Ogrzewanie wody fotowoltaiką – czy to możliwe i opłacalne?

Energia słoneczna już od co najmniej kilkunastu lat jest wykorzystywana w naszym kraju do ogrzewania wody użytkowej. Swego czasu dużą popularnością cieszyły się kolektory słoneczne, które sprawdzały się do tego celu idealnie. Dzisiaj z kolei inwestorzy coraz chętniej wybierają specjalne zestawy fotowoltaiczne, które również mogą skutecznie ogrzewać wodę. Jak to możliwe? Sprawdźmy, jak w praktyce wygląda ogrzewanie wody fotowoltaiką i czy jest to opłacalne!

Fotowoltaika a ogrzewanie wody – jak to działa?

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywane do wytwarzania prądu i zasilania domowych urządzeń czy instalacji to zazwyczaj rozbudowane systemy o dużej mocy, które zajmują sporą powierzchnię dachu lub gruntu. Tymczasem rozwiązania stosowane do ogrzewania wody użytkowej fotowoltaiką są mniej skomplikowane, a ich zakup nie wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W praktyce, takie zestawy składają się zwykle z:

  • 4 albo 8 paneli, które są w stanie zasilić bojler o mocy rzędu 3 kW i tym samym spełnić zapotrzebowanie mieszkańców domu jednorodzinnego;
  • grzałek lub grzejników CWU wraz ze sterownikiem, które są zasilane wytworzonym przez panele prądem.

Zasada działania systemu jest prosta – panele fotowoltaiczne dostarczają napięcie do przetwornicy, która zamienia napięcia stałe w zmienne i tym samym zasila grzałki lub grzejniki. Efekt? Ciepła woda – zarówno do wykorzystania podczas kąpieli, jak i gotowania czy mycia naczyń.

Co niezwykle istotne, fotowoltaika do ogrzewania wody może działać niezależnie od sieci energetycznej (off-grid) i nie trzeba montować jej na dachu – wystarczy do tego niewielki fragment gruntu na działce.

Czy ogrzewanie wody fotowoltaiką jest opłacalne?

Tak, ponieważ ogrzewanie CWU fotowoltaiką pozwala zredukować rachunki praktycznie do zera i tym samym zyskać bardzo duże oszczędności, które umożliwią szybki zwrot z inwestycji w panele.

Obniżenie rachunków to jednak nie wszystko. Dzięki odpowiedniemu zestawowi fotowoltaicznemu zyskasz dostęp do ciepłej wody przez cały rok, niezależnie od pogody. Co więcej, takie rozwiązanie:

  • jest całkowicie bezobsługowe, zapewniając domownikom maksymalny komfort;
  • jest bezawaryjne dzięki dużej odporności paneli na czynniki zewnętrzne, a także prostej konstrukcji (brak części ruchomych);
  • zapewnia wieloletnie działanie i wysoką wydajność – tak jak w przypadku klasycznych instalacji fotowoltaicznych jego żywotność to nawet kilkadziesiąt lat;
  • jest w 100% ekologiczne.

Wszystko to sprawia, że ogrzewanie wody fotowoltaiką cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów i stanowi świetną alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rozwiązań, ale również kolektorów słonecznych.

Fotowoltaika czy kolektory słoneczne?

O ile koszty zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz zestawu fotowoltaicznego do ogrzewania wody są podobne, o tyle to drugie rozwiązanie okazuje się bardziej funkcjonalne – i to z kilku powodów.

Po pierwsze, panele fotowoltaiczne mogą ogrzewać wodę nawet w pochmurne dni. Kolektory słoneczne do efektywnego działania potrzebują pełnego słońca, co jest ich najpoważniejszą wadą.

Po drugie, panele fotowoltaiczne są mniej awaryjne od kolektorów słonecznych, co wynika zarówno z ich konstrukcji, jak i technologii pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego.

I w końcu po trzecie, ogrzewanie wody użytkowej fotowoltaiką jest możliwe nawet zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. Kolektory do działania potrzebują temperatur dodatnich.

Warto również zaznaczyć, że fotowoltaika jest dużo bardziej uniwersalna – nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować system zasilający w prąd domowe urządzenia oraz instalacje, który jednocześnie będzie efektywnie podgrzewał wodę użytkową.

Masz pytania? Napisz do nas