Czy program antywirusowy jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed zagrożeniami?

Zagrożeń czyhających na użytkowników sieci przybywa z roku na rok. Wraz z rozwojem technologii powstaje coraz więcej rodzajów złośliwego oprogramowania, które może wywierać negatywny wpływ na komputery, blokować dostęp do treści, udostępniać nasze dane czy wpływać na jego sprawność. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób chronić komputer przed atakami.

Skąd biorą się wirusy na komputerze?

Większość osób o nich słyszała, jednak nie do końca zdaje sobie sprawę, czym one dokładnie są i jakie szkody mogą wyrządzić. Wirus komputerowy to nic innego jak rodzaj złośliwego oprogramowania, które przedostaje się do komputera bez wiedzy i pozwolenia użytkownika. Jego celem jest przejęcie kontroli nad systemami komputera, co może mieć wpływ na otrzymanie przez osoby trzecie wrażliwych danych użytkownika, takich jak hasła do logowania, dostęp do poczty czy bankowości mobilnej. Swój komputer zainfekować można, klikając w linki do stron internetowych zawierających niesprawdzone treści czy pobierając programy z niepewnych źródeł. Zagrożenie może pojawić się nawet, jeśli komputer nie jest podłączony do internetu, chociażby poprzez wpięcie zainfekowanego pendrive’a.

Zadania programów antywirusowych

Programy antywirusowe działają jak tarcze, które chronią komputer przed zagrożeniami. Ich zadaniem jest rozpoznawanie, zwalczanie i usuwanie złośliwego oprogramowania. Programy te skanują i usuwają z systemu niebezpieczne pliki, są również w stanie wykryć zmodyfikowane zagrożenia oraz te, które wcześniej nie występowały. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapewniają one bezpieczeństwo i ochronę na najwyższym poziomie. Wśród ich głównych zadań wyróżnić można skanowanie komputera, wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń oraz ich usuwanie. Takie działanie możliwe jest dzięki zsynchronizowaniu programu ze stale aktualizowaną bazą wirusów, do której dodawane są nowo powstałe zagrożenia. Jednym z ważniejszych narzędzi tych programów jest skaner, który poprzez analizę zawartości dysków wyłapuje pliki mogące stanowić niebezpieczeństwo. Działa on na dwóch płaszczyznach – uruchamiany ręcznie przez użytkownika lub automatycznie podczas pobierania plików czy przeglądania stron internetowych. Współczesne programy antywirusowe wyposażone są także w zapory, które monitorując cały ruch w sieci, chronią komputer przed działaniami hakerów, mogącymi wyrządzić szkodę na urządzeniu użytkownika. Istotnymi elementami, mogącym znacznie ułatwić pracę na komputerze, będą także moduł antyspamowy wyposażony w umiejętność usuwania irytujących treści.

Ochrona komputera przed zagrożeniami

Aby chronić swój komputer, poza zainstalowaniem programu antywirusowego, warto wypracować nawyki wspomagające zabezpieczenie przed jego zainfekowaniem. Pomocne w ochronie urządzenia może być korzystanie z licencjonowanej przeglądarki, która będzie w stanie wychwycić zagrożenia i ostrzec przed nimi osobę przeglądającą sieć. Korzystając z internetu, powinno się unikać pobierania programów z nieznanych źródeł. Z ostrożnością należy także traktować wiadomości e-mail od nieznanego adresata. To samo dotyczy klikania w linki przesyłane przez nieznajomych lub te, które wyglądają podejrzanie. Dobrym nawykiem będzie tworzenie kopii zapasowych plików, które są dla nas najistotniejsze. Do tego wykorzystać można przenośne dyski, chmury czy pendrive’y. Przy prędkości internetu oferowanej przez Fiberlink przenoszenie swoich plików do chmury będzie szybkie i wygodne.

Masz pytania? Napisz do nas