Telefonia VoIP – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu?

Telefonia VoIP to technologia, z której możemy korzystać od niedawna. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) polega na przesyłaniu połączeń głosowych za pośrednictwem łącza internetowego lub innej sieci wykorzystującej protokół IP.

Telefonia światłowodowa VoIP – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Telefonia VoIP powoli wypiera z rynku tradycyjne rozwiązania. Nic dziwnego. Technologia ta to szereg korzyści, które wzniosły rozmowy telefoniczne na zupełnie nowy poziom. Jak to działa w praktyce?

Korzystanie z telefonii internetowej VoIP jest niezwykle łatwe i przyjemne. Korzystać może z niej każda osoba, która posiada urządzenie łączące się z internetem. Może być to np. komputer lub inne mobilne urządzenie. Wykonywanie połączeń opiera się na zasadzie zmiany sygnału analogowego na dane VoIP. Do przeprowadzenia tego zadania niezbędny jest adapter VoIP, nazywany również bramką VoIP. Można dokupić go oddzielnie, choć w większości przypadków nie ma takiej potrzeby, gdyż nowoczesne urządzenia są w niego fabrycznie wyposażone.

Kolejna rzecz, która jest potrzebna do korzystania z technologii VoIP to stabilny i szybki internet. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli cieszyć się z połączeń o najwyższej jakości – bez opóźnień, zaniku sygnału czy zakłóceń.

Dlaczego warto wybrać telefonię VoIP?

Telefonia VoIP doceniana jest przez wielu użytkowników. Dzięki temu rozwiązaniu rozmowy telefoniczne przebiegają bezproblemowo, a ich jakość jest naprawdę wysoka. To jednak nie koniec zalet. Co jeszcze przemawia za wyborem tego rozwiązania?

  • Niższe opłaty za połączenia.
  • Tańsze rozmowy międzynarodowe.
  • Możliwość przypisania numeru do miejsca, a nie do osoby.

Telefonia VoIP to najnowocześniejszy standard, który bazuje na komunikacji głosowej. Największym atutem są oczywiście niskie koszty. VoIP to także zaawansowane zabezpieczenia sieci, oferujące m.in. szyfrowanie. Trzeba również podkreślić, że decydując się na tę technologię, nie będziemy musieli rezygnować ze swoich dotychczasowych nawyków. Wybieranie numeru, połączenia, identyfikatory, numery regionu – wszystko to wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Jak wybrać odpowiedni pakiet dla siebie?

Wiele osób zastanawia się jak wybrać odpowiedni pakiet dla siebie i na co zwrócić uwagę. Przeglądając oferty, można natknąć się na wiele propozycji, których wybór może okazać się nie lada wyzwaniem. Co więc wziąć pod uwagę przy wyborze telefonii VoIP?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad dostawcą usług. Należy dowiedzieć się, jakich protokołów łączności używa Twój usługodawca, tak by mieć pewność, że telefon będzie w stanie je obsłużyć. Warto nadmienić, że w Fiberlink, Abonent otrzymuje od nas router ze zintegrowaną bramką VoIP, więc nie trzeba kupować we własnym zakresie specjalnego aparatu bo te konwencjonalne są przez niego bez problemu obsługiwane. Kolejna ważna kwestia to dodatkowe funkcje. W tym celu należy przeanalizować realne potrzeby i oczekiwania względem telefonii VoIP, tak by nie przepłacić za opcje, które zupełnie nie będą Ci potrzebne. Pytanie, które również powinniśmy sobie zadać, dotyczy tego, jak wiele połączeń będzie trafiać na telefon VoIP. Telefon obsługujący 1 linię w większości przypadków będzie wystarczający, w przypadku większego zapotrzebowania warto rozważyć 3-5 linii.

Z roku na rok oferta telefonii VoIP znacznie się powiększa, więc nietrudno o pomyłkę i wybór pakietu nieodpowiedniego dla siebie. Przed zakupem dobrze więc skontaktować się ze specjalistami, którzy z pewnością odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Wysokiej jakości połączenia głosowe w ramach VoIP można zrealizować, decydując się np. na elastyczną ofertę Fiberlink.

Masz pytania? Napisz do nas