Telefon stacjonarny światłowodowy a komórkowy – wady i zalety

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez możliwości szybkiego komunikowania się ze sobą nawet na sporą odległość. Jeszcze kilkanaście lat temu marzeniem wielu z nas był własny telefon stacjonarny – dzisiaj większość z nas korzysta na co dzień z telefonu komórkowego. Jakie wady i zalety mają oba te rozwiązania?

Telefony komórkowe mają wiele zalet, lecz mają też swoje wady

O zaletach telefonu komórkowego można mówić wiele. To sprzęt, który jest dostępny niemal zawsze i wszędzie, a aktualnie nie musimy ograniczać się tylko do rozmów telefonicznych i SMS-ów. Siłą współczesnych urządzeń są liczne funkcje multimedialne, dostępne przede wszystkim dzięki stałemu dostępowi do internetu. To ogrom możliwości – korzystając z niewielkiego smartfona, który mieści się w kieszeni, wykonamy czynności, które wcześniej były dostępne wyłącznie z poziomu komputera.

Mogłoby się wydawać, że telefon komórkowy to same zalety – żadna technologia nie jest jednak pozbawiona pewnych minusów. Tego typu urządzenia mają jedynie kilka wad, za to są one dość poważne. Warto zwrócić szczególną uwagę na pewien istotny problem, który staje się coraz bardziej widoczny – mowa o uzależnieniu od telefonu. To zjawisko, które dotyczy niemal wszystkich z nas: od dzieci, przez młodzież, aż po dorosłych. Tak zwany fonoholizm jest już coraz częściej uznawany za chorobę. Uzależnienie przejawia się stałym przymusem korzystania z telefonu i zdenerwowaniem, gdy ten nie jest w zasięgu ręki – terapia trwa najczęściej bardzo długo.

Wracając do wad ściślej związanych z technologią, należy także pamiętać, że bateria telefonu komórkowego ma granice swojego działania. Niemal każde urządzenie wydane w ostatnich latach korzysta z dość dużego ekranu, który zużywa sporo energii. Jeżeli zatem zapomnimy o ładowarce lub powerbanku, możemy też zapomnieć o korzystaniu z telefonu. Spora część funkcjonalności będzie także niedostępna, gdy znajdziemy się poza zasięgiem sieci.

Nieco zapomniane telefony stacjonarne wracają do łask dzięki światłowodom

Telefony stacjonarne są niezwykle proste w obsłudze – użytkowanie ich na potrzeby prywatne w ostatnim czasie kojarzy się przede wszystkim z osobami starszymi. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której warto postawić na takie rozwiązanie. Niemal każde biuro korzysta z takiego sprzętu; to niezwykle opłacalny sposób na zapewnienie sprawnej komunikacji między pracownikami. Wykorzystanie światłowodów pozwala na błyskawiczny przesył danych oraz wysoką stabilność łącza, znacznie zwiększając użyteczność telefonów stacjonarnych.

W przeciwieństwie do telefonu komórkowego urządzenie tego typu niemal nigdy nie ma problemu z zasięgiem – awarie sieci zdarzają się bardzo rzadko. Z tego powodu telefony stacjonarne wciąż często wykorzystywane są w małych miejscowościach i wsiach, w których nadal występują problemy z zasięgiem.

Do wad z pewnością można zaliczyć brak dodatkowych funkcjonalności – to sprzęty skupione niemal wyłącznie na rozmowach. Nie można zapominać także o zmniejszonej mobilności telefonu stacjonarnego. Ułatwieniem w tej kwestii jest możliwość korzystania z urządzeń bezprzewodowych. W innym przypadku jesteśmy ograniczeni długością kabla. Co ciekawe, jest to problem, który coraz częściej dotyczy także smartfonów, ze względu na wspomniane ograniczenia związane z żywotnością baterii.

Dlaczego warto postawić na telefon stacjonarny światłowodowy?

Dzięki aktualnym ofertom takie rozwiązanie staje się znacznie korzystniejsze. To przede wszystkim gwarancja stabilnej łączności, a jakość połączeń wykonywanych za pomocą telefonu stacjonarnego stoi na najwyższym poziomie. Dodatkowo u niektórych operatorów (także w naszej ofercie) możemy skorzystać z panelu online, w którym znajdziemy billingi i wszystkie kluczowe informacje.

Decyzja o tym, którą opcję wybrać, powinna być podyktowana dokładną analizą naszych potrzeb. Jeśli większość czasu spędzamy poza domem i zależy nam na dużej mobilności, warto korzystać z usług telefonii komórkowej. Jeśli jednak zależy nam na stabilnym domowym łączu w bardzo atrakcyjnej cenie, najlepiej wybrać telefon działający w technologii światłowodowej.

 

Masz pytania? Napisz do nas