Popularne błędy w Windowsie – jak sobie z nimi radzić?

Windows jest nieustająco jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, pomimo że użytkownicy nierzadko zmagają się z rozmaitymi kłopotami z jego działaniem.  Prawdopodobnie każdemu użytkownikowi tego systemu, choć raz odmówił on posłuszeństwa. Jakie błędy występują w Windowsie najczęściej i co zrobić by sobie z nimi poradzić? W artykule poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

 

Wydajność, oprogramowanie, sieć i aktualizacje systemu

Najczęstsze błędy w systemie Windows to problemy z wydajnością,  oprogramowaniem,  siecią oraz problemy z aktualizacjami systemu.Poniżej proste wskazówki, które pomogą samodzielnie zweryfikować i naprawić błędy Windowsa.

 

Problemy z wydajnością:

 • Sprawdź, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemowe.
 • Sprawdź, czy na Twoim dysku nie brakuje miejsca.
 • Wyłącz programy uruchamiane wraz z systemem, które nie są Ci potrzebne.
 • Usuń niepotrzebne pliki i programy z dysku.
 • Przeskanuj system antywirusem i programem anty-malware.

Problemy z oprogramowaniem:

 • Upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze aktualizacje systemu i oprogramowania.
 • Spróbuj uruchomić program w trybie zgodności z wcześniejszą wersją systemu Windows.
 • Przeczytaj informacje o błędzie, które otrzymałeś i spróbuj znaleźć rozwiązanie na forach internetowych.

Problemy z siecią:

 • Sprawdź, czy Twój router jest poprawnie skonfigurowany.
 • Sprawdź, czy inne urządzenia w Twojej sieci działają poprawnie.
 • Spróbuj zresetować router i komputer.
 • Sprawdź ustawienia firewalla systemowego lub programu antywirusowego.

Problemy z aktualizacjami systemu:

 • Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość miejsca na dysku.
 • Sprawdź, czy masz połączenie z internetem.
 • Sprawdź, czy Twój komputer spełnia wymagania aktualizacji.
 • Spróbuj wykonać aktualizację ręcznie lub za pomocą narzędzia do aktualizacji systemu.

 

Jeśli powyższe rozwiązania nie pomogły, warto poszukać pomocy na forach internetowych lub skontaktować się z supportem Microsoftu.

 

Błędy w Windowsie – Blue Screen

 

Blue Screen of Death (BSOD) to ekran błędu wyświetlany przez system Windows, gdy napotka na nieodwracalny błąd, który zmusza go do zatrzymania pracy. BSOD może wyświetlić różne informacje, w tym kod błędu, który może pomóc w diagnozowaniu problemu.Przyczyną BSOD może być wiele czynników, takich jak błędy w sterownikach urządzeń, błędy w systemie plików, problemy z pamięcią RAM lub przegrzanie systemu. BSOD może również wystąpić w wyniku ataku złośliwego oprogramowania lub zepsutego sprzętu.Gdy pojawi się BSOD, system Windows automatycznie uruchamia procedurę diagnostyczną, która zbiera informacje o błędzie i zapisuje je w pliku minidump. Ten plik może pomóc technikowi lub użytkownikowi w diagnozowaniu problemu.

 

Aby uniknąć BSOD, warto regularnie wykonywać aktualizacje systemu i oprogramowania, dbać o optymalną temperaturę pracy komputera, a także unikać instalowania niezaufanego oprogramowania lub sterowników.Jeśli wystąpił BSOD, warto spróbować zidentyfikować przyczynę błędu i spróbować naprawić problem. Można to zrobić za pomocą narzędzi systemowych, takich jak CHKDSK, sfc /scannow, czy narzędzia do naprawy rozruchu systemu Windows. W przypadku powtarzających się BSODów lub trudności w diagnozowaniu problemu, warto skontaktować się z technikiem lub wsparciem technicznym Microsoftu.

 

Nieprawidłowości w działaniu klawiatury

 

Kolejną grupą błędów wskazywanych często przez użytkowników są problemy z klawiaturą. Jeśli podczas pisania na klawiaturze zamiast litery „y” pojawia się litera „z”, może to być spowodowane błędem konfiguracji układu klawiatury. W systemie Windows można wybrać różne układy klawiatury, które różnią się kolejnością liter na klawiaturze i ustawieniami klawiszy specjalnych.

 

Aby zmienić układ klawiatury w systemie Windows, można wykonać następujące kroki:

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie Pulpitu i wybierz opcję „Ustawienia”.

W oknie Ustawienia wybierz opcję „Czas i język”.

W menu po lewej stronie wybierz opcję „Język”.

Wybierz opcję „Dodaj język” i wybierz odpowiedni układ klawiatury.

Upewnij się, że właściwy układ klawiatury jest ustawiony jako domyślny.

 

Po zmianie układu klawiatury, klawisze na klawiaturze będą działać zgodnie z nową konfiguracją. Aby wpisać literę „y”, należy teraz nacisnąć klawisz „y” na klawiaturze.

 

Jeśli zmiana układu klawiatury nie rozwiąże problemu, może to oznaczać, że klawiatura jest uszkodzona lub wymaga czyszczenia. W takim przypadku warto przetestować klawiaturę na innym komputerze lub spróbować wyczyścić ją za pomocą sprężonego powietrza lub wilgotnej ściereczki. Jeśli problem nadal występuje, należy skontaktować się z producentem klawiatury lub skorzystać z usług serwisu komputerowego.

Masz pytania? Napisz do nas