Niezabezpieczona sieć wi-fi – konsekwencje

Sieć bezprzewodowa to dziś standard używany nie tylko w firmach i instytucjach, ale też w domach i mieszkaniach prywatnych. Internet bezprzewodowy to rozwiązanie wygodne i bardzo łatwe w obsłudze, a jednocześnie pozwalające na podłączenie nawet dużej liczby urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że sieć bezprzewodową należy odpowiednio zabezpieczyć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wystarczy jednorazowe uzyskanie dostępu przez niepowołaną osobę, by konsekwencje okazały się naprawdę poważne. Czym może skutkować niezabezpieczona sieć wi-fi?

Spowolnienie Twojej sieci

W zależności od tego, jakiego nadajnika używasz, Twój internet bezprzewodowy może mieć zasięg od kilku do nawet kilkuset metrów. Oznacza to, że każdy znajdujący się w promieniu działania sieci może się do niej podłączyć, oczywiście jeśli ma hasło lub sieć jest niezabezpieczona. Darmowe korzystanie z niezabezpieczonego internetu przez sprytnych sąsiadów to pierwsze, co przychodzi nam do głowy w kontekście ochrony domowej sieci. Choć są zwykle nieszkodliwi i ich celem jest po prostu zaoszczędzenie na domowych rachunkach, mogą jednak znacznie spowolnić działanie Twojego internetu, a czasem nawet spowodować przeciążenie Twojej sieci bezprzewodowej.

Przejęcie danych osobowych i utrata pieniędzy – atak hakerski

Innym poważnym zagrożeniem, będącym konsekwencją niezabezpieczonej sieci wi-fi, jest podmiana przez hakerów wykorzystywanych przez Twój router adresów DNS na inne, które mają za zadanie przekierować Cię na podrobione strony. Może to być na przykład strona Twojego banku lub każda inna, która wykorzystuje Twoje dane osobowe. W rezultacie logujesz się na stronie wyglądającej dokładnie tak, jak wcześniej, która jednak jest fałszywa i dostarcza Twoje dane internetowym przestępcom. Taki atak może narazić Cię na znaczne straty finansowe, a także wyciek poufnych danych osobowych.

Poważne przestępstwa karne

Niezabezpieczona sieć wi-fi może również skutkować popełnieniem przez hakera poważnego przestępstwa, za które w niektórych przypadkach to Ty możesz odpowiadać jako właściciel sieci. Twój niezabezpieczony internet może posłużyć przestępcom do ściągania dziecięcej pornografii, a także przeprowadzenia ataku typu DDoS, powodującego zakłócenia w działaniu komputerów. Niezabezpieczona sieć wi-fi może służyć komuś także do publikowania w Twoim imieniu obraźliwych treści w internecie, za co również i Ty możesz zostać ukarany.

Jak zabezpieczyć sieć wi-fi

Zabezpieczenie domowej sieci bezprzewodowej nie jest skomplikowane, a może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Najprostszą metodą jest oczywiście zabezpieczenie sieci internetowej silnym hasłem. Należy tworzyć jak najdłuższe hasła, najlepiej składające się z różnych znaków, symboli i cyfr – takie jest praktycznie niemożliwe do złamania. Aby skutecznie zabezpieczyć domową sieć, warto też korzystać z uwierzytelnienia WPA2 z szyfrowaniem AES. Jeśli Twój router nie ma opcji szyfrowania AES, nie przejmuj się. W większości przypadków oznacza to, że domyślnie korzysta on z takiego standardu. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci.

Podsumowanie

Niestety bardzo często okazuje się, że domowa sieć bezprzewodowa nie jest odpowiednio zabezpieczona. Powodem jest fakt, że niektórym użytkownikom samodzielne zabezpieczenie sieci wi-fi wydaje się dość skomplikowane. Dodatkowo stare metody szyfrowania za jakiś czas przestaną być bezpieczne. Niezabezpieczona sieć bezprzewodowa może narazić Cię na duże nieprzyjemności– dlatego warto wykonać kilka prostych czynności, które zwiększą poziom tego bezpieczeństwa.

Masz pytania? Napisz do nas