Wiele osób wciąż myli oba pojęcia i używa ich naprzemiennie a panele fotowoltaiczne działają w zupełnie inny sposób niż kolektory solarne. Inne jest też ich zastosowanie. Sprawdź, czym się różnią i dlaczego nie powinieneś ich ze sobą mylić.
Mimo podstawowych różnic wiele cech łączy oba systemy. Być może właśnie te podobieństwa są powodem częstych pomyłek i używania obu zwrotów zamiennie. Takimi elementami łączącymi są na przykład:
Wizualnie zatem, szczególnie z większej odległości, kolektory solarne oraz panele fotowoltaiczne można ze sobą pomylić. Szczególnie że początkowo świadomość o tych systemach w społeczeństwie była bardzo ogólna.
Różnice pomiędzy tymi systemami są jednak dużo większe niż podobieństwa. Zaczynając od budowy paneli, przez ich działanie, aż po zastosowanie – fotowoltaika nie ma nic wspólnego z kolektorami solarnymi.
Kolektory słoneczne składają się głównie z absorbera i wymiennika ciepła. Wyróżnić można kolektory płaskie, próżniowe oraz próżniowo-rurowe. Absorbery światła nagrzewają się pod wpływem padających na nie promieni świetlnych. Dlatego też najczęściej są one pomalowane na czarno – by maksymalnie pochłaniać ciepło słoneczne. Następnie energia cieplna przekazywana jest do czynnika, może to być ciecz lub gaz. Za ich pośrednictwem nagrzewana jest woda użytkowa.
W przypadku instalacji fotowoltaicznych panele za pomocą ogniw fotowoltaicznych wytwarzają prąd stały pod wpływem promieniowania słonecznego. Następnie falownik przetwarza energię elektryczną w taki sposób, by mogła być użyta w domowej instalacji elektrycznej.
Kolektory słoneczne służą zatem do generowania ciepłej wody użytkowej. Energia cieplna nie jest po drodze zamieniana w żadną inną formę, co pozwala na jej przekazywanie bez dużych strat. Natomiast panele fotowoltaiczne generują prąd bezpośrednio z promieni słonecznych. Ich zastosowanie jest znacznie szersze, ponieważ mogą zasilać dowolne urządzenie domowe. Jednak w przypadku ogrzewania wody za pomocą instalacji fotowoltaicznej uzyskamy mniejszą sprawność całego procesu.
Kolektory solarne cieszyły się dużą popularnością na samym początku. Niższe koszty instalacji oraz eksploatacji niż w przypadku fotowoltaiki zachęcały wiele osób do wyboru tego rozwiązania. Jednak z czasem panele fotowoltaiczne stały się konkurencyjne cenowo, a ich wykorzystanie dawało dużo więcej możliwości. Także liczne dofinansowania spowodowały, że to instalacje fotowoltaiczne są dziś dużo popularniejsze.
Choć wiele osób dziś kolektorami słonecznymi nazywa panele fotowoltaiczne, warto zdawać sobie sprawę, że są to zupełnie inne systemy. Co więcej, mogą one pracować obok siebie – jeśli tylko masz odpowiednio dużo miejsca na dachu lub w ogrodzie.