VPN – dlaczego warto z niego korzystać?

VPN (ang. Virtual Private Network) to pewnego rodzaju tunel, przez który płynie ruch w ramach wirtualnej sieci prywatnej. Korzystanie z niego to doskonały sposób na szyfrowanie danych, ukrycie adresu IP czy ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Obecnie VPN najczęściej wykorzystywany jest w sieciach korporacyjnych, dzięki czemu pracownicy mogą bez obaw zdalnie pracować ze swoich domów.

Co to jest VPN?

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to oprogramowanie, którego głównym zadaniem jest ochrona prywatności użytkownika w sieci. Zostało ono opracowane z myślą o utrudnieniu hakerom zbierania danych poprzez anonimizację ruchu i lokalizacji. Sieci VPN działają na zasadzie prostego oprogramowania i z reguły są bardzo łatwe w użyciu. Wyróżnić można wiele rodzajów VPN, które różnią się m.in. przeznaczeniem i stopniem zaawansowania.

Sieć VPN maskuje ruchy użytkownika w sieci poprzez kierowanie wszystkich danych na ten temat na jeden ze swoich serwerów, gdzie następnie są one szyfrowane. Dopiero z takiego serwera informacje są przesyłane do odwiedzanej witryny. Twoje urządzenie cały czas pozostaje niewidoczne – strony internetowe zobaczą serwer VPN jako źródło wszystkich wykonywanych operacji.

Jak korzystać z VPN?

Sieci VPN z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników internetu. Jest to następstwem większej liczby przypadków naruszania prywatności w ostatnich latach. Jak korzystać z VPN? Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniej usługi VPN ze sprawdzonych ofert dostępnych w sieci. Następnie należy wybrać lokalizację serwera. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja sieć działa poprawnie, wystarczy upewnić się, że IP Twojego urządzenia wyświetla się w tej samej lokalizacji co wybrany serwer.

Większość sieci VPN opiera się na rzetelnej polityce prywatności i skutecznych środkach bezpieczeństwa. Oferują one wiele funkcji mających na celu ochronę użytkownika. Jest to m.in. ochrona przed wyciekiem DNS i IPv6.

VPN to wiele korzyści dla osób, którym zależy na maksymalnej prywatności w sieci. Niestety trzeba też liczyć się z pewnymi negatywami korzystania z wirtualnej sieci prywatnej. Przede wszystkim prędkość połączenia będzie słabsza niż zazwyczaj, ponieważ dane będą potrzebować więcej czasu na pokonanie drogi do serwera VPN oraz zaszyfrowania i odszyfrowania ruchu. Warto też wspomnieć o tym, że niektóre witryny internetowe blokują użytkowników korzystających z VPN. Dotyczy to przede wszystkim serwisów związanych z bankowością.

VPN – do czego może ci się przydać?

Zastanawiasz się, do czego może ci się przydać VPN? Wirtualna Sieć Prywatna charakteryzuje się naprawdę szerokim zastosowaniem. Dzięki niej możesz przede wszystkim zaszyfrować wszystkie dane wysyłane przez internet. Nikt nie zobaczy, co tak naprawdę robisz. Szyfrowanie danych sprawia, że hakerzy mają uniemożliwiony wgląd w poufne informacje, takie jak na przykład hasła i inne dane logowania. Nawet w przypadku kradzieży danych haker będzie miał ogromne trudności z ich odszyfrowaniem, zrozumieniem i wykorzystaniem.

Kolejna sytuacja, w której sieć VPN się przydaje, to maskowanie adresu IP. Zazwyczaj strony internetowe i różnego rodzaju usługi wykorzystują go do ustalenia Twojej lokalizacji. Dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej nie będzie to już możliwe. Witryny, z których będziesz korzystać, zobaczą jedynie adres IP serwera VPN.

VPN doskonale sprawdza się również podczas blokowania złośliwych witryn, reklam czy modułów śledzących, które są notorycznym problemem podczas surfowania po sieci. Sieci VPN z wbudowaną ochroną skutecznie ochronią Twój komputer przed malware i narzędziami śledzącymi.

Masz pytania? Napisz do nas