Top programy dla dzieci

Epidemia koronawirusa wymusiła ograniczenia w wychodzeniu na zewnątrz. Szkoły i przedszkola w większości przypadków wciąż pozostają zamknięte, w związku z tym nasze dzieci większość czasu spędzają w domach. W takiej sytuacji często sięgają po bajki lecące w telewizji. Jako rodzice nie powinniśmy oddać tego przypadkowi, lecz starannie wyselekcjonować, co oglądają nasze dzieci i wybrać wartościowe dla nich programy.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając bajki, które nasze pociechy będą oglądać w telewizji, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wartościami edukacyjnymi. Programy mogą bowiem mieć pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka. Doskonale sprawdza się tutaj podejście, że nauka przez zabawę jest najlepsza – wiedzą to też autorzy programów dedykowanych tej grupie – w związku z tym, nie brakuje bajek, które od najmłodszych lat wyrabiają zdrowe nawyki i uczą nowych rzeczy, dzięki zastosowaniu np. piosenek.
Kolejną kwestią, którą powinniśmy się kierować, wybierając programy dla najmłodszych, to brak scen przemocy oraz innych złych wzorców. Oprawa wizualna również jest ważna – powinna być miła dla oka. Język i fabuła tymczasem muszą być proste, tak by mogły być zrozumiałe przez dzieci.

Masza i Niedźwiedź

Ta bajka przywędrowała do nas z Rosji i cieszy się niesłabnącą popularnością. Obserwujemy przygody 6-letniej dziewczynki oraz dużego niedźwiedzia z cyrku. Program ten to nie tylko ciekawa i zabawna fabuła zaserwowana w przyjemnej dla oka warstwie graficznej – to również opowieść o rodzącej się przyjaźni pomiędzy głównymi bohaterami. Masza uczy dzieci ciekawości oraz otwartości na otaczający świat i pokazuje, że warto wyjść poza utarte schematy. Fabuła powstała w oparciu o ludową rosyjską historię. Bajka jest dostępna na TVP ABC codziennie od 8:30 do 8:45, od 11:45 do 12:00 oraz o 20:05.

Dora i przyjaciele

Ta bajka jest bezpośrednim następcą znanego wszystkim rodzicom programu telewizyjnego Dora odkrywa świat. Została wyprodukowana w 2014 roku dzięki czemu oprawa wizualna jest bardziej dopasowana do wymogów współczesnego dziecka. Nasze pociechy do ekranu przyciąga kolorowy świat oraz sympatyczni bohaterowie i ich przygody. Dora to jednak coś więcej niż tylko zabawna animacja – to również świetny sposób, by nasi podopieczni zaczęli swoją przygodę z angielskim, dzięki wykorzystywaniu w bajce słówek pochodzących z tego języka. W obecnych czasach umiejętność porozumiewania się po angielsku to już konieczność, wobec czego warto już od najmłodszych lat rozpocząć naukę, tym bardziej przez zabawę. Dora i przyjaciele do obejrzenia na Nick Jr. w soboty od 8:15 do 9:00, a także codziennie na TVP ABC od 6:30 do 6:55.

Świnka Peppa

Każdy z nas zna tę małą, różową świnkę, która dzięki swojemu uroczemu wyglądowi stała się popularna również wśród dorosłych. Serial skupia się na przygodach tytułowej Peppy oraz jej rodziny i przyjaciół. Pod słodką oprawą graficzną i prostymi historiami kryje się opowieść o radzeniu sobie z trudnościami oraz o sile rodziny i przyjaźni. Włączając telewizję nie sposób nie natknąć się na ten program, ale – z pełnym spokojem można pozostawić przy nim swoje pociechy. Program można obejrzeć od poniedziałku do piątku na Nick Jr. od 10:35 do 10:55, od 18:40 do 19:15 oraz od 21:00 do 21:25, a w weekendy od 9:00 do 9:20, od 10:35 do 13:40, od 18:40 do 19:15 i od 21:00 do 21:25.

Masz pytania? Napisz do nas