Czy instalacja programu antywirusowego na smartfonie ma sens?

Ataki hakerów to zmora użytkowników komputerów i smartfonów. W ostatnich latach ich częstotliwość znacznie wzrosła. Z tego względu wiele osób rozważa instalację programów antywirusowych na urządzeniach. Czy takie rozwiązanie ma sens w przypadku smartfonów? Oto najważniejsze informacje dotyczące instalacji programów ochronnych na telefonie.

Smartfony – na jakie ataki hakerskie trzeba być przygotowanym?

Bez względu na to, czy jesteśmy użytkownikami Androida, iOS czy Windows Mobile, musimy liczyć się z tym, iż każde urządzenie mające połączenie z internetem może paść ofiarą ataku hakerskiego. Z roku na rok złodzieje danych są coraz bardziej przebiegli i wykorzystują coraz to bardziej nowoczesne metody, co sprawia, że skuteczna ochrona jest jeszcze trudniejsza niż dotychczas. Zanim przejdziemy do omówienia najlepszych sposobów na zabezpieczenie smartfona, warto dowiedzieć się, jak w ogóle działają hakerzy. Znajomość poszczególnych metod pozwoli nam skuteczniej bronić się przed cyberatakami.

Uwaga na podejrzane SMS-y

Jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez hakerów jest wysyłanie SMS-ów z linkiem. Taka wiadomość zwykle informuje o konieczności zapłaty za jakąś usługę lub weryfikacji danych. Niedoinformowany użytkownik będzie chciał się dowiedzieć więcej i niemal od razu wejdzie w załączony link. Hiperłącze zazwyczaj będzie prowadzić do fałszywej kopii zaufanej strony internetowej. Każde dane, które zostaną na niej wprowadzone, zostaną automatycznie przekazane hakerowi. Będą one mogły być wykorzystane do kradzieży pieniędzy lub poufnych informacji.

Zainfekowane aplikacje

Kolejna sprawdzona metoda hakerów to ataki poprzez zainfekowane aplikacje. Nieświadomy użytkownik instaluje taką aplikację i w bardzo prosty sposób otwiera drogę hakerowi do kradzieży danych. Za pośrednictwem zainfekowanych aplikacji cyberprzestępca może dostać się do m.in. do Twojego banku lub do innych ważnych kont, na których przechowywane są prywatne informacje.

Cyberataki poprzez e-mail

Cyberataki za pośrednictwem poczty e-mail to sposób bardzo podobny do tego, w którym wykorzystywane są wiadomości SMS. Schemat działania jest niemal identyczny. Wysyłana jest wiadomość z linkiem, który prowadzi do fałszywych stron próbujących wyłudzić od Ciebie poufne dane. Takie e-maile zazwyczaj wysyłane są w postaci newslettera. Często również informują o niezapłaconej fakturze, a w zestawie z wiadomością znajduje się podejrzany załącznik, którego pobranie powoduje zainfekowanie urządzenia.

Jak się zabezpieczyć przed atakami? Czy programy antywirusowe będą skuteczne?

Choć żaden program antywirusowy nie zagwarantuje nam stuprocentowej ochrony przed atakami, to z całą pewnością warto któryś z nich zainstalować. Na rynku można znaleźć wiele sprawdzonych programów, które z pewnością zwiększą bezpieczeństwo danych przechowywanych na Twoim smartfonie. Warto również zaznaczyć, że oferowane obecnie programy zabezpieczające dostępne są w szerokiej rozpiętości cenowej, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najtańsze programy to koszt rzędu 25-45 złotych za subskrypcję roczną, z kolei za najbardziej rozbudowane aplikacje przyjdzie nam zapłacić około 100-150 złotych. Na rynku nie brakuje również darmowych aplikacji, które także mogą skutecznie ochronić Twój telefon.

O instalacji programu antywirusowego na smartfonie zapomina bardzo dużo osób, co często kończy się nieprzyjemnymi konsekwencjami dla użytkowników. Warto więc zainwestować w takie rozwiązanie – ryzyko cyberataków będzie znacznie mniejsze.

Masz pytania? Napisz do nas