Notice: file_get_contents(): read of 8192 bytes failed with errno=21 Is a directory in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4593 Notice: Błąd podczas dekodowania pliku JSON w ścieżce /home/nextlink/public_html/new/web/app/themes/develtio/resources: Syntax error in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4601 Notice: file_get_contents(): read of 8192 bytes failed with errno=21 Is a directory in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4593 Notice: Błąd podczas dekodowania pliku JSON w ścieżce /home/nextlink/public_html/new/web/app/themes/develtio/resources: Syntax error in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 4601 Szybko i sprawnie w przeglądarce – skróty klawiszowe, które ułatwią życie z komputerem - FiberLink

Szybko i sprawnie w przeglądarce – skróty klawiszowe, które ułatwią życie z komputerem

Skróty klawiszowe to bez wątpienia niezwykłe ułatwienie i pomoc w korzystaniu z komputera. Dzięki nim możliwe jest znacznie szybsze wykonywanie poszczególnych zadań i poleceń. To, o czym warto pamiętać przy okazji skrótów klawiszowych jest to, że te pomocne zestawienia klawiszy obowiązują również w przestrzeni przeglądarek internetowych. Jakie skróty klawiszowe w przeglądarkach warto znać? Podpowiadamy!

Uniwersalne skróty klawiszowe

Istnieją skróty klawiszowe, których używać można zarówno korzystając z programów komputerowych, jak i poruszając się po przeglądarce internetowej. Są to proste i na ogół znane, a zarazem bardzo przydatne skróty. Doskonałym przykładem tego rodzaju kombinacji klawiszy, jaką warto znać, jest Ctrl + C oraz Ctrl + V. Są to skróty klawiszowe pozwalające na szybkie kopiowanie i wklejanie, zarówno fragmentu tekstu, jak i pliku czy folderu, a także adresu witryny internetowej. Skrótem dopełniającym niejako ten duet jest skrót Ctrl+X, umożliwiający wycięcie pliku, treści czy też linku.

Skróty klawiszowe w przeglądarce internetowej

Oprócz skrótów uniwersalnych, działających zarówno podczas użytkowania samego komputera, jak i korzystania z sieci, istnieją także skróty, które znajdują zastosowanie wyłącznie podczas korzystania z jednej z przeglądarek internetowych.

Jednym z takich skrótów jest Alt + Tab, który umożliwia poruszanie się między poszczególnymi otwartymi oknami przeglądarki. Pozwala to na szybkie i sprawne przeskakiwanie z jednej strony na drugą, z witryny do aplikacji czy programu internetowego. Przydaje się zarówno w pracy, jak i na co dzień, przy okazji prywatnego korzystania z urządzenia.

Innym podobnym skrótem klawiszowym jest kombinacja Ctrl + Tab, która pozwala na przełączanie się pomiędzy otwartymi kartami przeglądarki internetowej. Skrót ten jest niezwykle praktyczny, przydatny wtedy, kiedy na szybko chcemy przejrzeć wszystkie otwarte i aktualnie używane strony, programy czy aplikacje sieciowe, bez konieczności odrywania dłoni od klawiatury. Jeśli z kolei potrzebujemy szybko otworzyć nową kartę przeglądarki, możemy użyć skrótu Ctrl + T. To właśnie ta kombinacja klawiszy umożliwia otwarcie nowej, czystej karty bez konieczności użycia myszki.

Skrót klawiszowy F5 lub Ctrl + F5 to kombinacja, która szczególnie przydaje się w sytuacjach, gdy witryna nie chce otworzyć się w sposób prawidłowy lub gdy ładuje się zbyt wolno. Jest to bowiem skrót wywołujący odświeżenie się strony. Podobnie działa także skrót Ctrl + R, który potocznie nazywany jest twardym odświeżeniem.

Klawisz z symbolem systemu Windows + L to skrót, który zapamiętać powinny wszystkie osoby korzystające z sieci w miejscach publicznych czy współdzielące swoje urządzenie z innymi. Jest to skrót powodujący automatyczne wylogowanie danego użytkownika z systemu.

Szybkie poruszanie się po stronie

Osoby, które doceniają praktyczne ułatwienia korzystania zarówno z komputera, jak i z przeglądarek, powinny pamiętać również o kilku skrótach klawiszowych pozwalających na szybkie i sprawne poruszanie się po stronie czy karcie dokumentu. Klawisz funkcyjny Fn w połączeniu z kursorami daje nam kolejno możliwość:

  • szybkiego przewijania w górę, w przypadku strzałki ↑,
  • szybkiego przewijania w dół, w przypadku strzałki ↓,
  • przejścia do początku strony lub dokumentu, w przypadku strzałki ←,
  • przejścia do końca strony lub dokumentu, w przypadku strzałki →.

Takie same funkcje pełnią także klawisze na bocznej klawiaturze numerycznej Page Up, Page Down, Home oraz End.

Masz pytania? Napisz do nas

    Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/nextlink/public_html/new/web/wp/wp-includes/functions.php on line 5373