upload i download co oznaczają

Download i upload – czym różnią się te parametry?

Przeglądając oferty internetu, bardzo często widuje się takie nazwy jak upload i download. Wiemy, że parametry te są istotne dla działania łącza internetowego, jednak co tak naprawdę oznaczają i dlaczego są tak ważne? Sprawdźmy!

Download –co oznacza?

Download i upload to kluczowe parametry, za pomocą których określa się przepustowość łącza internetowego. Wyrażane są one w megabitach na sekundę (Mb/s). Download jest parametrem, który określa, jak szybko można pobierać pliki, ale nie tylko. Download jest bardzo ważny, ponieważ to od niego zależy, jak szybko będą ładować się strony WWW, odtwarzać filmy i muzyka czy ładować gry. Dużą prędkość pobierania danych docenią również osoby, które uwielbiają zarówno filmy, jak i gry w wysokiej rozdzielczości. Tylko bardzo dobre łącze poradzi sobie z najnowszymi tytułami, bez opóźnień i zakłóceń.

Jaki download jest optymalny? Jeśli jesteś standardowym użytkownikiem sieci, czyli głównie wykorzystujesz łącze do korzystania z portali społecznościowych, słuchania muzyki, oglądania filmów czy przeglądania sieci, wówczas odpowiednią prędkością pobierania danych będzie co najmniej 400 Mb/s. Natomiast, chcąc prowadzić wideorozmowy w najwyższej jakości, pobierać sporo „ciężkich” plików czy odtwarzać filmy w 4K, wtedy powinno się sięgnąć po o wiele lepszy download, przynajmniej na poziomie 700 Mb/s lub nawet 940 Mb/s.

Upload – czym się różni od downloadu?

Upload jest przeciwieństwem downloadu, mówiąc inaczej, jest to prędkość wysyłania. Oznacza on, jak szybko przesłane z urządzenia dane trafią na serwery czy inne sprzęty, które są podłączone do sieci. Upload jest niezwykle istotny w przypadku osób, które streamują. Wysoki poziom przesyłania zapewnia bardzo dobrej jakości streamy, bez żadnych zacięć czy opóźnień. Dobry upload niezbędny jest również w przypadku użytkowników sieci, którzy często odbywają rozmowy wideo poprzez różnorodne komunikatory. Dodatkowo upload jest kluczowy dla osób, które przesyłają duże pliki, wrzucają masę zdjęć i dokumentów na chmurę czy inne serwery.

Choć upload jest bardzo często pomijany, jest równie ważny jak download. Poszukując więc dobrej oferty internetu, warto kierować się tym, aby te dwa parametry były na dobrym poziomie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świetnym łączem niezależnie od tego, co robimy w sieci. Przyjmuje się, że wystarczająca wartość uploadu w przypadku standardowych użytkowników sieci to 40 Mb/s. Jeśli chodzi natomiast o streamerów czy inne wymagające osoby, satysfakcjonująca prędkość wysyłania danych będzie wynosiła 100 Mb/s.

Internet światłowodowy Fiberlink – pewność łącza internetowego wysokiej klasy

Jeśli chcesz zapewnić sobie łącze wysokiej jakości, niezależnie od tego, co robisz w sieci i do czego potrzebne jest Ci połączenie, postaw na Fiberlink. W naszej ofercie znajdziesz internet światłowodowy w atrakcyjnych trzech pakietach. Są one dopasowane do użytkowników o różnych potrzebach, zarówno tych standardowych, jak i tych zaawansowanych.

Pierwszym pakietem, przeznaczonym dla najmniej wymagających, standardowych użytkowników, jest Fiber 400, którego download to 400 Mb/s, a upload wynosi 40 Mb/s. Drugą opcją jest SuperFiber 700, o prędkości pobierania danych 700 Mb/s i wysyłania – 70 Mb/s. Najlepszą propozycją jest natomiast UltraFiber 1 GIGA. To oferta dla zaawansowanych i wymagających użytkowników sieci, którzy mogą liczyć aż na 940 Mb/s downloadu oraz 100 Mb/s uploadu. Wybierz interesujący Cię pakiet i zamów usługi już teraz bez wychodzenia z domu. Przejdź do konfiguratora.

Masz pytania? Napisz do nas