gdzie ustawić ruter w domu i mieszkaniu

Gdzie umieścić router, aby zapewnić szybkie łącze?

Na wysoką jakość łącza składa się wiele czynników. Mowa tutaj nie tylko o wyborze odpowiedniego pakietu internetu od zaufanego dostawcy, lecz także szczegółach, takich jak właśnie umieszczenie routera we właściwym miejscu w domu. Gdzie ulokować to urządzenie, aby zapewniało szybkie i niezawodne łącze? Przekonajmy się!

Gdzie powinno się ustawić router w domu?

Aby cieszyć się najwyższą jakością połączenia internetowego, najlepiej umieścić router tak, aby każdemu domownikowi zapewniał równy dostęp do sieci. Co to oznacza? Najlepszym miejscem jest po prostu ulokowanie routera w centralnej części domu. Wówczas fale Wi-Fi będą rozchodzić się po domu czy mieszkaniu równomiernie. Niezwykle istotne jest także to, aby urządzenie to nie było osłonięte żadnymi innymi przedmiotami czy meblami. Najczęstszym błędem użytkowników jest zamknięcie routera w szafce. Wtedy nie ma on zbyt wielu szans na zapewnienie dobrego zasięgu użytkownikom.

Dom jednopiętrowy a kilkupiętrowy

Jeśli mieszkamy w domu jednopiętrowym, router najlepiej ustawić na szafce, regale czy półce, która znajduje się na wysokości ok. 1,5 m nad podłogą. Co jednak w sytuacji, kiedy mieszkamy w budynku, który ma kilka kondygnacji? Wtedy sytuacja nieco się komplikuje. Jak zapewnić odpowiedni sygnał kilku piętrom? W takim przypadku najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem byłoby rozstawienie dodatkowych punktów dostępowych na innych piętrach. Mogą to być tak zwane wzmacniacze sygnału Wi-Fi lub po prosu osobne routery. W Fiberlink świadczmy taką usgługę pod nazwą Wi-Fi+, która jest odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie Klientów w zakresie poprawy zasięgu sieci bezprzewodowej.

Co zakłóca sygnał routera?

Aby wiedzieć, jak odpowiednio umieścić router, warto dowiedzieć się, jakie czynniki zakłócają jego sygnał. Wrogiem poprawnego działania tego urządzenia są przede wszystkim grube ściany (zwłaszcza te, wykonane z materiałów z domieszką metali), meble, metalowe konstrukcje, lustra i inne przedmioty ze szkła czy rury instalacyjne i wszelkiego rodzaju izolacje. Co więcej, na nieodpowiednie działanie routera wpływają również niektóre urządzenia elektroniczne. Mowa tutaj wyłącznie o sprzętach, które pracują w takiej samej częstotliwości co router. Są to m.in. lodówki, radioodbiorniki, mikrofalówki, telewizory, głośniki, kamery, dekodery czy nawet słuchawki bluetooth.

Jakie są oznaki nieodpowiednio umiejscowionego routera?

Wiemy już, gdzie ustawić router, aby zapewniał wysoką jakość połączenia. Warto jednak jeszcze dowiedzieć się, dlaczego ustawienie tego urządzenia jest tak ważne. Otóż właściwa lokalizacja routera sprawia, że jest on w stanie zagwarantować nam takie parametry, jak te, które zadeklarował nam w umowie operator. Jeśli jednak postawimy to urządzenie w nieodpowiednim miejscu, prędkość wymiany danych transferowych może znacząco się pogorszyć. To z kolei może się objawiać długim czasem wczytywania się stron i niekomfortowym korzystaniem z sieci. Dłuższą chwilę trzeba będzie również poświęcić na podbieranie plików. To jednak jeszcze nie koniec. Nieodpowiednie umieszczenie routera powoduje zacinanie się filmów czy muzyki, które odtwarza się online, a czasem również zrywanie połączenia z siecią, co bywa uciążliwe szczególnie dla osób pracujących czy uczących się zdalnie.

Skutków niepoprawnego umieszczenia routera w domu czy mieszkaniu jest o wiele więcej. Z tego względu, jeśli tylko zauważymy, że z naszym łączem jest coś nie tak, poszukiwanie przyczyn tego stanu, warto rozpocząć właśnie od sprawdzenia ułożenia routera. Często bowiem okazuje się, że zmiana jego miejsca poprawia jakość połączenia.

Masz pytania? Napisz do nas