Jak oszczędzać energię elektryczną zimą?

W dobie rosnących cen energii elektrycznej, a co za tym idzie także rachunków za prąd warto poszukać sposobów na oszczędności. Najwyższe kwoty za zużycie prądu dotyczą okresu jesienno-zimowego. Ma to związek z krótszym dniem i niższymi temperaturami.  Poznaj skuteczne metody, które pozwolą Ci ograniczyć zużycie energii elektrycznej w tym okresie!

Jak oszczędzać prąd zimą?

Jeśli chcesz poczynić oszczędności, powinieneś zainteresować się izolacją własnego domu lub mieszkania. Sprawdź, czy na pewno obecne w Twojej nieruchomości rozwiązania są w stanie utrzymać ciepło wewnątrz budynku. Mowa tutaj przede wszystkim o szczelności drzwi, okien, poddasza i piwnicy. Czasami dużą różnicę w rachunkach za energię może zrobić wymiana sparciałych uszczelek okiennych, czy częściowe przymknięcie nawiewników. Możliwość zatrzymania wyprodukowanego ciepła przekłada się na duże oszczędności.

Po drugie, zweryfikuj, jak przedstawia się energochłonność urządzeń RTV i AGD, które posiadasz w domu. Przestarzałe modele mogą pobierać ogromne ilości prądu. Stara lodówka, która jest stale podłączona do źródła energii, może być przyczyną bardzo wysokich rachunków za energię. Zwracaj uwagę na to, aby Twoje sprzęty były energooszczędne i charakteryzowały się najlepszą klasą energetyczną. A kiedy używasz wysokiej klasy nowych urządzeń, korzystaj z trybu eko, to także wpłynie na mniejszy pobór mocy.

Sposoby na oszczędzanie energii, które możesz łatwo wprowadzić w życie

Sposoby oszczędzania prądu są różne. Poprawienie izolacji cieplnej budynku i wymiana nieenergooszczędnych sprzętów może pociągać za sobą duże koszty. Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za prąd, możesz również zadbać o wiele innych kwestii, które pozwolą Ci widocznie zredukować koszty.

Korzystaj z ogrzewania racjonalnie

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Jeśli korzystasz z ogrzewania elektrycznego po pierwsze, używaj ogrzewania racjonalnie. Nie odkręcaj grzejnika na maksymalną moc i jednocześnie nie otwieraj okna. Kontroluj temperaturę w swoim domu. Spróbuj obniżyć ją o 1 stopień. Zamykaj pomieszczenia, z których nie korzystasz.

Pamiętaj o energooszczędnym oświetleniu

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Wybieraj żarówki energooszczędne. Co więcej, wyrób w sobie i w bliskich mądre nawyki – zawsze gaś światło, jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu. Wiele osób zapomina również o tym, aby wyłączać urządzenia, z których nie korzysta. Dotyczy to zarówno ładowarek stale podłączonych do kontaktu, jak i komputerów, które nie są wyłączane po zakończeniu pracy. Jeśli zdarza Ci się zasypiać przy telewizorze, ustawiaj jego automatyczne wyłączenie. Takie małe kroki to duża oszczędność.

Pierz, zmywaj i gotuj ekologicznie

Aby zaoszczędzić zwróć uwagę także na pralkę i zmywarkę. Pierz racjonalnie, zaczekaj aż uzbierasz pełny wsad pralki, pozwoli Ci to na mniejszą ilość cykli prania. Podobnie zaczekaj, aż uzbierasz pełny wsad zmywarki.

Co więcej, czy wiesz, że nawet gotowanie odpowiedniej ilości wody w czajniku może zredukować koszty? Jeżeli chcesz wypić herbatę, zagotuj tyle wody ile potrzebujesz. Gotując więcej wody, marnujesz energię – pozostałej wody nie wykorzystasz i ponownie będziesz potrzebować jej zagrzania, a czajnik ponownie będzie pracował dłużej niż trzeba i pobierze więcej energii.

Postaw na długofalowe działania – zdecyduj się na fotowoltaikę

Strategicznym sposobem na oszczędzanie na wydatkach na energię elektryczną jest zainstalowanie fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok, również zimą. Pomimo krótszych dni i co za tym idzie mniejszej ilości słońca, Twoja instalacja zimą także będzie generować prąd. Aby maksymalnie efektywnie go wykorzystać zwiększ swoją autokonsumpcję. Zaprogramuj lub włącz urządzenia domowe, by pracowały za dnia, w czasie największego nasłonecznienia.

Pamiętaj także, że nawet jeśli instalacja nie będzie w stanie pokryć całego Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną w okresie zimowym, możesz korzystać z nadwyżki na saldzie prosumenckim, którą udało Ci się zgromadzić w lecie.

Masz pytania? Napisz do nas