Jak dobrać monitor do komputera?

Na komputer stacjonarny składa się nie tylko sama jednostka centralna, ale także szereg innych, dodatkowych podzespołów i akcesoriów. Jednym z najważniejszych, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek korzystanie z urządzenia, jest monitor. Wybór odpowiedniego monitora jest kwestią niezwykle istotną, gdyż niejako determinuje jakość i komfort naszego korzystania z komputera. Jak więc dobrać monitor do urządzenia? Czym się kierować podczas wyboru?

Monitor do komputera – od czego zacząć?

Aby wybrać odpowiedni monitor, powinniśmy kierować się zarówno swoimi własnymi potrzebami i oczekiwaniami, jak i opiniami innych użytkowników oraz jakością i klasą danego sprzętu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrane urządzenie będzie spełniać nasze potrzeby, ale także odznaczać się niezawodnością i trwałością. Bardzo istotne jest więc, aby przede wszystkim zastanowić się, do czego głównie używamy komputera i na jakich cechach monitora najbardziej nam zależy. Zupełnie inne parametry będzie mieć bowiem monitor dla gracza, inny sprzęt powinien być używany przez grafika czy profesjonalnego fotografa.

Najważniejsze parametry monitora

Wybierając monitor do swojego komputera, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry i dopasować je do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Jednym z bazowych parametrów, determinujących jakość i komfort korzystania z monitora, jest jego wielkość, czyli przekątna ekranu.

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę w tym aspekcie to przede wszystkim nasza odległość od monitora, w trakcie korzystania z niego i funkcję, której monitor najczęściej służy. Jeśli pracujemy w małej odległości od monitora nie musi on być bardzo duży, jeśli natomiast służy nam do oglądania filmów – zakładamy, że korzystając z niego, dystans będzie większy i wówczas warto zainwestować w urządzenie o większej przekątnej.

Warto zwrócić uwagę również na rodzaj monitora – parametr istotny, choć nierzadko bagatelizowany. Najbardziej popularne rodzaje monitorów to LCD oraz LED. Monitory LCD to wybór tańszy, mniej energochłonny, ale jednocześnie oferujący gorszy kontrast i nasycenie kolorów. Nieco droższe monitory LED odznaczają się wyższą żywotnością i lepszą jakością barw, głębią czerni itp.

Kolejnym istotnym parametrem monitora jest jego rozdzielczość. W przypadku tej właściwości, podobnie jak przy przekątnej, jeśli planujemy profesjonalne użytkowanie monitora, powinniśmy zdecydować się na jak najwyższą rozdzielczość. Jeżeli jesteśmy miłośnikami filmów i nowoczesnych gier, także powinniśmy rozważyć wysoką rozdzielczość, a więc 2K lub 4K.

Monitor do komputera – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co jeszcze powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze monitora do komputera? Niektóre z nowoczesnych monitorów wyposażone są w praktyczną funkcję pivot, czyli możliwość obracania w pionie, będzie ona przydatna dla osób pracujących np. na długich plikach – ograniczy to konieczność skrolowania i poprawi widzenie globalne danego dokumentu.

Istotną kwestią jest także powłoka matrycy – może być ona matowa lub błyszcząca. Wybór w tym przypadku również powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę na umiejscowienie monitora i na to czy padają na niego promienie słoneczne. Jeśli tak – warto wybrać matrycę matową, przy której światło odbite nie będzie aż tak uciążliwe.

Dodatkowe parametry, które mogą ułatwić nam korzystanie z monitora to także ilość i rodzaj złączy, w które jest wyposażony, czy posiada zintegrowane głośniki i czy monitor jest dotykowy.

Masz pytania? Napisz do nas