Co zrobić z używanym sprzętem elektronicznym?

Urządzeń elektronicznych nie wolno wyrzucać z innymi śmieciami. Wymagają specjalnego traktowania, ponieważ mogą one potencjalnie mieć bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. W jaki sposób postępować z zepsutym sprzętem?

Dlaczego elektroniki nie można po prostu wyrzucić?

Używany sprzęt elektroniczny wymaga specjalnego traktowania. Wynika to z faktu, iż tworzona jest z użyciem bardzo niebezpiecznych dla środowiska materiałów. Mowa tu o takich substancjach jak rtęć, kadm czy nawet azbest. Niektóre z nich są dosyć rzadkie, co sprawia, że ich recykling ma jeszcze większe znaczenie dla środowiska – nie trzeba ich wydobywać w bardzo inwazyjny dla planety sposób. Odpowiednie obchodzenie się z elektroniką reguluje Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. To bardzo ważne, aby sprzęt elektroniczny został przekazany w odpowiednie ręce – aktualnie w naszym kraju prowadzonych jest wiele akcji edukacyjnych na ten temat.

Jakie odpady nie nadają się do wyrzucenia do zwykłych pojemników na śmieci?

Oczywiście nie każde urządzenie nie nadaje się do wyrzucenia. Niektóre akcesoria po pozbyciu się z ich wnętrza baterii mogą zostać wrzucone do pojemnika z tworzywami sztucznymi. Elektrośmieci oznaczane są za pomocą znaczka z przekreślonym koszem na śmieci. W takiej sytuacji mamy pewność, że nie tylko nie należy wyrzucać takiego urządzenia do standardowego pojemnika, lecz także grozi nam za to realna kara grzywny do nawet 5 000 złotych. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkie oznaczenia na pudełku z urządzeniem i samym sprzęcie. Elektrośmieci to nie tylko pralki, żelazka, lodówki, komputery, czy telewizory lecz także mogą to być głośniki, smartfony czy opaski fitness – sprzętów tego typu bardzo szybko przybywa.

Co zrobić z wielkogabarytowym sprzętem AGD?

Używany sprzęt elektroniczny o sporych gabarytach – np. lodówki, zmywarki, mikrofalówki i inne urządzenia tego typu – może zostać odebrany przez dostawcę nowego sprzętu. Polskie elektromarkety odbierają za darmo tyle urządzeń, ile dostarczają, czyli np. zamawiając lodówkę i pralkę ze sklepu, możemy oddać lodówkę i pralkę z naszego mieszkania/domu. Niektóre z nich oferują także dodatkową usługę wyniesienia sprzętu nadprogramowego, czyli np. przy zamówieniu lodówki możemy oddać starą lodówkę i mikrofalówkę. Czasami jest to usługa dodatkowo płatna, jednak nie zawsze.

Nie wszystkie sklepy oferują możliwość pozbycia się dodatkowych urządzeń elektrycznych o dużych gabarytach – jednak wszystkie muszą zgodnie z prawem przyjąć wymieniane urządzenie.

Darmowy odbiór elektrośmieci dostępny w wielu miastach

W większości miast funkcjonują punkty odbioru elektrośmieci, do których możemy zanieść zarówno większe, jak i mniejsze urządzenia. Niekiedy dostępna jest także możliwość bezpłatnego odbioru starych sprzętów niezależnie od ich gabarytów. Firmy, które realizują tego typu usługi, oddają urządzenia do recyklingu i załatwiają wszystko za nas – wystarczy wydać sprzęty, gdy przyjedzie po nie kierowca.

Szczególną uwagę należy zwrócić na baterie

Poza urządzeniami elektronicznymi również baterie wymagają specjalnego traktowania, niezależnie od ich wymiaru i formy. Stanowią one ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego, a ich odpowiednia utylizacja jest niezwykle istotna. Na szczęście pozbycie się baterii jest stosunkowo proste – najlepiej zbierać je w domu, a gdy zgromadzimy ich większą liczbę, należy zanieść je do najbliższego punktu, gdzie znajdują się odpowiednio oznaczone pojemniki. Znajdziemy je przy sklepach wielkopowierzchniowych, na niektórych stacjach benzynowych, w niektórych placówkach publicznych, a także np. w aptekach. Omawiana sytuacja dotyczy niewielkich baterii, np. tych stosowanych w przedmiotach codziennego użytku – zegarkach, szczoteczkach, pilotach do telewizora. Jeśli natomiast chodzi o akumulatory i większe baterie, te mogą być zwrócone sprzedawcy lub w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Masz pytania? Napisz do nas