Wakacyjna ramówka telewizyjna

W telewizji ramówka zmienia się kilka razy do roku – jednym z takich momentów jest lato. Potocznie sezon ten nazywamy ogórkowym – dużo programów kończy swoją emisję, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe. Zamiast tego mamy niekończące się powtórki. Czy jednak te wakacje również będą tak wyglądać?

Jaka ramówka czeka na nas w lecie?

Zacznijmy od złej wiadomości – wiele z naszychulubionych seriali i programów telewizyjnych ma przerwę w lecie. Wśród nich są np. znane hity TVN, czyli Na Wspólnej i Ameryka Express oraz szlagiery TVP2 – Szansa na Sukces Opole 2020 i M jak Miłość. Zniknie również Dzień Dobry TVN – na jego miejsce zawita jednak Dzień Dobry Wakacje, który będzie emitowany w weekendowe poranki od 9:00 do 11:30. TVN Style tymczasem rusza z całkowicie nowym programem Patent na dom (premiera w każdy wtorek o 22:25), który poprowadzą Anna Nowak-Ibisz oraz Krzysztof Miruć. Program będzie pokazywał, jak możemy zmienić wnętrza swoich mieszkań niskim kosztem.

Tradycją jest już, że latem w ramówce telewizyjnej swoje miejsce znajdują liczne koncerty plenerowe. Tym razem pandemia koronoawirusa popsuła niestety wiele z planów organizatorów – TVP2 jednak ma na to patent. Już 28 czerwca startuje Wakacyjna Trasa Dwójki. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, publiczność spędzi czas pod sceną w swoich autach! W każdą niedzielę o godzinie 20:40 będzie można dołączyć do tego wydarzenia.

Lato to też dobry czas, żeby nadrobić zaległości filmowe – z pomocą przychodzi TVP Kultura. 18 i 19 lipca możliwe będzie zapoznanie się z twórczością Stevena Spielberga w filmach Czwarta Władza oraz Sugarland Express. Tymczasem już od czerwca w każdy piątek na tym samym kanale obejrzeć będzie można kultowe filmy z Jamesem Bondem.

Programy popularnonaukowe również mają silną reprezentację w wakacyjnej ramówce. National Geographic wyemituje 4 sezon Porzuconych Konstrukcji, który opowiada o budowlach i miastach, które z dnia na dzień stały się opustoszałe (np. historia miasta Prypeć na Ukrainie). Premierowe odcinki będą dostępne w każdy czwartek o 21:00. Discovery Science pokaże natomiast program Nieznana Historia Doliny Krzemowej. Co tydzień we wtorek o 23:00 podczas premierowych seansów widzowie dostaną solidną porcję informacji o tajnikach największych firm technologicznych na świecie, takich jak Apple czy Google.

Dużo uśmiechu – szczególnie w dobie pandemii – jest wskazana. Comedy Central to doskonałe miejsce, by wyrobić jego codzienną dawkę. W każdą sobotę o 21:00 zobaczyć będzie można program Balcony Stories XL. Skupia się on na najzabawniejszych filmikach z całego świata pokazujących, jak wygląda życie na co dzień w czasie lockdownu i izolacji.

Czy okres wakacji to sezon ogórkowy w telewizji?

Przez długi czas w lecie nie doświadczaliśmy nic ciekawego w telewizji. Był to bowiem okres, kiedy liczebność widowni spadała. Dlaczego? Oczywiście z powodu wyjazdów wakacyjnych. Przez to stacje telewizyjne nie chcąc inwestować w coś, co się nie zwróci, raczyły nas powtórkami.

Od kilku lat obserwujemy jednak zmianę trendu – stacje zaczynają walczyć o widza również w okresie wakacji. Pojawiają się dedykowane letnie programy, a inne show mają swoją premierę właśnie w tym czasie. Lato to również moment, kiedy stacje swoją ramówkę uzupełniają o koncerty, a także hity kinowe. Wakacyjna ramówka 2020 ma się podobnie – każdy telewidz znajdzie więc coś dla siebie.

Masz pytania? Napisz do nas