Internet radiowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie całkowity brak dostępu do Internetu? W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do sieci dosłownie wszędzie – co jednak zrobić, gdy mieszkasz w miejscu, gdzie podłączenie do sieci światłowodowej nie jest takie proste ze względu na brak infrastruktury? Dobrym rozwiązaniem może być internet radiowy. Jak działa? Kto powinien go rozważyć? Jakie są jego największe zalety?

Jak działa internet radiowy?

Internet radiowy już od samego początku istnienia w latach 90-tych XX wieku ma wielu zwolenników. Głównie dlatego, że umożliwia podłączenie w miejscach, gdzie nie ma możliwości pociągnięcia łącza kablowego. Choć najpierw działał on tylko na częstotliwości 2,4 GHz, dziś może działać nawet na 5 GHz, co znacznie poprawia jakość połączenia.

Działanie internetu radiowego jest proste – sygnał dociera do klienta w formie cyfrowej, drogą radiową. Informacje przesyłane są dzięki falom radiowym między nadajnikiem a odbiornikiem. Najczęściej spotykana przepustowość łącza wynosi około 30 Mb/s.

Dla kogo internet radiowy

Osoby mieszkające w dużych miastach, nie tylko na zatłoczonych osiedlach, ale i w okolicach domów jednorodzinnych, zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że dostęp do Internetu może być w dzisiejszych czasach jakimkolwiek problemem. Światłowody to dziś standard w większości miejscowości. Co jednak, jeśli mieszkasz na wsi lub w małej miejscowości, gdzie infrastruktura kablowa nie pozwala na podłączenie przewodowe?

Pakiety mobilne nie są jedyną opcją, którą możesz rozważyć. Jeśli do miejsca, w którym mieszkasz, nie dociera światłowód, internet radiowy to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Sieci radiowe umożliwiają dziś nie tylko swobodne surfowanie po stronach WWW, ale i oglądanie internetowej telewizji w jakości HD.

Zalety internetu radiowego

Zdecydowanie największą zaletą internetu radiowego jest jego dostępność nawet w słabo skomunikowanych miejscach. Nawet jeśli nie ma możliwości doprowadzenia kabli, dostęp do internetu zazwyczaj jest możliwy dzięki falom radiowym. Sieć radiową można bardzo łatwo rozbudować poprzez przyłączanie do niej kolejnych komputerów, nie ponosząc przy tym niemal żadnych dodatkowych kosztów.

Zasięg

Internet radiowy ma bardzo dobry zasięg. Dodatkowo nie jest ograniczony niemal żadnymi limitami. W tej kwestii bije na głowę jedyną alternatywę dostępu w trudniej dostępnych miejscach – Internet mobilny, który często ma limity pobierania i wysyłania danych. Z internetu radiowego możesz korzystać ile i kiedy chcesz.

Niskie koszty

Choć podłączenie internetu radiowego wymaga odpowiedniego sprzętu, samo podłączenie, jak i infrastruktura, to stosunkowo niskie koszty. Wystarczą odpowiednio skonfigurowane nadajnik i odbiornik, aby natychmiast podłączyć go w danym miejscu. Sam montaż jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu, nie ma bowiem konieczności kucia w ścianach i montowania przeszkadzających kabli. Sam koszt abonamentu jest zbliżony internetu światłowodowego.

Słabe strony internetu radiowego

Jak to zazwyczaj w życiu bywa, żadne rozwiązanie nie jest idealne i pozbawione wszelkich wad. Tak samo jest i w przypadku potocznie zwanej radiówki, która jest szczególnie wrażliwa na zmieniające się warunki atmosferyczne. Silne wiatry, ulewy czy burze mogą zakłócać jego działanie. Nie bez znaczenia w tym przypadku może być także ukształtowanie terenu w okolicy czy stopień zalesienia, które mogą blokować docieranie fal radiowych bezpośrednio do naszego odbiornika.

Podsumowanie

Internet radiowy to dziś zaawansowana technologia. Jest to wygodny i mało inwazyjny sposób łączenia się z infrastrukturą telekomunikacyjną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o internecie radiowym od Fiberlink, sprawdź naszą ofertę internetu radiowego.

Masz pytania? Napisz do nas