Czym jest elektroniczny przewodnik po programach (EPG)?

Jeżeli korzystasz z telewizji cyfrowej, oprócz oglądania filmów i innych programów masz również możliwość skorzystania z EPG, czyli elektronicznego przewodnika po programach. Dzięki tej funkcjonalności nie musisz kupować programu telewizyjnego w sklepie, ani wyszukiwać go w Internecie. Informacje o tym, co jest wyświetlane na danym kanale przeczytasz bezpośrednio na ekranie telewizora.

Czym jest EPG i w jaki sposób działa?

Tryb EPG to jedna z bardziej przydatnych funkcji, jakie znajdziemy w większości telewizorów. Jest dostępna dla odbiorców telewizji cyfrowej – naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Ten elektroniczny przewodnik pozwala na sprawdzenie, co aktualnie emitowane jest w telewizji oraz co będzie pokazywane w przyszłości na różnych kanałach. Informacje o bieżących programach zwykle wyświetlają się automatycznie po przejściu na dany kanał.

Gdy, oglądając telewizję, chcemy dowiedzieć się, jakie filmy i audycje znajdują się w programie telewizyjnym na później, możemy skorzystać z bardziej rozbudowanej wersji elektronicznego przewodnika po programach. Aby się do niego dostać, wystarczy na pilocie od telewizora znaleźć odpowiedni przycisk z napisem EPG. Po jego wciśnięciu telewizor automatycznie przenosi nas w tryb programu telewizyjnego. Poruszanie się po nim jest niezwykle proste– za pomocą pilota możemy przełączać się pomiędzy różnymi kanałami oraz dniami i godzinami emisji.

Jakie informacje znajdziemy w elektronicznym przewodniku po programach?

Interfejs elektronicznego przewodnika po programach pozwala na dokładne sprawdzenie, co znajduje się w programie telewizyjnym na kilka dni do przodu. W zależności od telewizora wygląd EPG może się różnić, ale zazwyczaj przybiera on formę wygodnej tabeli, w której znajdziemy programy wraz z rozpiską czasową w podziale na różne kanały. System prezentuje godziny rozpoczęcia i zakończenia filmów, a także graficznie przedstawia czas ich trwania.

W EPG znajdują się również opisy filmów, dzięki czemu, przeglądając program, możemy od razu dowiedzieć się, jaki jest charakter oglądanej audycji. Elektroniczny przewodnik po programach może też posiadać dodatkowe funkcjonalności, takie jak oznaczenie ulubionych programów czy włączenie przypomnienia o zbliżającej się projekcji filmu. Nowoczesne telewizory z nagrywarkami umożliwiają również nastawienie trybu nagrywania bezpośrednio w EPG.

Zalety EPG

Popularne w przeszłości programy telewizyjne w formie gazety były bardzo przydatne, ale miały też wiele wad, z którymi nie spotkamy się w EPG. Największą z nich był brak aktualizacji programu w przypadku, gdy operator wprowadził do niego zmiany. W EPG takie zmiany wprowadzane są automatycznie, dlatego każde, nawet najmniejsze, odstępstwo od grafiku zostanie uwzględnione w programie.

Dodatkowo EPG wyświetla kanały, które znajdują się bieżąco w telewizji, wskazując na czas, jaki minął od początku emisji. Jest to bardzo wygodne w przypadku, gdy poszukujemy czegoś do oglądania i chcemy wybrać film, który rozpoczął się stosunkowo niedawno. Na EPG w łatwy sposób sprawdzimy, jakie programy zaczęły się przed chwilą. Inną zaletą systemu jest fakt, że przeglądając elektroniczny przewodnik po programach możemy szybko porównywać programy na różnych kanałach. Dzięki intuicyjnej i atrakcyjnej graficznie tabeli widzimy, które filmy lecą o tej samej porze, a które w innych godzinach.

Masz pytania? Napisz do nas