czym jest backdoor

Backdoor – czym jest?

Na użytkowników sieci czyha wiele zagrożeń. Przykładem jest backdoor, którego można zaliczyć do jednych z najbardziej niebezpiecznych wirusów, jakie do tej pory zostały stworzone przez hakerów. Dowiedz się, na czym polega jego działanie i jak się przed nim zabezpieczyć.

Czym jest backdoor?

Backdoor to nic innego jak luka w zabezpieczeniach systemu komputerowego. Wirus ten umożliwia ominięcie szyfrowania i mechanizmów uwierzytelniania. Jego nazwę można przetłumaczyć jako „tylne drzwi”, które pozwalają w łatwy sposób przejąć kontrolę nad system osobom niepowołanym, czyli cyberprzestępcom. Backdoor nie działa przypadkowo, jego działanie jest zwykle ukierunkowane na konkretnych użytkowników sprzętów komputerowych. Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć.

Jak backdoor infekuje urządzenia?

Backdoor działa dwojako – może być wbudowany w dane oprogramowanie lub stanowić osobny program. Kiedy dojdzie do zainfekowania nim systemu, ten dodaje wpisy do rejestru systemowego, przez co cyberprzestępcy mogą łatwo nawiązać anonimowe połączenie bez żadnych oznak czy wiedzy użytkownika danego sprzętu. To niezwykle wyspecjalizowany i przebiegły wirus. Co ciekawe, backdoor bywa tworzony przez producentów legalnego oprogramowania. Za jego pomocą mogą oni wykonywać wewnętrzne testy danego programu, naprawiać błędy, przeprowadzać czynności administracyjne czy wykonywać aktualizacje. Takie działania nie są szkodliwe i nie mają na celu zaszkodzenia użytkownikowi. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, w której to cyberprzestępcy wykorzystują luki w oprogramowaniu.

Skutki zainfekowania urządzenia backdoorem

Kiedy hakerowi uda się przejąć kontrolę nad systemem, wówczas może on łatwo wykraść poufne dane, hasła i inne ważne informacje. Następnie może je wykorzystać np. dla swojej korzyści majątkowej. Cyberprzestępca może również zablokować komputer, zdalnie wykonywać na nim dowolne polecenia czy rozsyłać za jego pomocą spam lub przeprowadzać ataki DDoS. Niestety użytkownicy komputerów dowiadują się o infekcji backdoorem dość późno, przez co skutki takiej sytuacji są często poważne.

Oznaki infekcji backdoorem

Po czym poznać, że komputer został zainfekowany backdoorem? Wskazuje na to wiele czynników. Jest to m.in. dziwne działanie urządzenia, czyli samoistne poruszanie się kursora, bez używania myszki czy touchpada. Podejrzenia użytkowników powinny wzbudzić również takie symptomy jak wyłączanie się monitora, otwieranie się napędu CD czy wyświetlanie się podejrzanych komunikatów. Pozostałymi znakami, wskazującymi na obecność backdoora, są również: nieuzasadnione zapełnienie się miejsca na dysku, znaczne zwiększenie zużycia zasobów sieciowych, pobieranie się nieznanych plików czy utrata dużej liczby plików, bądź zmiana ich nazwy lub lokalizacji na dysku.

Backdoor – jak się przed nim zabezpieczyć?

Aby uchronić się przed backdoorem, a także wieloma innymi wirusami, należy przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa w internecie. Po pierwsze, korzystaj z legalnego systemu operacyjnego. System z niepewnego źródła może być obarczony wieloma lukami w zabezpieczeniach, które są prostą drogą do infekcji wirusami. Po drugie, zawsze pobieraj pliki ze znanych i zaufanych stron. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość e-mail, pod żadnym pozorem nie otwieraj załączników. Nie klikaj reklam, które budzą podejrzenia. Co więcej, pamiętaj o używaniu programu antywirusowego, który chroni sieć w czasie rzeczywistym. Niezwykle ważne są również aktualizacje systemu i pozostałych programów, podczas których ulepszane są zabezpieczenia antywirusowe. Przestrzegając tych zasad, możesz uchronić się nie tylko przed backdoorem, lecz także wieloma innymi cyberniebezpieczeństwami.

Masz pytania? Napisz do nas