmurze.

Tego typu adres jest również bardzo istotny dla graczy ponieważ dzięki nim mogą oni konfigurować swoje serwery i modyfikować zasady lub mapy dla gier wieloosobowych. Jest również niezbędne rozwiązanie do przesyłania danych gier z zewnętrznych urządzeń takich jak konsole Xbox lub PlayStation na laptopa.

O czym pamiętać przy wyborze?

Korzystając z publicznego Adresu IP musimy pamiętać, że jego największa zaleta może również stanowić jego największą wadę. Łatwość zewnętrznego połączenia się z naszym komputerem mogą wykorzystać również cyberprzestępcy wykorzystując ewentualne luki w zabezpieczeniach. Efektem takich działań może być również zmiana ustawień dostępu do Internetu i przechwycić cenne dane logowania.

Warto zatem mieć upewnić się, że nasz adres Ip jest odpowiednio chroniony. W tym celu należy pamiętać zwłaszcza o regularnym aktualizowaniu zabezpieczeń urządzeń dostępowych takich jak router oraz zmienianiu (przynajmniej od czasu do czasu) własnego hasła dostępu do sieci internetowej.

Masz pytania? Napisz do nas