Konfigurator Fiberlink – do czego służy i jak z niego korzystać?

Fiberlink od kilkunastu lat oferuje swoim klientom usługi internetowe i multimedialne na terenie województwa małopolskiego. Zarówno klienci indywidualni, jak i firmy czy instytucje mogą skorzystać z różnych pakietów internetu, telewizji i telefonu. Nasza nowa strona internetowa umożliwia zamówienie usług w wygodny sposób, korzystając ze specjalnego konfiguratora Fiberlink.

Jak zamówić usługi internetowe i multimedialne bez wychodzenia z domu?

Fiberlink umożliwia swoim klientom wybór pomiędzy różnymi ofertami internetu, telewizji i telefonu. Aby zamówić usługi, warto skorzystać z konfiguratora dostępnego na stronie fiberlink.pl, który krok po kroku poprowadzi Cię przez różne opcje. Twoim zadaniem będzie tylko określenie, czy dana propozycja Cię interesuje.

W pierwszej kolejności musisz określić, czy jesteś już Klientem Fiberlink, czy dopiero chcesz skorzystać z dostępnych usług. Jeśli jesteś już naszym Klientem, zostaw nam swoje dane. Przygotujemy dla Ciebie ofertę specjalną, poza standardowym cennikiem. Warto zwrócić uwagę na możliwość wyboru preferowanej godziny połączenia – to opcja, która znacznie usprawni kontakt. Jeśli jednak jesteś nowym Klientem, przejdź do kolejnego kroku, którym jest podanie dokładnego adresu miejsca, w którym ma być zrealizowana usługa. W zasięgu naszej sieci znajduje się ponad 121 279 Klientów  z Krakowa i okolicznych powiatów: bocheńskiego, krakowskiego, myślenickiego, wadowickiego oraz wielickiego. Następnie możesz określić, jaki rodzaj połączenia Cię interesuje – internet światłowodowy lub radiowy.

Oferta z internetem światłowodowym dla nowych Klientów

Jeżeli jesteś nowym Klientem i interesuje Cię internet światłowodowy, możesz skorzystać z jednej z trzech opcji, różniących się między sobą prędkością pobierania i wysyłania:

  • Pakiet Fiber – odpowiednio 150 Mb/s i 15 Mb/s,
  • SuperFiber – 400 Mb/s i 30 Mb/s,
  • UltraFiber – 900 Mb/s i 50 Mb/s.

Do każdego z powyższych pakietów można dołączyć także usługę telewizji. Konfigurator przedstawia nam następujące opcje:

  • Pakiet Oszczędny HD (80 kanałów, w tym 53 w HD),
  • Wygodny HD (124 kanały, w tym 92 w HD),
  • Bogaty HD (178 kanałów, w tym 130 w HD).

Jest to oczywiście opcja dodatkowa – możliwy jest także wybór oferty samego internetu. Do każdej oferty z telewizją można ponadto dobrać dodatkowe usługi, między innymi takie jak HBO GO MAXPAK, FilmBox, Cinemax czy multiroom z jednym lub dwoma dodatkowymi telewizorami.

Po wybraniu opcji z telewizją lub samego Internetu, konfigurator proponuje wybór pakietu na telefon. Ponownie mamy do wyboru trzy opcje, a także ofertę bez telefonu. Ostatnią decyzją jest wybranie jednego z dwóch okresów trwania umowy – 12 lub 24 miesiące. Po zaznaczeniu wszystkich usług możesz jeszcze raz przyjrzeć się szczegółom danej konfiguracji i zweryfikować wybrane pakiety, czas umowy oraz łączną cenę usług widoczną w podsumowaniu na dole strony. Nowi klienci mogą skorzystać ze specjalnego bonusu – niższej opłaty przez pierwsze trzy miesiące, po przejściu od innego operatora.

Na sam koniec konfigurator poprosi Cię o przesłanie danych kontaktowych – po wszystkim Twoje zapytanie zostanie przesłane do Fiberlink.

Internet radiowy dla nowych klientów

W przypadku internetu radiowego dla nowych klientów konfigurator proponuje trzy opcje, które ponownie różnią się prędkością pobierania i wysyłania:

  • 10 Mb/s i do 1 Mb/s w pakiecie Wi-Fi Max 10,
  • 20 Mb/s i do 2 Mb/s – Wi-Fi Max 20,
  • 30 Mb/s i do 3 Mb/s – Wi-Fi Max 30.

Następnym krokiem jest wybranie jednego z pakietów połączeń telefonicznych lub oferty bez telefonu. Dostępne czasy trwania umowy pozostają bez zmian i wynoszą ponownie 12 lub 24 miesiące. Po zaznaczeniu odpowiednich opcji możesz zobaczyć podsumowanie wybranej oferty, a następnie wypełnić krótki formularz danych kontaktowych i przekazać zapytanie do operatora.

Oferta Fiberlink dla obecnych klientów

Osoby korzystające już z oferty Fiberlink mogą dostosować szczegóły swojej umowy lub rozszerzyć ją o kolejne usługi przez kontakt z pracownikami firmy. W tym celu wystarczy wypełnić formularz z danymi kontaktowymi i adresem instalacji usług, dostępny z poziomu konfiguratora. Warto zwrócić uwagę na możliwość wyboru preferowanej godziny połączenia – to opcja, która znacznie usprawni kontakt.

 

Skorzystaj z Konfiguratora

Masz pytania? Napisz do nas