Na jakie rozwiązania postawić tworząc kopie zapasowe w małej firmie?

Tworzenie kopii danych, czyli tzw. backupu, jest niezbędne w każdej współcześnie działającej firmie. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają łatwe przechowywanie danych, jednak niewielkie firmy nie zawsze są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie danych dla tego typu przedsiębiorstw?

Dlaczego backup jest ważny?

Nasz świat opiera się na danych, a funkcjonowanie przedsiębiorstw nie jest tu wyjątkiem. Dla każdej firmy niezwykle ważne są wszystkie zbierane informacje, wiadomości od klientów czy podwykonawców lub też umowy zawierane z pracownikami i klientami. To tylko kilka przykładów bardzo istotnych danych, które z pewnością przechowuje każda mała firma, lecz tworzenie kopii zapasowej danych nie jest rzeczą, o której myśli się w pierwszej kolejności, gdy podnoszony jest ten temat – osoby zarządzające firmą często myślą najpierw np. o zabezpieczeniu danych przed wyciekiem, a nie przed ich zniknięciem, a przecież to właśnie utrata danych na skutek awarii, wirusa komputerowego albo błędu ludzkiego jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Warto mieć to na uwadze i dowiedzieć się, w jaki sposób należy stworzyć kopię zapasową danych dla małej firmy.

Nie warto ograniczać się do jednego rozwiązania

Należy pamiętać, że tworzenie kopii zapasowej ma też na celu ochronę danych przed potencjalną kradzieżą. Z tego względu powinny one być przechowywane w innym miejscu niż dysk twardy komputera. Przydatne okazują się np. nośniki zewnętrzne oraz przechowywanie danych w tzw. chmurze.

Przed omówieniem najpopularniejszych, wartych wykorzystania rozwiązań należy podkreślić, że ograniczanie się do jednego rozwiązania w tworzeniu kopii zapasowych może być ryzykowne. Jeśli np. przedsiębiorca decyduje się stworzyć backup danych jedynie na pojedynczym nośniku, ryzykuje tym, że kopia zapasowa może zostać zgubiona lub łatwo zniszczona.

Popularna stała się złota zasada „3-2-1”, w której jedną z kopii przechowuje się poza biurem na wypadek, gdyby np. budynek uległ zniszczeniu wskutek pożaru czy katastrofy naturalnej. Chociaż przedsiębiorcom z małych firm może się to wydawać nadmierną ostrożnością, tego typu działania mogą uratować dane przed niemal każdą niespodziewaną sytuacją – warto więc wdrożyć takie rozwiązania w swojej firmie.

Na jakie rozwiązania dla małej firmy postawić?

Wśród rozwiązań, na które warto postawić przy tworzeniu kopii zapasowej danych, często wymienia się zewnętrzne nośniki – zaliczamy do nich np. zewnętrzny dysk twardy czy pendrive. Dyski zewnętrzne są dużo bardziej pojemne niż pendrive, więc zdecydowanie polecamy to rozwiązanie. Taki dysk może mieć pojemność nawet do 1 TB danych, a jednocześnie nie ma dużych rozmiarów – można spokojnie przenosić go np. w plecaku.

Fizyczne nośniki mogą jednak ulec kradzieży lub zniszczeniu, dlatego warto mieć na uwadze również sposób tworzenia backupu, którym jest chmura obliczeniowa – rozwiązanie oferowane przez wiele firm na całym świecie. Niewątpliwą zaletą przechowywania danych w chmurze jest fakt łatwego dostępu – wystarczy mieć stabilne połączenie internetowe. W tym celu warto korzystać z usług firmy, która pozwala przedsiębiorstwu na dostęp do wysokiej jakości internetu. Doskonałą ofertą dla firm dysponuje Fiberlink, który umożliwia najwyższą jakość połączenia internetowego przedsiębiorstwom.

Masz pytania? Napisz do nas