Modem a router – czym się różnią?

Przeglądasz oferty dostępu do internetu i napotykasz ciągle dwa słowa: „modem” oraz „router”. Chwilę zastanawiasz się, jaka jest między nimi różnica, ale potem zakładasz, że są to dwa określenia na to samo urządzenie. Tymczasem prawda jest inna. Oba sprzęty umożliwiają korzystanie z internetu, jednak ich przeznaczenie, zadania oraz funkcje są różne.

Modem

Jest to podstawowe urządzenie, dzięki któremu połączymy się z siecią. Jego głównym zadaniem jest odbieranie połączenia internetowego od dostawcy, a następnie przekazywanie go do sprzętu (np. komputera). Osiąga się to poprzez przetwarzanie cyfrowych danych na analogowe. Sygnał od dostawcy zostaje odebrany, odpowiednio przetworzony, a następnie odczytany na komputerze, smartphone, lub innym urządzeniu. Celem działania modemu jest więc umożliwienie użytkownikowi dostępu do internetu. Trzeba jednak wspomnieć, że modem pozwala na korzystanie z sieci jedynie na jednym urządzeniu. W jaki sposób więc możemy w całym domu mieć wi-fi i korzystać z niego na wielu sprzętach?

Router

Tutaj do akcji wkracza nasze drugie urządzenie, czyli router. W przeciwieństwie do modemu nie odbiera on sygnału oraz nie przetwarza go, by zagwarantować połączenie z siecią – jego celem jest rozdzielanie tego sygnału. Nadaje on każdemu urządzeniu osobne IP i umożliwia stworzenie sieci lokalnej, np. domowej. Dzięki temu bez przeszkód korzystamy z internetu na wielu urządzeniach jednocześnie. Router rozprowadza sieć do wszystkich urządzeń, ale korzystając jedynie z niego, nie połączymy się z internetem – do tego konieczny jest modem.

Modem czy router?

Wybierając odpowiednie dla nas urządzenie, musimy zdecydować się, która opcja jest bardziej dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli chcemy korzystać z internetu jedynie na jednym sprzęcie – wybierzmy wówczas modem. Nowoczesne modemy bezprzewodowe, które umożliwiają dostęp do internetu, są często bardzo małe (kształt oraz rozmiar pendriva). Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy chcemy korzystać z internetu na wielu urządzeniach jednocześnie – np. w domu? W takim przypadku jeszcze do niedawna należało zakupić modem, a następnie router, który pozwalał na podzielenie sygnału.

Postaw na kompleksowe rozwiązanie

W ostatnich latach pojawiła się bardziej kompleksowa alternatywa, dzięki której nie musimy już wybierać pomiędzy routerem a modemem. Obecnie dostępne są na rynku urządzenia, które łączą w sobie funkcje obu tych sprzętów, oferując całościowe rozwiązanie dla użytkownika. Nic zatem dziwnego, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie – zapewnia stabilny dostęp do internetu, a dzięki funkcji wi-fi mamy możliwość korzystania z sieci na wielu urządzeniach równocześnie.

Wykorzystaj wiedzę w praktyce

Wybierając ofertę dostępu do internetu, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Zastanów się, na ilu urządzeniach będziesz z niego korzystał, czy potrzebujesz dostępu do wi-fi? Niezależnie od tego, czy wybierasz internet radiowy czy światłowodowy, za każdym razem warto jest sprawdzić, jaki sprzęt oferuje rozważany przez nas dostawca – czy jest to modem, router, a może urządzenie łączące w sobie obie te funkcje? Nie brakuje przypadków osób, które wybrały ofertę z innym urządzeniem, niż to jakie było im potrzebne. Uzbrojeni więc w wiedzę na temat różnic w przeznaczeniu i funkcjach tych sprzętów, możemy śmiało zacząć przeglądać oferty dostawców i wybrać tę, która najbardziej spełnia nasze wymagania.

Masz pytania? Napisz do nas