Nowoczesna szkoła – mobilne aplikacje dla uczniów

Dziś uczniowie zarówno szkół podstawowych, jak i liceów czy techników poza tradycyjnymi pomocami naukowymi mają także do dyspozycji wiele zdobyczy nowoczesnej techniki, które pomagają im na co dzień w szkole i w domu. Są to między innymi bardzo przydatne, funkcjonalne i intuicyjne w obsłudze aplikacje mobilne, które każdy uczeń może zainstalować na swoim urządzeniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim jeszcze poznamy nowoczesne aplikacje mobilne dla uczniów, warto zdać sobie sprawę z kwestii najważniejszej, mianowicie bezpieczeństwa najmłodszych, na które składa się korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych pomocy, z bezpiecznej sieci internetowej, jak i odpowiedzialne udostępnianie swoich danych, niezbędnych chociażby do założenia konta w danym programie czy aplikacji.

Instalacja aplikacji mobilnej, szczególnie w przypadku uczniów szkół podstawowych, powinna więc odbywać się wyłącznie w obecności i pod kontrolą rodzica. Warto upewnić się, że instalowana aplikacja jest aplikacją bezpieczną, wolną od dodatkowych, ukrytych kosztów czy treści niedopasowanych do dzieci w wieku 8, 10 czy 12 lat.

Przydatne aplikacje mobilne dla uczniów

Jakie więc przydatne i praktyczne aplikacje mobilne warto zainstalować na telefonie swojego dziecka, ucznia szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej? Wybór jest naprawdę szeroki. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które według nas są szczególnie warte uwagi.

Duolingo

Nie od dziś wiadomo, że skuteczna nauka, a co za tym idzie również znajomość języków obcych to klucz do lepszego poznania świata, jego bogactwa i kultur, ale także narzędzie do efektywnej komunikacji z innymi osobami, nieposługującymi się naszym językiem ojczystym. Każdy program szkolny zawiera w sobie lekcje języków obcych, przede wszystkim języka angielskiego i niemieckiego, rzadziej również francuskiego, hiszpańskiego, łaciny lub rosyjskiego. Z aplikacją mobilną Duolingo możliwe jest dodatkowe utrwalenie poznanych już słówek, zdań czy konstrukcji gramatycznych, jak i poznanie całkiem nowych wyrazów czy zwrotów. Aplikacja umożliwia uczniom także naukę zupełnie nowego języka, innego niż ten wykładany w szkole. Jeśli więc nasze dziecko posiada predyspozycje do nauki języków, prosta w obsłudze aplikacja mobilna Duolingo może pomóc mu rozwijać jego talenty i pasje.

Nauka języków w aplikacji oparta jest przede wszystkim na dopasowywaniu wyrazów do widocznych na ekranie obrazków, układaniu słów w odpowiedniej kolejności, tak aby tworzyły poprawne gramatycznie i zrozumiałe zdanie, jak i na zapisywaniu słuchanych materiałów.

Photomath

Nauka języków jest ważna i przydatna, ale nie zapominajmy również o naukach ścisłych. Ich podstawową przedstawicielką jest matematyka, nazywana królową nauk. Tutaj z pomocą przychodzi praktyczna aplikacja Photomath, która może pomóc zmienić postrzeganie równań, działań i funkcji nawet szczególnie opornym uczniom.

Photomath to rozwiązanie zarówno dla miłośników matematyki, jak i dla tych, którym liczenie idzie nieco słabiej. Aplikacja pozwala na zeskanowanie matematycznego zadania, które to następnie rozwiązuje, ale też wskazuje drogę do przedstawionego rozwiązania. Dzięki temu uczeń, który rozwiązał już zadanie samodzielnie, może sprawdzić poprawność swoich działań, natomiast nie tak gorliwy miłośnik matematyki może otrzymać od aplikacji rzetelne wsparcie merytoryczne. W tym drugim przypadku warto oczywiście mieć pod kontrolą korzystanie z aplikacji, aby nie służyła ona jedynie za ściągawkę.

Quizlet

Quizlet to darmowa aplikacja mobilna, pomocna zarówno w nauce języków, jak i matematyki, ale i innych przedmiotów, jak: historia, fizyka czy biologia. Aplikacja ta to nic innego jak sprawdzona i dobrze znana starszym pokoleniom metoda nauki z fiszkami, przeniesiona do przestrzeni mobilnej. W Quizlet uczeń znajdzie gotowe zestawy fiszek z najróżniejszych bloków tematycznych. Fiszki z pytaniem po jednej stronie i odpowiedzią po drugiej to jedna z najprostszych, a zarazem najefektywniejszych metod nauki.

To tylko trzy z wielu różnych i ciekawych aplikacji mobilnych dla uczniów. Warto poznać ich więcej jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, aby we wrześniu wkroczyć pewnie w kolejny rok nauki!

Masz pytania? Napisz do nas