Prędkość internetu – czym się różni download od uploadu?

Download i upload to jedne z kilku najbardziej kluczowych parametrów, które mówią nam, jaka jest faktyczna prędkość internetu. Zazwyczaj mierzy się ją w celu optymalizacji, wykrycia usterek czy błędów, a także sprawdzenia, czy firma, z którą podpisaliśmy umowę na internet, wywiązuje się z ustaleń. Wyjaśniamy, czym się różni download od uploadu oraz jakie powinny być ich optymalne wartości.

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Prędkość internetu jest zależna od wielu czynników. Na największe zakłócenia narażony jest internet radiowy, a zaraz po nim – mobilny. Najlepszą stabilnością charakteryzuje się z kolei internet światłowodowy. Prędkość pobierania i przesyłania danych może obniżyć się na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, problemów z zasięgiem czy dużej liczby użytkowników podpiętych do sieci w tym samym czasie.

Jak sprawdzić prędkość internetu? To bardzo proste. Można to zrobić samodzielnie, wykorzystując w tym celu różnego rodzaju serwisy internetowe. My rekomendujemy: https://www.speedtest.pl/ , ale większość z nich bezpłatnie oferuje usługę sprawdzenia prędkości internetu. Przed wykonaniem pomiaru warto wyłączyć wszystkie aplikacje, aby speedtest był jak najbardziej wiarygodny. Ponadto podczas pomiarów z internetu powinien korzystać wyłącznie jeden użytkownik. W celu uzyskania rzetelnego wyniku dobrze przeprowadzić kilka testów. Warto też pamiętać, że prędkość internetu w głównej mierze zależy od parametrów technicznych sprzętu – znaczenie ma standard karty sieciowej, umiejscowienie routera, a nawet sieci znajdujące się pobliżu.

Download i upload – o czym mówią?

Download to parametr, który mówi o prędkości pobierania danych lub plików z internetu. Sam proces pobierania polega na przesyłaniu danych pomiędzy dwoma urządzeniami lub pobieraniu ich z serwera. Download mierzony jest w megabitach na sekundę. Im większa jest jego wartość, tym czas transferu krótszy. Omawiany parametr to jednak nie tylko prędkość samego pobierania, lecz także czas wczytywania się poszczególnych stron internetowych czy czas oczekiwania na odtwarzanie muzyki w różnego rodzaju serwisach streamingowych.

Upload to odwrotność parametru download. Mówi on o prędkości przesyłania danych z systemu komputerowego do pamięci innego urządzenia za pośrednictwem internetu. Dokładnie rzecz ujmując, upload określa całkowity czas, jaki upłynie od momentu załadowania plików do ich odbioru przez innego użytkownika. Podobnie jak download, mierzony jest w megabitach na sekundę. Prędkość przesyłania plików jest szczególnie ważna dla osób, które często zapisują dane w chmurze, dla streamerów czy osób korzystających z programów do rozmów wideo.

Optymalne prędkości pobierania i przesyłania

Wiele osób zastanawia się, jaka jest optymalna prędkość pobierania i przesyłania danych za pośrednictwem internetu.  Trudno określić konkretną wartość mimimalną odpowiednią dla każdego, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb i wymagań, a także od charakteru pracy i okoliczności, w jakich korzystamy z internetu.

Internet światłowodowy Fiberlink

W Fiberlink znajdziesz atrakcyjne pakiety superszybkiego internetu w technologii światłowodowej połączone z ofertą telewizji światłowodowej wraz z cyfrowym telefonem. Dostępne opcje to:

  • Internet UltraFiber 1 GIGA – 940/100 Mb/s,
  • Internet SuperFiber 700 – 700/70 Mb/s,
  • Internet Fiber 400 – 400/40 Mb/s.

Warto skorzystać również z dodatkowej usługi, jaką jest podwójny upload, czyli podwojenie prędkości wysyłania. Dzięki niej, wybierając standardową taryfę 940/100, 700/70 czy 400/40 Mb/s, w rzeczywistości Twój internet będzie osiągał odpowiednio 940/200, 700/140 i 400/80 Mb/s.

Masz pytania? Napisz do nas