Wakacyjna ramówka TOYA TV

Wakacje w ramówkach stacji telewizyjnych to specyficzny czas, który rządzi się własnymi prawami. Można go potraktować jako szansę na zapoznanie się z tytułami, które nam umknęły. Choć premierowych emisji jest mniej, nie oznacza to, że zmniejsza się liczba atrakcji, które znajdziemy na poszczególnych kanałach.

Co wyróżnia wakacyjną ramówkę?

W trakcie letniej ramówki telewizyjnej nie mamy raczej do czynienia z premierami nowych programów czy filmów. Czas wakacji kontrastuje pod tym kątem z okresem świątecznym – wówczas ramówki przepełnione są hitami i produkcjami, które pierwszy raz pojawiają się na naszych ekranach. Ze względu na dosyć stabilny poziom oglądalności latem, w ramówkach wakacyjnych pojawia się jednak coraz więcej produkcji, które mają nas zainteresować i zabawiać.

Ostatnie trendy pokazują, że duże stacje telewizyjne widzą spory potencjał w miesiącach letnich, muszą jednak dostosować swoją ramówkę do oczekiwań telewidzów.

Latem chcemy cieszyć się urlopem, zmienia się także nieco nasze podejście do rozrywki przed telewizorem

Lato to czas urlopów, podróży, wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu. Nie sprawia to jednak, że przestajemy przesiadywać przed telewizorem. Nie ma znaczących różnic w liczbie dni, które w miesiącu spędzamy na oglądaniu telewizji między latem, a np. wiosną czy zimą. Różna jest pewnie intensywność rozrywki, a na pewno jej funkcja.

W okresie letnim najczęściej staramy się spędzić nieco więcej czasu z osobami nam bliskimi. Telewizja zaczyna wówczas pełnić funkcję istotną dla naszej społeczności – spotykamy się, aby oglądać mecze, wieczorami przyglądamy się poczynaniom uczestników teleturniejów, staramy się wykorzystać nieco więcej wolnego czasu na produkcje familijne, o ile mamy taką okazję. Ważna jest również interakcja, do której podstawy daje nam telewizja – wyświetlane wiadomości, programy czy filmy i seriale mogą być podstawą do rozmów, do komunikacji, do wymiany zdań. Dlatego też letnia ramówka dostosowana jest do takich oczekiwań.

Lato to także czas festiwali i imprez w plenerze – czy tak będzie i tym razem?

Telewizja to nie tylko seriale, filmy i programy – daje nam ona okazję do przeżywania ciekawych wydarzeń, których latem nie brakuje. Wakacje to czas na imprezy masowe, koncerty, kabarety i wiele innych wydarzeń, które ściągają na siebie uwagę zarówno publiki zainteresowanej „fizycznym” udziałem w tych wydarzeniach, jak i telewidzów. Nawet w zeszłym roku, gdy pandemia pokrzyżowała plany fanom imprez plenerowych, kilka z nich było emitowanych w popularnych stacjach telewizyjnych. Wakacyjna ramówka w 2021 r. może być jeszcze bogatsza w ciekawe wydarzenia ze świata rozrywki, ponieważ niektóre festiwale zapowiadają gotowość do wpuszczenia publiczności w okresie letnim, gdzie obserwować będziemy spadek zachorowań związanych z pandemią.

W ramówce na rok 2021 nie może zabraknąć IO w Tokio oraz EURO 2020

Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą odbywać się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia. Z pewnością zawody trafią do ramówek kilku stacji telewizyjnych, które działają także w Polsce. Igrzyska Olimpijskie to największe wydarzenie sportowe lata, które nie jest związane z pojedynczą dyscypliną, a całym ich spektrum. Na razie zapowiada się na to, że IO się odbędą, a my będziemy mogli wygodnie rozsiąść się w fotelach, obserwując poczynania sportowców z całego świata. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że IO zostaną odwołane przez pandemię – widmo to krąży nad nimi od 2020 r., kiedy to COVID-19 spowodował przeniesienie igrzysk na rok 2021.

Jeśli chodzi o wakacyjną ramówkę, nie możemy zapomnieć również o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, czyli UEFA Euro 2020. Jest to już szesnasty turniej o mistrzostwo Europy, który, w związku z panującą pandemią COVID-19, został przeniesiony z 2020 na 2021 rok. Wydarzenie odbywa się w 11 państwach, mecze rozgrywane są na stadionach aż 12 miast. Transmisje w wysokiej jakości możemy śledzić zarówno na podstawowych kanałach Telewizji Polskiej – TVP 1, TVP 2, TVP Sport – oraz na nadawanym w telewizji naziemnej od 11 czerwca 2021 roku kanale TVP 4K, pozwalającym na oglądanie rozgrywek i innych wydarzeń sportowych w jakości 4K.

Lato doskonałym momentem na przypomnienie sobie kultowych odcinków wielu seriali

Chociaż latem nie mamy za dużo nowości, to możemy wykorzystać ten czas na powtórkę kultowych filmów i seriali. Na przykład na kanale TVP HD od 11 czerwca nadawane są powtórki kultowych polskich seriali po zaawansowanej rekonstrukcji cyfrowej. Będziemy mogli przypomnieć sobie odcinki takich produkcji, jak „Alternatywy 4”, „Ekstradycja”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Daleko od szosy”, „Zmiennicy”, „Życie na gorąco” czy „Janosik”. Ponadto od 13 czerwca emitowany na tej samej stacji jest nowy program kulinarny „Przystanek Slow Food”, będący 10-odcinkową propozycją dla wszystkich, którzy cenią sobie dobrą kuchnię w duchu ekologicznym.

Na innych stacjach, na przykład TVN czy TVN 7, nadawane są z kolei odcinki powtórkowe takich seriali, jak „Na wspólnej”, „19+” czy „Ukryta Prawda”. Na Polsacie znajdziemy powtórki „Pierwszej Miłości”, „Świata według Kiepskich”, „Malanowski i Partnerzy” czy „Dlaczego Ja?”.

Kiedy poznamy ramówkę na lato 2021?

Stacje telewizyjne udostępniają harmonogram emisji produkcji zwykle w czerwcu. Jedno jest pewne, każdy z nas znajdzie coś dla siebie!

Masz pytania? Napisz do nas