Routery internetowe – co musisz wiedzieć?

Na przednich bądź tylnych panelach routerów wbudowane są diody. To one informują użytkowników o tym, czy sieć w domu działa odpowiednio. Dzięki diodom można dowiedzieć się także, czy urządzenie faktycznie jest sprawne, czy też wymaga interwencji serwisanta. Znajomość oznaczeń diod jest bardzo przydatna, dlatego poniżej przedstawiamy krótki opis ich działania.

Kolory i ruchy diod LED – co oznaczają?

Po zainstalowaniu routera w domu często o nim zapominamy. Nie interesują nas podświetlone kontrolki, nie wiemy także często, co one oznaczają. Warto jednak od czasu do czasu przyjrzeć się urządzeniu i sprawdzić, czy na pewno jest całkowicie sprawne. Pierwszą oznaką, mówiącą o tym, że dane urządzenie działa poprawnie, jest kolor diod. Jeśli kontrolki są podświetlone na zielono, to znaczy, że wszystko jest w porządku i sprzęt działa poprawnie. Jeśli natomiast zieleń zamieni się w czerwień, oznacza to, że coś może nie działać poprawnie. Co więcej, wiele osób zastanawia się, co oznaczają migające kontrolki. Nie wiąże się to z żadną usterką (w większości przypadków). Miganie informuje o tym, że w danej sieci odbywa się ruch, czyli dane są transmitowane.

W Fiberlink najczęściej udostępniamy naszym klientom jeden z dwóch wymienionych poniżej modeli routerów. Urządzenia firmy HALNy i Huawei cechują się efektywnym i bezawaryjnym działaniem. Dowiedz się, co oznaczają kontrolki, umieszczone na ich panelu głównym.

HALNy HL-4GMV4

  • POWER oznacza podłączenie sprzętu do zasilania. Zielone podświetlenie kontrolki informuje o poprawnej pracy zasilacza. Brak podświetlenia to znak, że zasilacz jest niesprawny lub odłączony.
  • PON – kiedy ta dioda świeci się na zielono, oznacza to, że ONT (terminal sieci optycznych) jest zarejestrowane na OLT (terminal linii optycznej). Miganie kontrolki to znak, że ONT jest rejestrowane przez OLT. Natomiast wyłączona dioda oznacza niepoprawne podłączenie przewodu optycznego lub fakt, że ONT nie zostało aktywowane przez OLT.
  • LOS – w przypadku tej diody jej miganie w kolorze czerwonym oznacza, że przewód optyczny nie został poprawnie podłączony. Jeśli chodzi o aktywację i rejestrację ONT przez OLT, dioda w tym czasie jest wyłączona.
  • Internet – jeśli dioda ta świeci się na zielono, urządzenie ma dostęp do sieci. Wyłączona kontrolka oznacza, że interfejsowi WAN nie udało się pobrać adresu IP.
  • LAN 1-4 – kiedy kontrolki te świecą się na zielono, to znak, że połączenie interfejsu Ethernet jest poprawne. Miganie oznacza z kolei transmisję danych. Natomiast brak podświetlenia mówi nam o tym, że nie można ustanowić połączenia przez interfejs Ethernet.
  • 2,4G i 5G to dwie osobne diody, jednak ich działanie jest takie samo. Kiedy kontrolki są podświetlone, to znaczy, że interfejs Wi-Fi jest aktywny. Natomiast brak podświetlenia diod oznacza, że Wi-Fi jest nieaktywne.
  • Phone 1-2 – jeśli nasz numer VoIP jest zarejestrowany, diody będą świecić się na zielono. Brak aktywności portu wyrażona jest natomiast brakiem podświetlenia. Kontrolki te mogą również migać. To znak, że trwa rozmowa.
  • Zielone podświetlenie diody WPS oznacza, że parowanie przebiegło poprawnie. Brak podświetlenia to natomiast sygnał, że WPS nie jest aktywne bądź połączenie zostało zrealizowane.

Huawei EG8145V5

W przypadku tego modelu mamy do czynienia natomiast z ośmioma diodami: Power, PON, LOS, Ethernet LAN 1-4, POTS TEL 1-2, USB, WLAN oraz WPS. Ich działanie wygląda podobnie jak w modelu firmy HALNy. Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi routera, a jego montaż zlecić doświadczonej osobie. W Fiberlink możesz liczyć nie tylko na profesjonalny montaż i korzystne pakiety internetu, lecz także możliwość skontaktowania się z naszym działem wsparcia technicznego, który udzieli niezbędnych informacji, jeśli będziesz miał problem z poprawnym działaniem routera.

Masz pytania? Napisz do nas