dofinansowanie do fotowoltaiki jak uzyskać

Skąd pozyskać finansowanie na fotowoltaikę?

Jak pozyskać środki finansowe na instalację paneli fotowoltaicznych? Rodziny posiadające odpowiednio duże oszczędności to rzadkość. Na szczęście są inne sposoby. Sprawdź sam, w jaki sposób możesz sfinansować zakup paneli fotowoltaicznych, falownika oraz pozostałych elementów wraz z ich montażem i uruchomieniem.

Doskonała inwestycja dla każdego

O tym, że instalacja fotowoltaiczna stanowi dobrą, opłacalną inwestycję, pisaliśmy w artykule o fotowoltaice w 2022 roku. Zakup paneli zwraca się już w ciągu kilku lat. Jednak nie rozwiązuje to problemu, skąd wziąć pieniądze na zakup instalacji.

W Unii Europejskiej rozwiązania proekologiczne są dziś szczególnie promowane, a osoby, które chcą w nie inwestować, wspierane. Podobnie jest z fotowoltaiką.

Szeroki pakiet dopłat

Po pierwsze, wykorzystaj programy pomocowe i dofinansowania. Wśród nich znaleźć można między innymi:

  • Mój Prąd 4.0, już czwartą odsłonę programu stworzonego specjalnie dla prosumentów. Dofinansowania sięgać mogą nawet do 23 000 zł (zmiana poziomu finansowania od 15.12.2022 r.),

W związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie, zostanie zwiększone dofinansowanie w ramach Programu Mój Prąd (MP4 – nabór wniosków trwający od dnia 15.04.2022 r.) o 2 tys. zł, do 6 tys. lub 7 tys. zł (w przypadku przedsięwzięć z dodatkowymi elementami) oraz magazynów energii do 16 tys. zł, a więc:

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł;

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:

do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;

do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł;

Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie i wynosi odpowiednio 5 000 zł i 3 000 zł.

  • ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na modernizację swojego domu. Wszystkie rozwiązania, które wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także instalacja paneli fotowoltaicznych, mogą zostać odliczone od przychodu i w ten sposób wygenerować zwrot podatku,
  • Czyste Powietrze – pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem Programu jest walka ze smogiem.

Podstawowy poziom dofinansowania dotyczy osób z rocznym dochodem nieprzekraczającym 100 tys. zł

Podwyższona dotacja przysługuje osobom z miesięcznym dochodem na poziomie 2 189  w przypadku osób samotnych oraz 1 564  na osobę w gospodarstwach wieloosobowych (wartość netto).

Najwyższy poziom dofinansowania obejmuje osoby z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1 260 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych oraz 900 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych

  • Agroenergia – program stworzony specjalnie dla rolników,
  • Energia Plus to kolejny państwowy program dofinansowania fotowoltaiki,
  • programy regionalne, uruchamiane w poszczególnych gminach i powiatach, różniące się kwotami dofinansowań oraz warunkami, które należy spełnić.

Niektóre programy można ze sobą łączyć. W szczególności ulga termomodernizacyjna jest możliwa do odliczenia niezależnie od innych dofinansowań. Przy montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła każdą z inwestycji można dofinansować z innego programu. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej skrócić czas zwrotu z inwestycji.

Wsparcie od Fiberlink

Jeśli nie czujesz się na siłach wypełniać wniosków o dofinansowanie lub brakuje Ci całkowicie oszczędności, skorzystaj z pomocy od Fiberlink. Możemy Ci pomóc w zdobyciu środków na sfinansowanie fotowoltaiki. Nie potrzebujesz żadnych oszczędności – wiele banków nie wymaga wkładu własnego, więc wymarzona, przydomowa elektrownia słoneczna jest dla Ciebie dostępna w każdej chwili.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne zawsze się opłaci

Instalując dziś małą elektrownię słoneczną przy swoim domu, możesz uzyskać zwrot z poniesionej inwestycji w ciągu kilkunastu lat użytkowania. Liczne dofinansowania na poziomie krajowym i lokalnym skracają ten czas nawet do kilku lat. Dlatego też wybierając nawet pożyczkę lub kredyt, możesz osiągnąć duży zwrot z całej inwestycji i cieszyć się darmowym prądem przez wiele lat.

Najlepsze okazje znajdziesz z pomocą Fiberlink. Znajdziemy dla Ciebie najbardziej atrakcyjne oferty, by Twoje raty nie przekraczały oszczędności, jakie wygenerują panele fotowoltaiczne. Zatem nawet nie odczujesz spłaty inwestycji – po prostu część Twoich pieniędzy, które szły do dostawcy energii, będzie teraz wykorzystana do spłaty instalacji.

Sprawdź sam, jakie jeszcze korzyści możemy Ci zaoferować w ramach sfinansowania instalacji fotowoltaicznej bez wkładu własnego.

Masz pytania? Napisz do nas