Statystyki internetowe w 2020 roku

Rok 2020 upłynął nam pod znakiem pandemii i restrykcji covidowych. Pracownicy biurowi byli zmuszeni przenieść swoją pracę do domu, a szkolne lekcje i wykłady odbywały się tylko i wyłącznie w formie wideokonferencji. Branża telekomunikacyjna musiała zmierzyć się z ogromnym wzrostem ruchu, a dostawcy internetu robili wszystko, aby utrzymać, a nawet zwiększyć prędkości pobierania i wysyłania danych.

Nasza firma również dbała o to, aby w tych trudnych czasach prędkość internetu była możliwie jak najwyższa. Jak pokazują statystyki przygotowane przez portal diagnostyczno-informacyjny SpeedTest.pl w roku 2020 udało nam się uzyskać naprawdę wysokie wyniki. Zarówno Grupa TOYA, jak i nasza Firma Fiberlink zanotowała wysokie pozycje w przygotowanych przez portal rankingach.

Raport ogólnopolski dla Grupy TOYA – rok 2020

Od dwóch lat należymy do ogólnopolskiej grupy telekomunikacyjnej TOYA. W rankingu podsumowującym cały 2020 rok grupa TOYA zajęła 3 miejsce w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych dla grupy TOYA wynosiła blisko 122 Mb/s. W stosunku do roku poprzedniego (2019) średnia prędkość pobierania danych poprawiła się o ponad 18 Mb/s.

Średnia prędkość wysyłania danych dla grupy TOYA wynosiła 29,4 Mb/s, plasując grupę na 2. pozycji. Tutaj również notujemy wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4 Mb/s (z 25,4 Mb/s).

Grupa TOYA zajęła również 2 miejsce pod względem opóźnień PING. W roku 2020 wynosiły średnio już tylko 13 MS. Niski wskaźnik opóźnień przy przesyłaniu danych jest niezwykle ważny, zwłaszcza dla osób, które regularnie korzystają z wideokonferencji lub grają w gry online.

Ranking województwa małopolskiego – grudzień 2020

Firma Fiberlink również może pochwalić się swoimi małymi sukcesami. Średnia prędkość naszego internetu z miesiąca na miesiąc była coraz większa. W grudniu 2020 roku zajęliśmy 4 miejsce w województwie małopolskim pod względem średniej prędkości pobierania danych. Uzyskaliśmy średnią prędkość pobierania danych na poziomie ponad 100 Mb/s, a prędkość wysyłania – 22 Mb/s.

Zaprezentowane powyżej dane są wynikiem uśrednionym, a prędkość internetu u poszczególnych abonentów może być różna.

Od czego zależy prędkość Internetu?

Prędkość internetu zależy przede wszystkim od rodzaju połączenia i wykupionego pakietu abonamentowego. Internet światłowodowy posiada stabilne łącza i jest odporny na wszelkie zakłócenia, a jego prędkość może osiągać nawet 900 Mb/s. Niestety światłowody wymagają specjalnej infrastruktury i nie wszędzie ta technologia już dotarła. Połączenie radiowe jest więc doskonałą alternatywą w słabo skomunikowanych i mniej zaludnionych miejscach. W potocznie zwanej radiówce sygnał dociera w formie cyfrowej, drogą radiową. Przesyłanie sygnału cyfrowego następuje między nadajnikiem i odbiornikiem. Przepustowość takiego łącza wynosi od 10 Mb/s do 30 Mb/s. Niestety rzeczywista prędkość internetu radiowego w dużej mierze zależy od odległości nadajnika od odbiornika, warunków atmosferycznych (wiatru, ulewnego deszczu, burz) i ukształtowania terenu. Mogą ją także obniżać wysokie budynki, gęste lasy i wysokie drzewa.

Podsumowanie

Każdego dnia robimy wszystko, aby nasze usługi były na jak najwyższym poziomie, a grono zadowolonych klientów wciąż się powiększało. Stale modernizujemy naszą infrastrukturę technologiczną, rozszerzamy dostęp do światłowodów, montujemy nadajniki cyfrowe, aby poprawić zasięg internetu radiowego. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą przynosić coraz lepsze wyniki, czego i sobie i Państwu życzymy!

Zobacz szczegóły Raportu.

Masz pytania? Napisz do nas