Fakty i mity na temat sieci 5G

Sieć 5G to nowy standard internetu bezprzewodowego, o której głośno i żywo mówi się już od pewnego czasu. Wokół tego tematu zdążyło już narosnąć wiele obaw i kontrowersji, powstały także dwa obozy – zwolenników i przeciwników 5G. Czym dokładnie jest sieć 5G i co należy o niej wiedzieć? Przedstawiamy naszą listę faktów i mitów na temat tego rewolucyjnego rozwiązania.

Sieć 5G – najważniejsze fakty

Sieć 5G to rozwiązanie, które ma zastąpić powszechną dziś sieć 4G LTE. Podczas gdy sieć 4G oferuje prędkość pobierania do 1 Gb/s, jej następca, czyli 5G, już teraz daje możliwość znacznie szybszego odbioru, w teorii nawet do 20Gb/s, co jednak nie zostało jeszcze osiągnięte.

Na wysoką jakość i szybkość przesyłania oraz pobierania danych w 5G mają wpływ nowoczesne rozwiązania technologiczne. Są to przede wszystkim:

  • Massive MIMO, czyli wykorzystywanie wielu anten i odbiorników w stacjach bazowych oraz urządzeniach docelowych. MIMO zapewnia znaczne zwiększenie wydajności urządzeń;
  • Kształtowanie wiązki, czyli beamforming, który umożliwia kierowanie sygnału w dokładnie obranym kierunku danego urządzenia odbiorczego. Pozwala to na celowanie sygnału, ale także poprawę stabilności połączenia.

Najważniejsze informacje na temat sieci 5G, jej wydajności i prędkości można przedstawić w czterech podstawowych punktach.

  • prędkość przesyłu – do 20 Gb/s w przypadku pobierania i do 10 Gb/s przy wysyłaniu danych;
  • opóźnienie – między 4ms a 1 ms;
  • obciążenie – do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy;
  • stabilność – możliwość utrzymania stałości sieci nawet przy przemieszczaniu się z prędkością 500 km/h.

Powyższe dane są oczywiście danymi szacunkowymi, wynikami, które specjaliści chcą osiągnąć przy dalszym rozwoju sieci 5G.

Mity na temat 5G

Samo istnienie, jak i powszechne wprowadzenie sieci 5G to wciąż temat żywy, budzący wiele emocji. Nic więc dziwnego, że zdołało już wokół niego narosnąć wiele mitów i teorii, zarówno tych zupełnie błędnych, jak i tych jeszcze niepotwierdzonych czy niezbadanych.

Pierwszym z nich jest stwierdzenie, jakoby sieć 5G miała być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Powszechnie mówi się, że sieć 5G jest niebezpieczna dla ludzkiego organizmu, przede wszystkim za sprawą emitowanego promieniowania. Jest to niepotwierdzony do tej pory żadnymi badaniami mit. Prowadzone na wielu polach badania naukowe nie potwierdziły szkodliwości sieci 5G.

Innym często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że po wprowadzeniu sieci 5G każdy, kto będzie chciał z niej korzystać, będzie musiał kupić nowy telefon. Oczywiście istnieje taka możliwość, szczególnie w przypadku posiadaczy starszych, mniej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Właściciele nowszych urządzeń mogą nie mieć takiego problemu – ich telefony najprawdopodobniej poradzą sobie z przejściem na nowy standard sieci.

Mitem jest również stwierdzenie, że po wprowadzeniu sieci 5G stracimy dostęp do internetu mobilnego. Instalacje sieci 5G tworzone są na bazie istniejącej już infrastruktury, dlatego nawet po jej wprowadzeniu wciąż będziemy mieć dostęp do starszych standardów przesyłu danych, jak 4G, a nawet 3G.

Zarówno w sieci, jak i w szeroko pojętej opinii publicznej często pojawia się także stwierdzenie, że sieć 5G negatywnie wpłynie na kondycję pszczół. Tej tezy nie możemy zakwalifikować ani do mitu, ani do faktu. Na chwilę obecną nie można bowiem potwierdzić, że sieć 5G szkodzi pszczołom, ale nie można również zapewnić, że takiego wpływu nie ma. Powszechnie twierdzi się bowiem, że już wcześniej wprowadzone standardy przesyłu danych mogły przyczynić się do pogorszenia się kondycji pszczół, jednak za współwinnych uznaje się również szeroko pojętą działalność ludzką, jak chociażby stosowanie inwazyjnych substancji w rolnictwie.

Na koniec warto podkreślić jeszcze jedną bardzo istotną rzecz. Powszechnie znane określenie sieci 5G jest często mylone z 5 GHz. Warto znać różnicę ponieważ skrót 5G pochodzi od „5 generacji” standardu łączności komórkowej. 5 GHz natomiast to częstotliwość fal radiowych routerów Wi-Fi.

Masz pytania? Napisz do nas