Jak wybrać odpowiednią prędkość internetu?

Pamiętacie dawne czasy, kiedy załadowanie jednej strony trwało w nieskończoność? A może chcieliście ściągnąć wówczas jakiś plik i wiedzieliście, że nigdy się tego nie doczekacie (ponieważ czas do ukończenia pobierania wynosił 99 lat)? Te historie mogą teraz stanowić jedynie ciekawą anegdotkę, ponieważ dostępne obecnie prędkości połączenia są nieporównywalnie większe. Jednak pytanie, które musimy sobie dziś zadać brzmi: jaka prędkość będzie optymalna dla moich potrzeb?

Jakie mamy prędkości internetu?

Kiedy mówimy o prędkości internetu najczęściej mamy na myśli szybkość pobierania danych. Jest to parametr umożliwiający np. otwieranie stron w przeglądarce, czy też oglądanie filmu. Drugi wskaźnik to prędkość wysyłania danych. Dzięki niemu to my możemy coś przesłać do internetu – np. nasze zdjęcia z wakacji. Im większe są oba te parametry, tym szybsze mamy połączenie.

Minimalna prędkość połączenia z internetem w naszej ofercie to 10 Mb/s. Umożliwia ona wykonanie podstawowych działań jak przeglądanie stron internetowych czy wysyłanie i odbieranie maili. Pamiętajmy jednak, że mając taką prędkość, będziemy wykorzystywać jedynie ułamek możliwości, które oferuje sieć. Aby więc cieszyć się całym bogactwem internetu, musimy zdecydować się na większe prędkości.

Najpopularniejszy wybór to przedział pomiędzy 30 – 100 Mb/s – takie parametry pozwolą nam na posiadanie stabilnego połączenia. Chcemy jednak wykorzystywać sieć, by oglądać filmy z największą dostępną rozdzielczością albo grać w gry? Wówczas musimy zdecydować się na jeszcze szybszy internet. Technologią, która umożliwia spełnienie oczekiwań najbardziej wymagających użytkowników, jest internet światłowodowy. To właśnie to rozwiązanie pozwala nawiązać połączenie nawet z prędkością 600 Mb/s!

Co wziąć pod uwagę wybierając prędkość połączenia?

Wiemy już jakie opcje mamy do wyboru – nad czym jednak musimy się zastanowić, wybierając ofertę odpowiednią dla nas? Przede wszystkim określ, w jakim celu potrzebne jest Ci połączenie. Czy chcesz korzystać jedynie z podstawowych funkcji internetu, takich jak sprawdzanie poczty, lub przeglądanie prostych stron? A może sieć jest Ci potrzebna do zapewnienia sobie oraz reszcie domowników dostępu do nieograniczonej rozrywki? Tutaj ponownie musisz zadać sobie pytanie – jaka jakość oglądanych materiałów jest dla mnie konieczna – czy wystarczą mi filmy w niskiej rozdzielczości, czy też w 4k? Czy jestem gotowy na opóźnienia w grach sieciowych, czy też zależy mi na płynnej rozrywce? Zasada jest prosta – im bardziej złożone i wymagające są nasze potrzeby, tym większej prędkość potrzebujemy.

Kolejną ważną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest to, na ilu urządzeniach równocześnie będziesz wykorzystywać sieć. Czy mieszkasz sam, a może z połączenia będą korzystać również inni domownicy? Pamiętaj, że korzystanie z internetu przez wielu użytkowników równocześnie spowoduje podział prędkości na każdą z tych osób. Wobec tego, jeśli masz niską prędkość, nie obejrzysz równocześnie filmu w HD, podczas gdy ktoś inny będzie grał w grę sieciową.

Połączenie z siecią wydaje się nam być czymś oczywistym – niestety istnieją jeszcze miejsca na mapie Polski, gdzie niedostępny jest internet światłowodowy. Jeśli przyłącz światłowodowy nie jest możliwy, to rozwiązaniem alternatywnym może być internet radiowy. Z siecią połączysz się za pomocą dostarczonej przez nas anteny – dane przesyłane są za pomocą fal radiowych. Taka opcja jest w pełni bezprzewodowa i nie wymaga rozbudowanej infrastruktury. Wykorzystanie tej technologii umożliwia połączenie się z prędkością 10 – 30 Mb/s.

Wybierz idealne rozwiązanie

Wybierając prędkość odpowiednią dla nas, musimy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania oraz sposób korzystania z sieci. Kiedy określimy swoje potrzeby, możemy przejść do wybrania z pośród szeregu opcji, które oferują nam dostawcy. Mamy więc do dyspozycji nowoczesny internet światłowodowy dysponujący dużymi prędkościami, a także bezprzewodowy internet radiowy, który osiąga dużo mniejsze prędkości.

Masz pytania? Napisz do nas