Jak podłączyć internet światłowodowy?

Internet światłowodowy już od dawna dostępny jest w milionach gospodarstw domowych i firm w Polsce. Choć ta usługa nie jest jeszcze powszechnie dostępna, nie trzeba się jej obawiać – instalacja jest banalnie prosta. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z zagadnieniem, jak podłączyć internet światłowodowy.

Jak działa internet światłowodowy?

Światłowód to pewnego rodzaju włókno, które składa się z rdzenia otoczonego osłoną. W tym rdzeniu odbywa się propagacja światła dzięki wykorzystaniu zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia światła. Kabel światłowodowy składa się z jednego lub kilku takich włókien szklanych, które prowadzą impulsy światła. Taki rodzaj kabla charakteryzuje się zdecydowanie wyższą przepustowością niż zwykłe kable wykonane z miedzi. W rdzeniu otoczonym płaszczem dochodzi do przesyłania informacji w postaci wiązki światła o określonych właściwościach.

Wyróżniamy światłowody jednomodowe (wiązka światła przesyłana jest wzdłuż osi rdzenia i nie ulega po drodze większym zniekształceniom) oraz światłowody wielomodowe (wiązka światła odbija się po drodze, ten rodzaj światłowodu jest znacznie grubszy). Kable światłowodowe są wyjątkowo odporne na wiele czynników środowiskowych. Montaż internetu światłowodowego to gwarancja stabilnego i szybkiego dostępu do sieci, zupełnie niezależnego od warunków pogodowych.

Podłączanie internetu światłowodowego w domu

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz podłączyć internet światłowodowy w domu, warto sprawdzić to na naszej stronie fiberlink.pl/zasieg. Znajdziesz tam wszystkie niezbędnie informacje o tym czy linia światłowodowa w Twojej okolicy jest już dostępna.

Bardzo często klienci obawiają się, że montaż internetu światłowodowego to skomplikowana sprawa i jednocześnie duża inwazyjność w otoczenie domu czy mieszkania. Rzeczywiście, podłączanie światłowodów wiąże się z koniecznością doprowadzenia kabla światłowodowego, a ten z kolei musi łączyć się z całą infrastrukturą magistralną. Sam przyłącz będzie przeprowadzony przy pomocy specjalnych kabli, a na wszystkich odcinkach sieci nie może wystąpić żaden brak ciągłości. Montaż wymaga zastosowania odpowiedniego punktu końcowego (puszki klienckiej). Nie należy jednak martwić się trudnościami – całym montażem internetu światłowodowego zajmują się za klienta nasi specjaliści. To oni doprowadzają kabel do budynku i instalują puszkę kliencką, do której podłącza się terminal światłowodowy. Cały proces trwa nie więcej niż 2-3 godziny. Warto pamiętać, że podłączenie światłowodu nie wymaga pozwolenia na budowę.

Rodzaje podłączania światłowodów

Istnieją dwa rodzaje podłączania światłowodów – drogą ziemną oraz drogą napowietrzną. W nowych budynkach (jeszcze na etapie budowlanym) zwykle wykonuje się przyłącze drogą ziemną, zaczynając od wykonania wykopu (głębokość ok. 0,7 m) do najbliższego słupa energetycznego znajdującego się na posesji. Kabel światłowodowy umieszczony jest w rurze osłonowej. Metoda napowietrzna wykorzystywana jest podczas przyłączania światłowodu w budynkach już istniejących. Kable prowadzi się od najbliższego słupa niskiego napięcia.

Szybka instalacja internetu światłowodowego

Pamiętaj, że wszelkie prace związane z podłączeniem internetu światłowodowego zawsze muszą być wykonane przez wykwalifikowanych techników. Sieć światłowodowa Fiberlink to pewny wybór – cały proces prowadzony jest przez fachowców w swojej dziedzinie i zanim się obejrzysz, już możesz przesyłać i odbierać dane bez ograniczeń! Stosujemy nowoczesną technologię komunikacyjną, która redukuje ryzyko ewentualnej awarii do absolutnego minimum. Chcesz dowiedzieć się więcej o podłączaniu internetu światłowodowego? Sprawdź ofertę Fiberlink!

Masz pytania? Napisz do nas