Czym są magazyny energii dla fotowoltaiki i czy warto w nie inwestować?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać energię bezpośrednio z promieniowania słonecznego i zasilać nią zarówno budynki mieszkalne, jak i firmowe. Często dochodzi jednak do sytuacji, w której produkcja prądu jest wyższa niż jego aktualne zużycie. Co zrobić z takimi nadwyżkami? Można oczywiście sprzedać je do sieci, jednak nie zawsze jest to opłacalne. Alternatywą jest skorzystanie z magazynu energii. Sprawdź, czym jest, jak działa i dlaczego warto w niego zainwestować!

Czym jest magazyn energii dla fotowoltaiki?

Magazyny energii to rozwiązania, dzięki którym możliwe jest gromadzenie i przechowywanie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Tak zmagazynowany prąd można wykorzystać w dowolnym momencie – np. w trakcie pochmurnego dnia, wieczorem lub w nocy, gdy efektywność paneli jest mniejsza, albo w momencie awarii sieci czy przerwy w dostawie energii. To jednocześnie pierwsza i najważniejsza zaleta magazynu energii – dzięki niemu możesz wykorzystać pełnię potencjału swojej instalacji fotowoltaicznej.

To jednak nie wszystko. Magazyny energii mogą generować oszczędności. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu prosumentów sprzedaje niewykorzystany prąd do sieci energetycznej. Stamtąd można odkupić go z powrotem, ale takie działanie wiąże się z koniecznością pokrycia opłat dystrybucyjnych, a koszty sprzedaży mogą okazać się niższe niż koszt późniejszego zakupu energii – to zawsze generuje pewne straty. Dzięki magazynom energii unikniesz tego problemu i wykorzystasz znacznie więcej wytworzonego prądu.

Warto również dodać, że urządzenia tego typu stanowią świetne rozwiązanie umożliwiające stworzenie instalacji off-grid dla osób lub firm, które mają utrudniony dostęp do sieci energetycznych i nie mogą czerpać z nich prądu albo przekazywać jego nadwyżek.

Czy warto inwestować w magazyny energii?

Tak, ponieważ są to urządzenia niezwykle uniwersalne i gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Magazyn energii dla fotowoltaiki pozwala:

  • w pełni spożytkować wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię i tym samym w pełni wykorzystać ich potencjał,
  • wykorzystać zmagazynowaną energię w dowolnym momencie – również przy niesprzyjających warunkach pogodowych albo w nocy,
  • zabezpieczyć się przed awariami sieci energetycznej oraz przerwami w dostawie prądu,
  • zwiększyć niezależność od zewnętrznych dostawców prądu,
  • wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej przez osoby lub firmy, które mają ograniczony dostęp do sieci energetycznej.

Co więcej, ogromna różnorodność tych rozwiązań pozwala dopasować je w stu procentach do mocy instalacji fotowoltaicznej oraz potrzeb użytkowników. Sięgając po wsparcie specjalistów, zyskasz możliwość zakupu magazynu energii o odpowiedniej pojemności i wydajności, co pozwoli Ci korzystać z wyprodukowanej przez panele energii bez żadnych ograniczeń.

Zainwestuj w nowoczesny magazyn energii, który posiada wiele przydatnych funkcji!

W Fiberlink nie tylko pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego magazynu energii dla Twojej fotowoltaiki, ale również zaproponujemy zaawansowane rozwiązania, wyposażone w wiele funkcji. Mowa tu między innymi o możliwości monitorowania pracy urządzenia z poziomu aplikacji, elastycznej konfiguracji, a także akumulatorach modułowych umożliwiających łatwą rozbudowę w przyszłości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej i zyskać bezpieczeństwo energetyczne, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

Masz pytania? Napisz do nas