Jak w łatwy sposób zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu?

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu jest możliwy niemal z każdego miejsca na Ziemi. Stabilne łącze jest nam potrzebne do pracy, nauki, gry ze znajomymi. Jest szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy częściej wykonujemy swoje obowiązki z domu. Co zrobić, aby usprawnić działanie sieci bezprzewodowej w dużym domu? Jest na to kilka sposobów.

Sposób #1 – zmień położenie routera

Wydawałoby się, że jest to rada, która nie może przynieść żadnej poprawy łącza, jednak jego położenie ma naprawdę ogromne znaczenie. To rozwiązanie nie wymaga od Ciebie żadnych nakładów finansowych, nie ma także potrzeby kupowania dodatkowego sprzętu czy usług. Wystarczy, że wypniesz router i podłączysz go w innym miejscu w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że musi być w takim pomieszczeniu, do którego dociera przewód doprowadzający internet. Ustawiając router, zadbaj o to, by było to miejsce w otwartej przestrzeni (zdecydowanie odradzamy umieszać go w środku szafki), wokół którego nie ma żadnych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie routera w centralnym punkcie domu.

Sposób #2 – zmień częstotliwość

Sprawdź również ustawienia samego routera. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój router działa na najwyższych możliwych obrotach. Wystarczy, że wejdziesz w panel administracyjny. Powinny się w nim znajdować informacje na temat mocy urządzenia. Możesz również zmienić częstotliwość, na której działa router. Przeważnie jest to 2,4 GHz. Może okazać się, że ta częstotliwość jest zwyczajnie przeciążona. Sporo innych urządzeń w domu działa w paśmie 2,4 GHz. W takiej sytuacji zmień częstotliwość na 5 GHz. Powinno to widocznie poprawić jakość transmisji danych w Twoim domu.

Sposób #3 – wzmacniacz sygnału

Kolejny sposób na poprawę zasięgu w Twoim wymaga już środków finansowych. Spokojnie, nie będą to wygórowane kwoty. Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą spodziewanych efektów, wówczas możesz dokonać zakupu wzmacniacza sygnału. Takie urządzenie kosztuje, w zależności od parametrów, od kilkunastu do kilkuset złotych. Wybierając odpowiedni sprzęt, weź pod uwagę częstotliwość, na której działa urządzenie. Zwykle jest to 2,4 GHz. Koniecznie zwróć również uwagę na moc wzmacniacza oraz jego przepustowość. Od tych parametrów będzie w dużej mierze zależeć cena urządzenia. Im wyższy standard, tym droższy sprzęt. Włączenie i skonfigurowanie wzmacniacza to czynność banalnie prosta. Wystarczy podłączyć sprzęt, nacisnąć przycisk WPS na routerze oraz wzmacniaczu i to wszystko.

Sposób #4 – skorzystaj z opcji multi Wi-Fi od Fiberlink

Zdecyduj, w której części domu chcesz poprawić zasięg. Sygnał Wi-Fi najlepiej rozchodzi się w poziomie, zatem dotarcie na inne piętro może być utrudnione lub czasem nawet niemożliwe. W takim wypadku najlepiej skorzystać z naszej nowej oferty multi Wi-fi, w ramach której otrzymujesz od nas tyle dodatkowych routerów, ile potrzebujesz, aby zasięg sieci był odpowiedni w całym domu. Pamiętaj, że aby funkcjonalność ta mogła działać, routery między sobą muszą być połączone kablowo. Aby zamówić usługi skorzystaj z konfiguratora lub skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta (12 444 50 00).

Masz pytania? Napisz do nas