Na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz więcej osób. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ własna instalacja fotowoltaiczna umożliwia wytwarzanie prądu na własne potrzeby, zapewnia niezależność energetyczną i pozwala zyskać duże oszczędności. Jednak warunkiem czerpania wszystkich tych korzyści jest odpowiednia moc paneli fotowoltaicznych, którą należy dopasować w pełni indywidualnie do potrzeb przyszłego prosumenta. Co warto wiedzieć na jej temat? Jaka moc fotowoltaiki dla domu będzie optymalna? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej!
Zanim jednak dowiemy się, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla domu jednorodzinnego, dowiedzmy się, dlaczego jej obliczenie jest tak istotne. Powód jest prosty – instalacja PV powinna wytwarzać ilość energii zbliżoną do faktycznego zużycia w danym gospodarstwie domowym, która będzie odpowiadać zapotrzebowaniu domowników na prąd. Ma to wpływ zarówno na niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, jak też okres zwrotu z inwestycji.
Co w sytuacji, gdy moc paneli fotowoltaicznych nie zostanie właściwie oszacowana?
Jeżeli więc chcesz, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna była opłacalna i dostarczała Ci tyle energii, ile rzeczywiście potrzebujesz, powinieneś zainwestować w panele o odpowiedniej mocy.
Fundamentem skutecznego projektowania każdej instalacji fotowoltaicznej jest uwzględnienie zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku. Znając roczne zużycie prądu, możliwe jest oszacowanie mocy fotowoltaiki wydajnej i ekonomicznej na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najlepszym sposobem, by poznać swoje zapotrzebowanie na energię, jest oczywiście analiza rachunków.
Niestety sytuacja komplikuje się w przypadku nowo budowanych domów. W takiej sytuacji należy posłużyć się szacunkami, obliczając moc urządzeń znajdujących się w budynku. Służy do tego następujący wzór:
moc urządzenia (W) / 1000 × h (czas użytkowania urządzenia w godzinach na dobę)
Uzyskane wartości należy zsumować, a następnie pomnożyć przed 365 dni. Jest to jednak dość czasochłonne, dlatego można posłużyć się również uśrednionymi danymi – w zależności od sposobu ogrzewania i znajdujących się w budynku sprzętów dla 2-4-osobowej rodziny średnie zapotrzebowanie wynosi ok. 3600-4500 kWh.
Znając roczne zużycie prądu, można obliczyć moc paneli fotowoltaicznych. Wystarczy posłużyć się wzorem:
roczne zużycie prądu (kWh) × 1,2 / 1000 (średnia produkcja roczna z 1 kWp mocy)
Ustalając, jaka moc fotowoltaiki będzie optymalna, należy również wziąć pod uwagę usytuowanie paneli. Najlepiej, jeżeli zostaną one skierowane na południe i zamontowane pod kątem 30 stopni – wtedy ich efektywność wyniesie 1000 kWh energii z 1 kWp mocy. Decydując się na umiejscowienie instalacji w innym kierunku albo pod innym kątem, ryzykujesz tym, że wyprodukuje ona mniej energii.
Drugą możliwością jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w orientacji wschód-zachód. Efektywność produkcji energii elektrycznej wytwarzanej przez panele skierowane na wschód lub zachód jest niższa o 10-15%, ale daje średnio większy współczynnik autokonsumpcji co dobrze sprawdza się w rozliczeniach net-billing.
Warto zwrócić uwagę również na liczbę paneli, które można umieścić na dachu domu jednorodzinnego. Pojedynczy ma zwykle wymiary 113 × 177 cm i jego średnia moc wynosi 400-450 kWp. Oczywiście w sytuacji, gdy na dachu nie ma miejsca na montaż instalacji, można rozważyć umieszczenie ich na gruncie.
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ każdy z nas zużywa inne ilości energii elektrycznej. Dodatkowo wpływ na ostateczną moc fotowoltaiki mają inne czynniki, np. poziom nasłonecznienia w danym miejscu, rodzaj i sprawność paneli czy inwerter.
Przyjmuje się, że dla domów jednorodzinnych w większości przypadków wystarczająca okazuje się instalacja PV o mocy 4-6 kWp, jednak chcąc poznać prawidłową wartość, należy skontaktować się ze specjalistami. W Fiberlink dokładnie sprawdzimy Twoje zapotrzebowanie i przeanalizujemy aktualne zużycie prądu, a następnie przedstawimy Ci ofertę dopasowaną w stu procentach do Twoich indywidualnych potrzeb.