Jak skutecznie chronić dane na swoim telefonie?

Potrzeba skutecznej ochrony danych na komputerze oraz w sieci to dla wielu osób kwestia oczywista i niemal podstawowa. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że równie ważne jest właściwe zabezpieczanie naszych danych na smartfonie. Telefony komórkowe są dla wielu osób urządzeniami używanymi częściej i powszechniej niż komputer. Smartfonów używamy na co dzień, w życiu prywatnym, ale także w pracy. Mimo tak ogromnej popularności i powszechności telefonów komórkowych w dalszym ciągu stosunkowo niewiele osób należycie dba o ich ochronę. Jak więc to zrobić? Jak skutecznie chronić dane na swoim telefonie?

Podstawy bezpieczeństwa

Dane, które posiadamy w telefonie: nasze hasła, PIN-y, informacje w aplikacjach mobilnych mogą zostać nam skradzione z poziomu sieci, jak również prostszą drogą – kiedy utracimy samo urządzenie.  O ile nie ma skutecznej metody by ustrzec się przed kradzieżą telefonu, o tyle istnieją sposoby by potencjalnemu złodziejowi utrudnić dostanie się do niego. Dlatego też zabezpieczanie swojego urządzenia warto zaplanować kompleksowo, zaczynając od skutecznej blokady ekranu.

Blokada ekranu telefonu to pierwsza bariera, z którą musi zmierzyć się potencjalny, nieproszony gość, pragnący dostać się do naszego urządzenia. Blokada może obejmować cyfrowy kod PIN, szyfr w postaci znaku lub biometrię.

Bezpieczny telefon – hasła i logowanie

Warto pamiętać, że hasło lub szyfr nie są wyłącznie sposobem na zabezpieczenie ekranu głównego naszego telefonu. Hasłem możemy bowiem zabezpieczyć także wiele innych danych na naszym urządzeniu. Szczególnie wrażliwe, ważne dla nas informacje warto umieścić w osobnym, zaszyfrowanym folderze. W ten sposób dodatkowo utrudnimy pracę potencjalnemu złodziejowi, niezależnie od tego, jaką drogą może próbować dostać się do naszego smartfona. Swoje dane warto również przechowywać w bezpiecznej przestrzeni internetowej, tworząc ich zapasowe kopie, a następnie umieszczając w chmurze. W ten sposób nawet po kradzieży danych lub utracie urządzenia czy w przypadku jego uszkodzenia będziemy mieć możliwość odzyskania ważnych danych i informacji.

Mówiąc o szyfrowaniu dostępu, trudno nie wspomnieć o hasłach i bezpiecznym logowaniu do mobilnych aplikacji. Niemal każdy użytkownik smartfona korzysta dziś z wielu mobilnych aplikacji ułatwiających mu załatwianie codziennych spraw. Coraz częściej korzystamy chociażby z aplikacji bankowych.  Są one łakomym kąskiem dla potencjalnych złodziei. Warto więc pamiętać o ustawieniu mocnego, trudnego do złamania hasła/PIN-u, ale także o każdorazowym wylogowywaniu się z aplikacji po zakończeniu korzystania z niej.

Wiele osób dla ułatwienia ustawia w telefonie automatyczne zapamiętywanie i uzupełnianie haseł. Oczywiście jest to duża wygoda, jednak dla potencjalnego złodzieja to ogromne ułatwienie, które bez większych trudności gwarantuje mu dostęp do naszych danych. Dla wielu osób kłopotliwe jest zapamiętanie wielu różnych haseł, dlatego też powstały specjalne aplikacje, które pozwalają na umieszczanie wszystkich PIN-ów, haseł i kodów dostępu w pliku, czy zabezpieczonej chmurze. W ten sposób musimy zapamiętać wyłącznie jedno hasło do aplikacji zabezpieczającej pozostałe z nich.

Bezpieczeństwo w sieci

Pamiętajmy, aby zawsze korzystać ze sprawdzonych aplikacji i uwierzytelnionych stron oraz nie otwierać podejrzanie wyglądających maili i smsów, a także nie klikać w zawarte w nich linki. Warto pamiętać także o tym, że również na smartfonie można zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które jest dodatkową i ważną metodą ochrony naszych danych.

Masz pytania? Napisz do nas