Narzędzia, programy i strony pomocne w pracy zdalnej

Praca zdalna to obecnie coraz popularniejszy model wykonywania obowiązków zawodowych. Model ten w wielu aspektach ułatwia pracownikom funkcjonowanie, co więcej – nierzadko pozwala na poczynienie pewnych oszczędności w biurze. Aby jednak praca zdalna mogła być w pełni efektywna, sprawna, ale i wygodna dla samego pracownika, warto korzystać z dostępnych obecnie niezwykle pomocnych i praktycznych programów i narzędzi. Po które z nich warto sięgnąć przede wszystkim? Podpowiadamy!

Praca zdalna – od czego zacząć?

Aby praca zdalna była w ogóle możliwa, konieczne jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska. Niezbędny jest oczywiście odpowiedni sprzęt – wysokiej jakości szybki i sprawny komputer oraz doskonale współpracujące z nim podzespoły i dodatkowe urządzenia, dostosowane do naszej branży czy profilu działalności. Niezbędny jest również stały i pewny dostęp do internetu, który zapewniać będzie nieprzerwany kontakt z przełożonym, współpracownikami oraz potencjalnymi klientami. Podstawowe, zalecane parametry sieci to 400 Mb/s prędkości pobierania oraz 40 Mb/s prędkości wysyłania. Jeśli jednak specyfika pracy wymaga mocniejszej i szybszej sieci, konieczne bywa podwojenie lub nawet potrojenie tych parametrów.

Przy przygotowywaniu stanowiska pracy nie zapominajmy także o wygodnym, ergonomicznym krześle z właściwie uformowanym oparciem, zagłówkiem i podłokietnikami, jak również o podparciu przedramion i stóp.

Narzędzia do pracy zdalnej

Skuteczna i sprawna realizacja zadań poza miejscem pracy możliwa jest dzięki wielu nowoczesnym, obecnie dostępnym narzędziom. Są to programy i aplikacje dostępne zarówno za darmo, jak i odpłatnie. Najczęściej można korzystać z nich zarówno z poziomu komputera, jak i tabletu oraz telefonu. Nowoczesne narzędzia biznesowe i technologiczne, praktyczne komunikatory oraz narzędzia do pracy kreatywnej to pakiet nieocenionych wprost programów dla pracowników, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują w domu.

Jedną z podstawowych kategorii narzędzi pomocnych w pracy zdalnej są komunikatory. To właśnie one umożliwiają utrzymywanie stałego, skutecznego kontaktu pomiędzy pracownikami i przełożonymi. Najpopularniejszym komunikatorem, umożliwiającym nie tylko przesyłanie najważniejszych informacji, ale także wideorozmowy, jest Skype. Ten najbardziej znany i najpopularniejszy na świecie komunikator stworzony został z myślą o użytku prywatnym, jednak coraz częściej znajduje także zastosowanie w pracy zdalnej czy podczas telekonferencji biznesowych. Komunikatorem, który w ciągu ostatnich lat zyskał szczególną popularność, a w czasie pandemii używany był zarówno przez pracowników i szefów, jak również uczniów i nauczycieli, jest Zoom. Ten prosty w obsłudze, intuicyjny program pozwala na prowadzenie rozmów jeden na jeden, jak również bardziej licznych spotkań online. Z Zooma korzystać można zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. Aplikacja jest oceniana jako bezawaryjna, co szczególnie cenią sobie jej użytkownicy. Program dostępny jest w wersji darmowej oraz w trzech innych, płatnych wersjach Premium.

Nieocenionym w wielopoziomowej komunikacji między poszczególnymi pracownikami, jak i między zespołem a kadrą zarządzającą jest Slack. Program ten znaleźć można na komputerach zdecydowanej większości pracowników biurowych, niezależnie od tego, czy pracują tylko w siedzibie firmy, czy też z domu. Slack umożliwia pracownikom płynną i stabilną komunikację wewnętrzną w firmie. Pozwala na prowadzenie rozmów, przesyłanie potrzebnych linków i plików, a także przeprowadzanie burz mózgów online.

Organizacja pracy zdalnej

W przypadku pracy zdalnej bardzo ważna jest również jej właściwa organizacja. Odpowiednie ułożenie kalendarza spotkań czy harmonogramu zajęć pozwala na znaczne podwyższenie efektywności wykonywanych obowiązków zawodowych. Popularnym narzędziem, które niemal powszechnie stosowane jest do skutecznej organizacji pracy w biurze i poza nim, jest Asana. Dzięki nowoczesnym i praktycznym funkcjonalnościom programu możliwe jest utrzymanie sprawnej komunikacji między wszystkimi członkami zespołu, jak również tworzenie i przydzielanie mniejszych i większych zadań. Zlecane zadania czy projekty można dodatkowo opisać, określić czas na ich wykonanie, a także na bieżąco sprawdzać ich status.

Innymi, wartymi uwagi programami do organizacji pracy zdalnej są także: Kalendarz Google, Trello, AnyDesk oraz Dropbox. Ponadto osobom pracującym kreatywnie z pewnością przyda się prosty w obsłudze program Canva lub dający ogromne możliwości Photoshop czy Lightroom.

Masz pytania? Napisz do nas