Jak mierzymy prędkości internetu?

Podczas wyboru lub zmiany pakietu internetu domowego warto rozeznać się, jaką prędkość najlepiej wybrać, aby dopasować ją do swoich potrzeb. Warto dowiedzieć się również, jak zmierzyć prędkość internetu, z którego aktualnie korzystamy, co może pomóc nam także określić swoje potrzeby i to, czy obecnie wykorzystywany pakiet jest wystarczająco szybki.

Jednostki: jaka jest różnica między megabitem a megabajtem?

Przed przystąpieniem do mierzenia prędkości internetu, a także wyboru odpowiedniego pakietu internetowego warto sprawdzić, czy na pewno wiemy, w jakich jednostkach mierzona jest prędkość połączenia sieciowego. Należy zwrócić szczególną uwagę, że prędkość internetu podajemy w jednostce Mb/s, czyli Megabit na sekundę, a nie Megabajtów.Jaka zatem jest różnica?

  • Bit jest najmniejszą jednostką informacji, przyjmującą wartość 0 lub 1. Bity są jednostkami na tyle małymi, że nie pozwalają nam określić zjawisk zachodzących w informatyce, dlatego też na co dzień posługujemy się ich mnożnikami. Mowa między innymi o kilobitach i megabitach. Kilobit to 1024 bity, a megabit to 1024 kilobity. Tę wartość zapisujemy zawsze jako Mb.
  • Natomiast bajt to najmniejsza jednostka pamięci komputerowej, którą się posługujemy. 1 bajt to 8 bitów. Podobnie jak w przypadku bitów w informatyce posługujemy się wielokrotnościami bajtów. Zasada jest identyczna – kilobajt to 1024 bajty, natomiast megabajt to 1024 kilobajty. Megabajty zapisujemy jako MB.

Z tego względu warto zwracać szczególną uwagę na jednostki określające prędkość internetu. Często zostają one podawane w megabitach (Mb), czyli mniejszej jednostce. Z racji tego, że 1 MB to 8 Mb, analogicznie np. internet o prędkości 10 Mb/s pozwala nam na ściąganie plików z prędkością 1,25 MB/s.

Warto pamiętać o tym, że każdy pakiet internetu dysponuje odmienną prędkością ściągania (download) i prędkością (upload), umożliwiającą nam przesyłanie plików do internetu. Obie wartości zwykle są podawane w megabitach na sekundę.

Jak mierzymy prędkość internetu?

Po poznaniu zasad działania jednostek, które wykorzystujemy do podawania prędkości internetu, pora dowiedzieć się, w jaki sposób mierzymy prędkość internetu. Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym w Polsce narzędziem jest aplikacja speedtest dostępna na urządzenia z Androidem, systemem Windows lub iOS albo jako strona speedtest.net. Narzędzie to umożliwia sprawdzenie prędkości internetu, jaki mamy w domu lub pakietu mobilnego. Pamiętajmy, aby nie ściągać w tym czasie żadnych plików w tle, a także o tym, żeby nie traktować wyniku jako wyrocznię, ponieważ możliwy jest margines błędu wynoszący około 10%. Co ważne, prędkość internetu mierzymy zawsze przy połączeniu kablowym urządzenia (np. komputera) z routerem. Połączenie za pomocą sieci bezprzewodowych będzie zawsze o wiele słabszej prędkości.

Jaka prędkość internetu jest optymalna?

Niezależnie od tego, czy mierzymy prędkość internetu jedynie z ciekawości, czy może chcemy zmienić pakiet na lepszy lub wykupić nowy pakiet internetu, warto wiedzieć, jaka prędkość połączenia sieciowego będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb.

Minimalną prędkością internetu, która umożliwia nam swobodne przeglądanie stron internetowych, jest 10 Mb/s (internet radiowy), jednak dziś nie jest ona już wystarczająca, ani tym bardziej polecana. Najniższa prędkość, która zapewnia nam maksymalne wykorzystywanie potencjału połączenia sieciowego to150 Mb/s. Sprawdzi się dla osoby używającej internetu od czasu do czasu, na przykład dla osoby starszej korzystającej z internetu głównie do czytania wiadomości czy artykułów. Typowy użytkownik powinien wybrać pakiet zapewniający minimum 400 Mb/s, który umożliwia między innymi oglądanie filmów i korzystanie z serwisów streamingowych takich jak Netflix bez zawieszania się. Osoby uczące się i pracujące z domu powinny wybierać pakiety umożliwiające jeszcze wyższe prędkości, zwłaszcza jeśli w domu mieszka kilka osób korzystających z sieci do nauki, pracy i rozrywki. Dla takich użytkowników doskonałym wyborem będzie internet o prędkości 900 Mb/s.

Masz pytania? Napisz do nas