Czy panele fotowoltaiczne sprawdzają się również zimą?

Instalacja fotowoltaiczna do wytwarzania energii elektrycznej potrzebuje promieni słonecznych. Jeżeli ich ilość jest ograniczona, spada jej wydajność. Czy w takim razie fotowoltaika zimą, kiedy dostęp do słońca jest często mocno ograniczony, okaże się opłacalnym rozwiązaniem? I jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie? Sprawdźmy!

Panele fotowoltaiczne zimą a produkcja prądu

Na wstępie warto zaznaczyć jedną bardzo istotną rzecz – panele fotowoltaiczne produkują prąd niezależnie od pory roku, również w pochmurne dni. Nie musisz więc obawiać się, że w sezonie zimowym nie będą one w stanie dostarczać Ci energii elektrycznej. Fotowoltaika nie działa wyłącznie w dwóch sytuacjach:

  • nocą, ponieważ panele PV nie mają wtedy dostępu do promieni słonecznych;
  • gdy panele PV są całkowicie pokryte śniegiem, ponieważ wtedy promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na ich powierzchnię.

W praktyce więc fotowoltaika w zimie działa, ponieważ jest systemem całorocznym. Niestraszne jej nawet najniższe temperatury (rzędu -40 stopni Celsjusza). Warto jednak zwrócić uwagę, że w sezonie zimowym, gdy dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony, może spadać jej wydajność.

Wydajność fotowoltaiki zimą – czy jest się czego obawiać?

Nie ulega wątpliwości, że najwyższą wydajność panele fotowoltaiczne osiągają w sezonie letnim. W trakcie słonecznych dni są one w stanie produkować nawet 180 kWh prądu (na 1 kWp mocy instalacji). Taka ilość energii nie tylko wystarczy do zaspokojenia bieżących potrzeb, ale również umożliwi magazynowanie prądu – jego nadmiar może zostać przesłany do sieci energetycznej albo zgromadzony w specjalnym magazynie energii.

A jaką sprawność osiągną panele fotowoltaiczne zimą? Niższą niż latem. Wynika to, jak wspomnieliśmy wcześniej, z ograniczonego dostępu do promieni słonecznych. W sezonie zimowym większość dni jest pochmurna, co wpływa na ilość produkowanej energii. Różnice są spore – panele fotowoltaiczne wytwarzają w lutym średnio 60 kWh prądu, zaś w grudniu i styczniu 30 kWh (na 1 kWp mocy instalacji).

Czy jest to duży problem dla inwestorów? Niekoniecznie. Choć obniżona wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie może sprawić, że ilość wyprodukowanego prądu nie wystarczy na pokrycie zapotrzebowania budynku, z pomocą przychodzą nadmiary energii wytworzone latem. Jeżeli skorzystasz z nowoczesnego magazynu energii, do Twojej dyspozycji będzie zgromadzony wcześniej prąd.  Taka sytuacja dotyczy systemu rozliczeń według starych zasad.

Czy fotowoltaika w zimie jest opłacalnym rozwiązaniem?

Tak, nawet w sytuacji, gdy sezon zimowy obfitować będzie w pochmurne dni. Warto pamiętać, że dla Twojej instalacji fotowoltaicznej niskie temperatury  są bardzo korzystne i mogą pozytywnie wpływać na ich sprawność.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje panele fotowoltaiczne zimą będą wytwarzały odpowiednią ilość energii, zadbaj o ich regularne odśnieżanie – zwłaszcza w przypadku bardzo intensywnych opadów. O ile z mniejszą warstwą śniegu promienie słoneczne będą w stanie sobie poradzić, o tyle większa pokrywa może przez długi czas utrzymywać się na powierzchni paneli, co ograniczy ich wydajność.

Masz pytania? Napisz do nas