Światło czy miedź? Którą technologię dostępu do internetu wybrać?

Dziś chyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez dostępu do Internetu. Praca, domowe biuro, komunikacja z najbliższymi, muzyka i filmy online – nie jest to możliwe bez stabilnego, szybkiego łącza internetowego. Rynek telekomunikacyjny oferuje dziś kilka różnych możliwości, jeśli chodzi o dostęp do globalnej sieci. Z Internetem możemy zatem połączyć się zarówno drogą radiową, jak i kablową. W przypadku tej drugiej opcji także mamy do wyboru dwa rozwiązania: tradycyjną technologię dostępu do sieci za pomocą kabli miedzianych oraz nowoczesną technologię światłowodową. Jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań? Które rozwiązanie jest lepsze? Czym tak naprawdę się różnią? Rozwiewamy wątpliwości!

Internet dostarczany kablami miedzianymi – plusy i minusy

Jeszcze kilka lat temu okablowanie miedziane stanowiło główną metodę podłączenia do stałego internetu w Polsce. Było ono proste w utrzymaniu, konserwacji, diagnostyce oraz naprawie. Połączenie tego typu było stabilne i, jak na tamte czasy, całkiem korzystne cenowo. Nic więc dziwnego, że tego typu połączeń powstało bardzo dużo, także w Małopolsce.

Miedź jednak pozostawała w tyle w zakresie szerokości pasma przenoszenia, nie ma bowiem innego rozwiązania, jak tylko stosowanie coraz szerszych i cięższych kabli. Wady ich są oczywiste: trudności w instalacji oraz waga i rozmiary zajmujące coraz więcej cennej przestrzeni zamiast oszczędności miejsca. Ponadto, rosnące zapotrzebowanie na wyższą prędkość transmisji zmusiło rynek telekomunikacyjny do poszukiwania nowych rozwiązań i systemów okablowania. Mówi się, że „potrzeba matką wynalazków”, a tym razem tym wynalazkiem okazał się być światłowód.

 

Internet dostarczany światłowodem – plusy i minusy

Dynamiczny rozwój technologiczny i rosnące zapotrzebowanie na szybki dostęp do sieci spowodowało, iż technologia światłowodowa jest obecnie najbardziej pożądaną metodą połączenia z globalną siecią. Ten rodzaj technologii jest w Polsce coraz bardziej popularny nie tylko w dużych miastach. Internet światłowodowy to dostarczanie Internetu poprzez FTTH (Fiber to the Home) za pomocą wiązki światła – światłowód wykorzystywany jest do jego propagacji. Do najważniejszych zalet światłowodów należy szybki przesył danych oraz stabilność łącza. Połączenie jest całkowicie niezależne od zmieniających się warunków atmosferycznych, niezawodne i proste w obsłudze.

Światłowód zdecydowanie lepiej niż kabel miedziany sprawdza się na długich odcinkach o koniecznej dużej przepustowości, rzędu nawet kilku terabitów na sekundę. Dla tak określonych wymogów należałoby użyć tysięcy (!) łączy miedzianych.

Jeśli chodzi o wady Internetu światłowodowego, dotychczas najczęściej podawana była jego cena, jednak z czasem technologia stała się bardziej przystępna, a wartość, jaką za sobą niesie jest nie do porównania.

Który internet wybrać?

Z punktu widzenia dzisiejszej wysoce zaawansowanej technologii najlepiej postawić na nowoczesne i pewne rozwiązania, dające niemal nieograniczone możliwości. Szybkie pobieranie i wysyłanie nawet dużych plików; tanie rozmowy telefoniczne i video z przyjaciółmi i rodziną, gdziekolwiek są; praca zdalna tak łatwa, jak z biura; nauka zdalna bez przeszkód; oglądanie telewizji w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku; gry online bez limitu transferu danych – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje połączenie za pomocą światłowodów. Światłowód to przyszłościowa inwestycja w infrastrukturę – zapewnia większą niż internet dostarczany kablami miedzianymi wydajność sieci komputerowych LAN, a przy tym jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Nie baz znaczenia jest tutaj oczywiście wybór doświadczonego i sprawdzonego dostawcy tych usług. W Fiberlink przyłącz światłowodowy możesz mieć już od 1 zł./mies. Sprawdź aktualną ofertę i zamów usługi bez wychodzenia z domu.

Masz pytania? Napisz do nas