rozmiar telewizora jak dobrać

Jak dobrać rozmiar telewizora?

Producenci telewizorów co roku zaskakują nas coraz to większymi modelami. Choć są one marzeniem wielu miłośników filmów i seriali, nie zawsze zasada „im większy, tym lepszy” jest prawdziwa. Dobranie właściwej wielkości odbiornika jest kluczowe dla komfortu oglądania, a także zachowania zdrowego wzroku. Sprawdźmy więc, jak wybrać rozmiar telewizora i czym się kierować podczas poszukiwań idealnego TV.

Od czego zależy wybór telewizora?

Podstawową kwestią podczas wyboru telewizora jest to, gdzie zostanie on umieszczony. Jeśli będzie to niewielki salon, którego powierzchnia to zaledwie kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych, ogromny odbiornik, mający ponad 70 cali, na pewno nie będzie odpowiednią opcją. Ważna jest także odległość kanapy od półki, na której ustawimy odbiornik. Dlaczego? Zbyt dużego ekranu nie „obejmiemy” wzrokiem. Aby zarejestrować każdy szczegół obrazu, będziemy zmuszeni do ciągłego poruszania głową. W konsekwencji może to wywołać ból głowy oraz znacząco obniżyć poziom wygody podczas wypoczynku. Z kolei zbyt mały telewizor przy dużej odległości fotela sprawi, że nie zobaczymy na nim wielu szczegółów, a chcąc je dojrzeć będziemy bardzo wytężać wzrok, co w konsekwencji będzie prowadzić do zmęczenia i bóli głowy. Wybierając telewizor, należy więc kierować się zarówno zdrowym rozsądkiem, jak i poczuciem estetyki. Duża, czarna tafla ekranu telewizora w małym pomieszczeniu nie będzie wyglądała zachęcająco. Dodatkowo pomniejszy optycznie przestrzeń i ją przytłoczy.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar telewizora?

Najprostszą zasadą doboru odbiornika jest: im większa przekątna, tym większa odległość telewizora od widza. Biorąc jednak pod uwagę konkretny rodzaj rozdzielczości, można wykonać następujące obliczenia:

  • dla telewizorów Full HD – każdy cal to 4–4,5 cm odległości,
  • dla telewizorów Ultra HD – na każdy cal przypada odległość ok. 2,1 cm.

Przykładowo, dla telewizora Full HD o rozdzielczości 46 cali odpowiednią odległością będą 193 cm. Natomiast miłośnicy dużych odbiorników, np. 65-calowych, będą musieli już wygospodarować odległość 273 cm. W przypadku Ultra HD, dla 43 cali, odległość powinna wynosić 181 cm, a dla 82 cali – 344 cm.

Wykonując takie obliczenia, będziemy w stanie dokładnie sprawdzić, czy pierwotnie wybrany telewizor faktycznie jest dla nas i dla naszego pomieszczenia optymalny.

Pomieszczenie a dobór telewizora

Istnieją jednak sytuacje, w których – choć możemy pozwolić sobie na spory odbiornik – i tak lepiej w ostateczności postawić na o wiele mniejszy model. Doskonałym przykładem jest sypialnia. To pomieszczenie ma służyć w głównej mierze wypoczynkowi. Duży telewizor może nas przebodźcować, co odbije się negatywnie na komforcie snu. Co więcej, również takie pomieszczenia jak łazienki czy kuchnie nie muszą być wyposażone w duży odbiornik.

Nowoczesna telewizja światłowodowa

Wybór telewizora to jedno. Podczas zakupu wymarzonego odbiornika warto od razu zdecydować się na znakomite oferty telewizji i zyskać dzięki nim dostęp do dużej liczby kanałów. W Fiberlink proponujemy nowoczesną telewizję światłowodową. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy świetne pakiety, które łączą w sobie telewizję i internet światłowodowy najwyższej jakości. Oferowana przez nas telewizja gwarantuje doskonały dźwięk i obraz niezależnie od warunków pogodowych i innych zakłóceń. Zachęcamy do zapoznania się z pakietami: Bogaty HD (177 kanałów, w tym 141 HD), Wygodny HD (123 kanały, w tym 104 HD) oraz dopasowaną do nich prędkością łącza, a także usługami telefonii stacjonarnej, która również jest częścią naszej oferty. Dopasowany telewizor oraz usługi telewizyjne to pewność najlepszego wypoczynku.

Masz pytania? Napisz do nas