Internet światłowodowy, dlaczego jest tak popularny?

Gdy przychodzi moment wyboru rodzaju internetu, zazwyczaj pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to światłowód. Jest to jedno z popularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań w całej branży telekomunikacyjnej. Jak zatem działa światłowód? W dlaczego jest aż tak popularny? I w końcu, jak wybrać najlepszy internet światłowodowy?

Czym jest światłowód i jak działa?

Światłowód stworzony jest z włókien dielektrycznych. W produkcji wykorzystywane są szklane włókna kwarcowe z dwutlenku krzemu. Każdy kabel ma również dodatkową osłonkę, którą nazywa się pokryciem. Światłowód składa się z trzech podstawowych elementów:

  • rdzeń – jego zadaniem jest transmisja fali świetlnej. Jest wykonany z materiałów krystalicznych np. kwarcu czy szkła;
  • płaszcz – to ochrona rdzenia. Stanowi barierę dla transmitowanej fali świetlnej. Umożliwia załamanie światła;
  • pokrycie – ten element funkcjonuje również pod nazwą bufor. To zewnętrzny element każdego kabla, którego zadaniem jest ochrona rdzenia oraz płaszcza przed uszkodzeniami mechanicznymi np. mikropęknięciami.

Światłowód służy przede wszystkim do przesyłania promieniowania świetlnego. Kable tego rodzaju mają bardzo niski współczynnik tłumienia sygnału, dlatego są szeroko wykorzystywane w telekomunikacji. Światłowód jest również odporny na działanie pól elektromagnetycznych. Zamiast prądu elektrycznego do transmisji danych wykorzystuje się odpowiednio wcześniej zmodyfikowaną wiązkę światła. Co więcej, światłowód charakteryzuje się bardzo interesującą budową, która jest cienka i wygląda jak ludzki włos.

Światłowód i jego zalety

Światłowód jest coraz popularniejszy nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Jest to spowodowane jego licznymi zaletami. Światłowód jest alternatywą dla kabla miedzianego, ponieważ nie wytwarza zakłóceń elektromagnetycznych. Jest to spowodowane faktem, że przepuszcza światło, a nie elektrony. Nie jest również podatny na otaczające go inne pola elektromagnetyczne. W związku z tym jest to cieszące się coraz większym zainteresowaniem rozwiązanie technologiczne w przemyśle. Światłowód izoluje również napięcie. W związku z tym to dobry wybór szczególnie w obszarach, w których często pojawiają się burze i wyładowania elektryczne.

Światłowód ma również wyższą przepustowość w stosunku do innych mediów transmisyjnych. Dzięki temu masz możliwość przesyłu danych na duże odległości, znacznie szybciej i z mniejszym opóźnieniem. Przykładowo kable podmorskie to kable światłowodowe. Wyżej wymienione zalety docenią również gracze, którzy specjalizują się w rozgrywkach online. Kable światłowodowe są również lżejsze i mniejsze od swoich miedzianych kolegów. Co więcej, światłowód doskonale sprawdza się także w przesyłaniu telewizji internetowej, która ma świetną jakość obrazu i dźwięki. Z racji tego jest to nowoczesna, efektywna i bardzo korzystna dla użytkownika technologia.

Jak wybrać najlepszy internet światłowodowy?

Coraz więcej domów posiada dostęp do internetu światłowodowego. Wybierając ten rodzaj łącza internetowego, możesz mieć pewność, że będzie ono stabilne, niezawodne i nie będziesz cierpiał z powodu licznych opóźnień. Dostawców internetu światłowodowego w Polsce jest wielu. Jednym z nich jest Fiberlink, który oferuje liczne pakiety abonenckie dla technologii światłowodowej.Klient ma tutaj możliwość dostosowania do swoich potrzeb prędkości pobierania (od 150 Mb/s do nawet 900 Mb/s) i wysyłania (od 15 Mb/s do 50 Mb/s). Fiberlink ma w swojej ofercie kilka pakietów, dzięki którym można korzystać nie tylko z szybkiego łącza, lecz także telewizji i telefonu.

Masz pytania? Napisz do nas