Bądź spokojny co ogląda Twoje dziecko – blokada PIN

Rozwój nowych środków przekazu powoduje, że media, między innymi telewizja, obejmują swym zasięgiem coraz więcej odbiorców. Do nich zaliczają się również dzieci, a wiek oglądających jest z roku na rok coraz niższy. Choć telewizja światłowodowa może być świetną pomocą naukową i źródłem rozrywki dla całej rodziny, niesie za sobą również negatywne dla rozwoju najmłodszych skutki. Czy jest możliwe, aby w pełni kontrolować korzystanie przez dziecko z dobrodziejstw telewizji światłowodowej? Owszem – odpowiedzią jest blokada PIN wybranych programów.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko oglądające telewizję?

Obecnie dzieci od najmłodszych lat błyskawicznie zanurzają się w świat mediów elektronicznych. Z jednej strony niesie to za sobą wiele pozytywnych skutków – przyswajają nową wiedzę, łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami i umacniają poczucie uczestniczenia w tym, co dzieje się na świecie.

Niestety oglądanie telewizji przez dzieci nie zawsze jest bezpieczne– coraz więcej jest bowiem programów dla dorosłych, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój. Są to przede wszystkim trzy rodzaje obrazów:

  • przemoc – obrazy, które mogą wywołać agresję;
  • erotyka i pornografia;
  • nieprzystosowane do młodego wieku programy typu reality show.

Blokada rodzicielska telewizji – PIN

To na Tobie spoczywa obowiązek kontroli tego, do czego dziecko ma dostęp. Zawsze powinieneś więc sprawdzać, co ogląda Twoja pociecha i ile czasu na to poświęca. Warto rozmawiać z nim lub nią o treściach, z którymi ma styczność i w miarę możliwości towarzyszyć mu podczas oglądania telewizji.

Dostępna technologia umożliwia także skuteczne zapobieganie oglądaniu nieodpowiednich treści – popularnym i skutecznym narzędziem jest blokada rodzicielska telewizji za pomocą kodu PIN.

Konfiguracja blokady rodzicielskiej

Ustawienie kodu PIN blokady rodzicielskiej jest bardzo proste. To po prostu czterocyfrowy kod, którym możesz zablokować dostęp do wybranych przez Ciebie programów. Treści i kanały zabezpieczone kodem PIN można obejrzeć dopiero po jego wpisaniu.

Aby włączyć tę opcję na swoim dekoderze, należy wybrać na pilocie przycisk menu i przejść do zakładki Kontrola rodzicielska. Wystarczy zmienić status i blokada zaczyna działać natychmiast. Każdy dostawca usług telewizji światłowodowej daje możliwość ustawienia wybranego przez siebie samodzielnie kodu (po uwierzytelnieniu czyli wpisaniu domyślnego kodu PIN:1111). Po włączeniu kontroli rodzicielskiej i ustawieniu PINu, wystarczy tylko wybrać programy, które mają być objęte blokadą.

Czy warto korzystać z blokady rodzicielskiej?

Nie ma co się nad tym zastanawiać. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że warto! Blokada rodzicielska telewizji to ogromna pomoc dla rodziców, którzy chcą świadomie kontrolować treści, które oglądają ich pociechy. Warto korzystać z takiej ochrony szczególnie wtedy, gdy Twoje dziecko jest jeszcze małe, a jego osobowość dopiero się kształtuje. Na tym etapie kontakt z przemocą, erotyką czy innymi nieodpowiednimi programami może być bardzo niebezpieczny dla dalszego rozwoju.

Pamiętaj jednak, że sama restrykcja to nie wszystko. Powinieneś na bieżąco rozmawiać z dzieckiem o tym, co lubi i chce oglądać. Tylko w ten sposób możesz je uświadomić, że niektóre programy i kanały są po prostu niebezpieczne. Blokada rodzicielska jest więc dodatkowym wsparciem, a nie cudownym antidotum na nieodpowiednie treści w telewizji, i jako taka powinna być traktowana.

Szukasz telewizji z wygodną blokadą rodzicielskąSprawdź pakiety Fiberlink z bogatą gamą tematyczną!

Masz pytania? Napisz do nas