Międzynarodowe połączenia telefoniczne – od czego zależy ich cena?

Połączenia międzynarodowe wykonujesz ze swojego telefonu stacjonarnego na numery zagraniczne, czyli dzwonisz np. z Polski do Czech, Hiszpanii czy USA. Choć zawsze ten rodzaj połączeń kojarzył się raczej z wysoką ceną połączenia i niską jakością, w ostatnim czasie wiele się zmieniło. Ile kosztują połączenia międzynarodowe i od czego zależą ich cena i jakość? Wyjaśniamy!

Czym są połączenia międzynarodowe i od czego zależy ich cena?

Połączenia międzynarodowe udostępnia niemal każdy dostawca usług telekomunikacyjnych. Są to połączenia, które wykonujesz z Polski na komórkowe lub stacjonarne numery zagraniczne (czyli takie, które mają prefiks inny niż +48 lub 0048). Aby wykonać połączenie międzynarodowe, należy wybrać prefiks „+” lub „00”, a następnie wprowadzić numer kierunkowy kraju, do którego chcesz zadzwonić. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie numer abonenta, z którym chcesz się połączyć.

Cena połączenia międzynarodowego zależy od strefy, w której leży kraj, do którego dzwonisz, a także od taryfy danego operatora. Operatorzy zwykle rozliczają się za każde rozpoczęte 30 sekund połączenia lub za każdą rozpoczętą minutę. W określonych strefach znajdują się kraje, do których połączenia rozliczane są według tej samej stawki. Na każdą jednostkę czasową składa się opłata operatora plus opłata za połączenie. Warto pamiętać, że połączenia międzynarodowe nie podlegają raczej sekundowemu naliczaniu.

Ważne: od 15 maja 2020 r. zgodnie z rozporządzeniem unijnym stawki za połączenia międzynarodowe z Polski do krajów Unii Europejskiej nie mogą być wyższe niż 0,81 zł netto / 1 zł brutto za minutę połączenia. Maksymalne stawki nie dotyczą jednak cen pakietów, które obejmują usługi połączeń międzynarodowych na numery z krajów UE.

Czym różnią się połączenia międzynarodowe od roamingu?

Wyjaśniliśmy już, czym są połączenia międzynarodowe. Czym jednak różni się od nich roaming? Połączenia w roamingu to wszystkie połączenia, które wykonujesz do Polski z innego kraju, gdy np. dzwonisz z Hiszpanii czy USA. Takie połączenia możesz też wykonywać w obrębie kraju, w który, akurat przebywasz – np. jeśli dzwonisz z hotelu w Barcelonie do restauracji, chcąc zarezerwować stolik.

Jak oszczędzać na połączeniach międzynarodowych?

Aby uniknąć niespodziewanych opłat za połączenia międzynarodowe, wystarczy dokładnie prześledzić różnice między połączeniami międzynarodowymi, rozmowami krajowymi i roamingiem międzynarodowym. Z rozmowami międzynarodowymi masz do czynienia tylko wtedy, gdy jako polski abonent w Polsce wykonujesz połączenie do abonenta sieci zagranicznej. Warto to zapamiętać, aby nie narazić się na niepotrzebne dodatkowe wydatki.

Wybierz najlepszą ofertę

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą obejmującą połączenia międzynarodowe, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego operatora. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru porównaj kilka ofert, sprawdź, czy Twoje miejsce zamieszkania znajduje się w zasięgu i jak wyglądają stawki za połączenia międzynarodowe. Ważne jest stabilne łącze, które umożliwi Ci rozmowy bez ryzyka przerywania zasięgu, a także możliwość sprawdzenia, ile minut zostało do wykorzystania w Twoim pakiecie. Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o połączeniach międzynarodowych, sprawdź ofertę Fiberlink.

Masz pytania? Napisz do nas