Internet światłowodowy – co to jest i jak działa?

Żyjemy w epoce łączności nowej jakości. Internet światłowodowy to technologia, która rewolucjonizuje przede wszystkim naszą codzienność. Co to w zasadzie jest i jaka jest zasada jego działania?

Internet światłowodowy – dlaczego warto postawić właśnie na niego?

Internet światłowodowy (światłowód) to technologia sieciowa, która umożliwia znacznie szybsze wysyłanie i odbieranie danych niż w przypadku dotychczasowych sposobów połączenia z siecią (np. radiowych). Jego przepustowość jest bardzo wysoka, a stabilność łącza nie jest podatna na wpływ np. czynników pogodowych. W przypadku internetu światłowodowego medium transmisyjnym (nośnikiem informacji) są włókna przenoszące światło. Stąd też nazwa – światłowód.

Wewnątrz kabla światłowodowego znajduje się wiele takich włókien, a pozwala na to ich bardzo cienka struktura. To nowa generacja sieci internetowej – wcześniej wykorzystywane sieci oparte o kable miedziane, były podatne na szybszą degenerację i wpływ czynników zewnętrznych.

Jak działa internet światłowodowy?

Przede wszystkim – bardzo szybko. Światłowód odznacza się ogromną przepustowością, wyróżnia go spora stabilność, a także niskie opóźnienia. Nie emituje on zakłóceń, nie jest podatny na korozję. Nie staje się też mniej wydajny, gdy stosuje się wiele łącz obok siebie.

Jeśli natomiast chodzi o to, jak działa internet światłowodowy od strony technicznej, tu sprawa nieco się komplikuje. Transmisja informacji odbywa się wzdłuż rdzenia światłowodu. Może on być wykonany z różnych materiałów: od szkła, plastiku, po nawet powietrze (nie znajduje to jednak zastosowania w konwencjonalnych sieciach). Włókna rdzenia są przezroczyste, przez co fale świetlne mogą poruszać się w nim z ogromną prędkością. Sama informacja przesyłana jest dzięki modulowanej fali świetlnej, której emisją zajmuje się laser lub dioda LED.

Internet światłowodowy – co to jest przepustowość łącza?

W zależności od wybranego pakietu dostawca usług internetowych oferuje nam łącze o określonej przepustowości. Parametr ten określa szybkość, z jaką będziemy w stanie pobierać czy wysyłyać pliki. Przykładowo – 400 Mb/s (megabitów na sekundę), jeśli chodzi o „download”, pozwoli na osiągnięcie rzeczywistej prędkości pobierania rzędu rzeczywistych 50 Megabajtów na sekundę. Jeśli postanowimy więc pobrać film, który zajmuje 1 GB miejsca na dysku, zajmie nam to 20 sekund.

Są to jednak rezultaty „na papierze”, które nie uwzględniają zmiennych takich jak wydajność routera, możliwości serwera, z którego będziemy ściągać dany plik czy samej karty sieciowej w urządzeniu. W praktyce zajmie nam to nieco dłużej, jednak nie jest to kwestia leżąca po stronie dostawcy, a fizycznych możliwości infrastruktury sieciowej.

Aktualnie światłowód pozwala na osiąganie przepustowości do nawet 900 Mb/s. W takiej sytuacji mówimy o naprawdę wydajnym łączu, które sprawdzi się we współczesnym gospodarstwie domowym, w którym nowe technologie i sprawna obsługa sieci mają ogromne znaczenie. Taki internet docenią także osoby pracujące w trybie zdalnym.

Internet światłowodowy pozwala nie tylko na pobieranie treści z sieci, lecz także wysyłanie danych do sieci. Upload najczęściej wynosi mniej niż download, choć sporadycznie zdarzają się łącza symetryczne. W większości codziennych zastosowań nie ma to dużego znaczenia, ponieważ wysyłamy znacznie mniej danych, niż odbieramy. Dlatego w Fiberlink w ofercie UltraFiber przy 900 Mb/s pobierania mamy 50 Mb/s uploadu.

Ile kosztuje internet światłowodowy?

W Fiberlink dostępne są trzy plany przeznaczone dla osób, które pragną sięgnąć po możliwości sieci nowej generacji.

Fiber 150/15

Doskonały pakiet dla osób, którym zależy na szybkiej obsłudze sieci, przeprowadzaniu wideorozmów czy graniu online. Jego cena zaczyna się od 54 zł miesięcznie, a przepustowość wynosi 150 Mb/s downloadu i 15 Mb/s uploadu.

SuperFiber 400/30

Pakiet stworzony z myślą o większych gospodarstwach domowych, gdzie z sieci korzysta kilka osób. Doskonale sprawdza się w przypadku codziennej obsługi sieci. Jego cena zaczyna się od 69 zł miesięcznie. Usługa daje nam dostęp do łącza o przepustowości 400 Mb/s download i 30 Mb/s upload.

UltraFiber 900/50

Pakiet dla najbardziej wymagających i profesjonalnych użytkowników. Jego moc daje możliwość bezproblemowego streamingu wideo, graniu online na najwyższym poziomie, obsługiwaniu wszystkich sprzętów w gospodarstwie domowym i błyskawicznego pobierania plików. Jego cena promocyjna zaczyna się od 89 zł miesięcznie. Pakiet daje nam dostęp do łącza o przepustowości 900 Mb/s downloadu i 50 Mb/s uploadu.

Wszystkie pakiety światłowodowe w Fiberlink oferują dostęp do internetu bez limitu – nie ma znaczenia, ile plików ściągniesz – internet zawsze dostarczy Ci odpowiednią wydajność i stabilność. Sprawdź naszą ofertę i zamów usługi bez wychodzenia z domu.

Masz pytania? Napisz do nas